Originálny názov: Nochnoj dozor

Žáner: Sci-fi / Thriller / Akčný
Minutáž: 114 minút
Krajina: Rusko
Rok: 2004
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Timur Bekmambetov
Scenár: Timur Bekmambetov, Sergei Lukyanenko
Kamera: Sergei Trofimov
Hudba: Yuri Poteyenko
Hrajú:Konstantin Khabensky, Vladimir Menshov, Valeri Zolotukhin, Mariya Poroshina

/Nakrútiť v dnešnej dobe originálny film o upíroch, vlkolakoch a iných postavách hororového sveta nie je ľahké. V časoch keď do kín prichádzajú filmy ako Blade:Trinity, Underworld a Van Helsing sa to môže dokonca zdať nereálne.

Čím to je, že tieto filmy pôsobia skôr rozprávkovo ako strašidelne? Za všetko možno môže jedna vec. Americký producenti. Ľudia, ktorí si myslia, že film je dobrý iba vtedy ak je akcia veľa a všade strieka krv. To, že sa mýlia dokazuje film Nočná Hliadka.

Ruský film je pre našinca pomerne neznámy, iba kde tu sa dá vo videopožičovni zahliadnuť niečo z Ruskej produkcie. Možno práve to, že premietať Ruský film v našich kinách nie je zvykom viedlo distribútorov k tomu, že film, ktorý mal premiéru už v roku 2004 sa do našich kín dostáva až v novembri roku 2005. A je to škoda, pretože Nočná Hliadka dokazuje, že Ruský film má niečo do seba.

Film Nočná Hliadka bol nakrútený podľa rovnomennej knižnej predlohy NOCHNOI DOZOR, čiže Nočná Hliadka. Spolu s knihami Denná Hliadka a Súmračná Hliadka tvorí trilógiu autora Sergei Lukyanenka, ktorá sa v Rusku teší mimoriadnej obľube. Režisérovi a autorovi scenáru Timur Bekmambetovi aj napriek tomu trvalo dlho kým presvedčil producentov, aby išli do tohto projektu.

Režisér, ktorý sa preslávil najmä ako reklamný režisér veľkých firiem vkladal do Nočnej Hliadky veľké nádeje. A mal prečo, originálny príbeh, zaujímave postavy a v neposlednom rade obrovský úspech knižnej predlohy v Rusku. To, že mal Bekmambetov pravdu dokázala návštevnosť a zisky filmu, ktoré boli v Rusku obrovské. Teraz mu len zostávalo dúfať, že film bude mať úspech aj vo svete.

Skutočne sa mu nemôžme čudovať. Ruská kultúra je veľmi svojská a to sa premietlo aj do filmu. Keby sa príbeh Nočnej Hliadky odohrával v uliciach Los Angeles pôsobil by tuctovo a pateticky. Filmu dodáva osobitý nádych najmä hlavné mesto Ruska Moskva, v ktorom sa celý príbeh odohráva. Moskva má zvláštnu desivú atmosféru a vy uveríte, že je to mesto v ktorom skutočne žijú upíri, čarodejnice, vlkolaci a iné postavy so zvláštnymi schopnosťami.

/ /

Príbeh filmu sa točí okolo hlavnej postavy Anton Gorodetského. Anton bol normálny človek , ktorý miloval ženu, ktorá ho opustila. Vyhľadá ženu, ktorá v inzeráte uvádza, že dokáže pomocou kúzel pomôcť ľudom v núdzi. Anton tomu samozrejme neverí a stretnutie berie skôr s humorom a pritom netuší aký zdrvujúci dopad bude mať na jeho život kontakt zo svetom, ktorý doteraz nevnímal. Svet plný kúzel, čiernej mágie, zla a dobra.

Potom čo Anton vykoná hriech dostáva sa do služieb nočnej hliadky. Úlohou nočnej a dennej hliadky je udržovať krehkú rovnováhu medzi dobrom a zlom. Nočná hliadka kontroluje tú dennú a denná zase nočnú. V tomto svete existujú presné pravidlá, ktoré túto rovnováhu udržujú. Všetko má, ale zmeniť príchod vyvoleného, ktorí sa ma postaviť na stranu zla a tým uvrhnúť svet do večnej temnoty.

