Oceľové dámy © Film Europe 2021 Oceľové dámy © Film Europe 2021

Manžela vraj chce občas zabiť každá vydatá žena. Aspoň to tvrdí jedna z predstaviteliek fínskej komédie Oceľové dámy.

Originálny názov
Teräsleidit

komédia, road movie
2020 / 92 min. / MP 15
Fínsko

Réžia
Pamela Tola
Scenár
Aleksi Bardy, Pamela Tola

Hlavnou hrdinkou severského filmu, ktorý sa nedávno dostal do našich kín, je Inkeri (Leena Uotila). Jedno ráno ovalí svojho muža panvicou a pri vidine dlhoročného väzenia sa rozhodne, že si ešte naposledy užije slobodu. Čo na tom, že má už 75 rokov? Je čas na jazdu a na spomínanie.

Vezme so sebou svoje sestry Sylvi (Saara Pakkasvirta) a Raili (Seela Sella) a začína sa výlet plný pripomínania si chýb z mladosti, zábavy na svoj aj cudzí účet a úvah, prečo je manželovražda (ne)správnym činom. Vidina blížiaceho sa doživotného trestu Inkeri donúti aj k návratu na miesta, ktoré mali v jej živote veľký význam. Spomenie si na zahodenú sľubnú kariéru či na ďalšie životné rozhodnutia, ktoré (ne)mala urobiť. Rozhodla sa v živote vždy správne? Dostane čas svoje chyby napraviť? A koľko ju vlastne bude stáť celý blížiaci sa súdny proces?

Hoci sa to na prvé počutie nemusí zdať, film Oceľové dámy je komédiou. Tak trochu psychologickou a tak trochu situačnou. Road-movie o poslednej jazde pred odchodom na výkon trestu hľadá odpovede na otázky súvisiace so starobou aj s posunom spoločnosti vo vnímaní rôznych problémov.

V centre pozornosti sú tri ženy, každá má iný príbeh a každá inú osobnosť. Hlavná postava pôsobí introvertne, jej predstaviteľka musela staviť na minimalistické herectvo, drobné gestá či mimiku. Režisérka Pamela Tola si vybrala dobre, kostru príbehu držia najmä podarené postavy. Kontrastu ich pováh však chýba lepšia dynamika, Oceľové dámy na mnohých miestach pôsobia skôr strnulo, keďže zápletka sa neposúva dostatočne rýchlo a dej je tak trochu predvídateľný.

Oceľové dámy © Film Europe 2021

Zvolená forma humoru určite neurazí, niektoré vtipy však pôsobia dosť lacno či ohrane. To je vo filme, ktorý sa zaoberá stereotypmi dosť veľký problém – ak si tvorcovia chcú robiť srandu zo stereotypov, musia v tom byť originálni. Myslím si, že v tomto prípade sa to nie celkom podarilo.

Oceľové dámy
patria k modernej európskej filmovej komédii a je dobre, že hlavná myšlienka nie je divákovi podsúvaná násilne. Priestor na zamyslenie dostaneme po každej drobnej či väčšej nezhode troch sestier s odlišným pohľadom na svet. Nahromadená frustrácia jednotlivých postáv má vždy inú príčinu, možno aj preto je film o čosi zaujímavejší, oproti bežným komédiám. Na ústrednom triu si dali scenáristi Aleksi Bardy a Pamela Tola záležať, rovnako tak na autenticite vnútorného boja hlavnej postavy. Celé to však na pár miestach kazia odbočky, ktoré sa tu proste nehodia.