Odnikiaľ, 2017 © ASFK Odnikiaľ, 2017 © ASFK

Nová dráma nemeckého režiséra tureckého pôvodu Fatiha Akina je plná bolesti, nádeje, túžby po pomste a rovnako aj výborných hereckých výkonov – najmä Diana Kruger v nej podáva svoj životný výkon.

Originálny názov
Aus dem Nichts

krimi, dráma
2017 / 106 min. / MP 15
Nemecko / Francúzsko

Réžia
Fatih Akin
Scenár
Fatih Akin
Otázka tureckej menšiny v Nemecku je stále aktuálnejšia, preto sa niet čo čudovať, že i napriek istým obavám jej Fatih Akin venoval svoj nový film. Inšpirovali ho xenofóbne atentáty, ktoré boli dielom neonacistických hnutí a ktoré sú rovnako alarmujúce ako tie páchané islamskými teroristami.

Je v našej spoločnosti možné spolužitie rôznych kultúr? Ako reagovať na nenávisť, ktorá ide ruka v ruke so zmenami a novými, otvorenými hranicami Európy? Príbeh Nemky Katji, jej tureckého manžela a ich malého syna vás zavedie za druhú stranu závesu, ktorý často rozdeľuje našu spoločnosť na tábory MY a ONI.

Bolesť, ktorú vám spôsobí strata milovaných osôb, túžba po spravodlivosti a pomste i otázka priamych dôkazov a správnosti právneho systému v štáte EÚ. Niekoľko tematických vrstiev sa spája do jedného individuálneho príbehu obyčajnej ženy, ktorá je odrazom miliónov ďalších žijúcich po celom svete. Veľmi silná výpoveď nastavuje zrkadlo spoločnostiam nielen na starom kontinente.

Osobná rovina je výborne podčiarknutá hereckým výkonom nemeckej herečky Diany Kruger. Pre mnohých divákov je známa skôr z amerických či francúzskych filmov, jej rodná reč jej však svedčí a v tejto kriminálnej dráme exceluje. Diana je veľmi charizmatická herečka, aj keď mnohí vidia za jej úspechom hlavne peknú tvár. Svojimi výkonmi ale dokazuje svoje výrazové kvality. Trója, Otcovia a dcéry, či V tieni Beethovena – to je iba niekoľko filmov, v ktorých Diana ukázala, čo v nej naozaj drieme.

Odnikiaľ síce hovorí o xenofóbnom atentáte a nálada „stretu dvoch svetov“ sa prelína celým filmom, nečakajte ale žiadne hollywoodske výbuchy. Fatih Akin sa zameriava na emócie. Jasné a jednoduché obrazy sú ladené do pochmúrnych farieb, čo len zvýrazňuje celkovú atmosféru príbehu. Veselé chvíle, ktoré trávi Katja s rodinou, majú, samozrejme, nádych veselších farieb a svetla, keď sa však vráti do reality, obklopí jú dážď a bolesť.

Odnikiaľ, 2017 © ASFK


Po odchode z kina si možno položíte otázku, čo by som urobil/a na jej mieste ja. Ako by som sa zachoval/a. Presne o to Akinovi išlo. Vyvolať v nás otázky na osobnej, ale i spoločenskej úrovni. Bez pochopenia totiž len veľmi ťažko nájdeme riešenie. Pochopenie a pohľad na veci z rôznych uhlov, to je nevtieravé posolstvo tohto nemeckého režiséra. On sám totiž patrí ku generácii Turkov, ktorá sa cíti v Nemecku skutočne ako doma.

Film odkazuje na zložitosť vzťahov (nielen) v nemeckej spoločnosti – prisťahovalci a domáci, predsudky, korupcia súdov i výstraha, že práve mladá generácia mnohokrát podlieha xenofóbnym náladám (či už sú to radikálne hnutia islamu alebo neonacizmus).

Dráma Odnikiaľ (Aus dem Nichts) je v podstate založená na boji jednotlivca so spoločnosťou a jej zažitými vzorcami chovania. Žena – matka – hľadá spravodlivosť a nádej.

A o tom, či ju nájde, sa bežte presvedčiť sami do kina. V tých slovenských sa film objaví 29. marca.