Priznávam, že na prvý pohľad nemusí príbeh vyzerať originálne, ale originálnym ho robia práve postavy a spôsob akým je rozprávaný. Kamera je veľmi drsná, prostredie vyzerá veľmi prirodzene a herci skvelo zapadajú do svojich postáv.

Ruský herci sú kapitolou samou o sebe. Tváre hercov sú pre Slováka absolútne neznáme a to rozhodne iba pridáva na atmosfére filmu. Neviem si predstaviť, že hlavnú úlohu Antona by hral nejaký známy americký herec, postava by tým proste stratila svoje čaro.

Herecké výkony vo filme sú na vysokej úrovni. Vidno, že ruský herci si uvedomili, že práve tento film z nich môže urobiť hviezdy a dali do svojich postáv všetko. Či už sa jedná o Konstantin Khabenského, ktorý hrá Antona, alebo napríklad o Vladimir Menshova, ktorý hrá Gesera veliteľa Nočnej Hliadky. Film je plný tajomných postáv, povedal by som až preplnený.

/ /

A tu sa dostávame k vážnemu problému Nočnej Hliadky. Predpokladám, že kniha Nočná Hliadka je veľmi obsiahla, preto odporúčam každému, kto má možnosť si ju prečítať predtým ako pôjde na film do kina nech to urobí, pretože je veľká šanca, že sa proste stratí v deji.

Príbeh filmu je veľmi zložitý a preto sa režisér snaží povedať vo filme čo najviac a to nie je práve najlepšie pre diváka, ktorý o Nočnej Hliadke nikdy v živote nepočul. Dej filmu sa od polovice mení na nezrozumiteľnú hatlaninu akcie a veľkého množstva informácií. Nehovorím, že sa mu nedá porozumieť, ale pochybujem, že vám bude všetko jasné ako by malo.

Čo sa týka filmových efektov sú vo filme na vysokej úrovni. Myslím si, že veľká vačšina z vás bude prekvapená čo všetko Rusi dokážu a hlavou vám určite prebleskne myšlienka, že to nemôže byť čisto ruský film. Ale je a to je na tom krásne. Všetko vyzerá veľmi prirodzene, osobitne a hlavne rusky. Rusi sa nesnažia podobať sa na Američanov a to je veľké plus filmu. Aj keď nie je film plný špeciálnych efektov a krvi vôbec mu to nevadí. Práve naopak po tých všetkých komiksových brakoch v ktorých by sme iba ťažko hľadali scénu , v ktorej sa nepoužívali počítačové triky pôsobí dôveryhodne a neobmedzuje dej iba na akciu.

/ /

Nebyť príliš veľkého prekombinovania deja a postáv mohla byť Nočná Hliadka skvelý film. Má všetky predpoklady pre úspech, skvelých hercov, slušné efekty, zaujímavú tému, len chcela povedať veľmi veľa a to je problém.

Človek proste očakáva, že sa bude baviť, ale tento film si vyžaduje maximálnu pozornosť a sústredenosť a to mu veľmi nesedí. Nečakajte od Nočnej Hliadky akciu a primitívne vtipy, ktoré sú v Amerických filmoch podobného žánru bežné. Je to film ruský a to je to hlavné čo si musíme uvedomiť, Rusi sú proste iná kultúra a niektoré veci vidia inak ako Američania. Nočná Hliadka dokazuje, že ich uhol pohľadu je zaujímavý a vývin Ruskej kinematografie ide tým správnym smerom.

Na záver chcem povedať, že aj keď je Nočná Hliadka film zložitý a v niektorých úsekoch film veľmi neprehľadný, stojí za to aby ste si ho pozreli. Ponúka niečo osobitné, čo tu už dlho nebolo a preto vám odporúčam aby ste si na neho vytvorili názor sami. Ne je to film, ktorý by sa dal jednoznačne ohodnotiť, ako zlý, alebo dobrý. Je proste iný.

/