Návrat Temného rytiera (The Dark Knight Rises) © 2012 Continental film Návrat Temného rytiera (The Dark Knight Rises) © 2012 Continental film

Gotham City sa po smrti Harveyho Denta zmenilo na mesto bez zločinu. Dentov zákon dostal za mreže väčšinu kriminálnych živlov. Ulice mesta sú čisté. Bez Batmana sa zaobišli dlhých osem rokov a Bruce Wayne sa stiahol do ústrania. Z komisára Gordona je vojnový hrdina. On jediný pozná krutú pravdu o úmrtí okresného prokurátora. Pravda ho ťaží, no stále udržuje ľud v nevedomosti. Nastal však čas odkryť karty a vylákať netopiera z jeho temnej jaskyne. Nevedomosť stvorila monštrum dychtiace po revolúcii. Hrubou silou sršiaci Bane chce zničiť mier, ekonomickú stabilitu mesta i jeho temného ochrancu. Definitívne.

Originálny názov
The Dark Knight Rises

akčný, krimi, dráma
2012 / 165 min. / MP 12
USA / Veľká Británia

Réžia
Christopher Nolan
Scenár
Režisér Christopher Nolan si na seba pred štyrmi rokmi ušil poriadny bič. Prijal výzvu doviesť svoju megaúspešnú netopieriu sériu do zdarného konca. Čo to pre talentovaného Brita znamená? Uspokojiť očakávania nažhavených fanúšikov, nasýtiť hlad neskromného štúdia bažiaceho po horibilných ziskoch a v neposlednom rade prekonať ďalším filmom sám seba. Úloha vskutku náročná. Temným rytierom dokázal vyrozprávať príbeh, o akom sa tvorcom Batmanovho univerza ani len nesnívalo. Vštepil príbehu nadmieru realistický charakter, fanúšikom poskytol nesmrteľného arcizloducha a produkcii miliardové zisky. Vytvoril úchvatne podmanivé dielo. Ako udržať latku, či dokonca ju prekonať? Ťažko.

Nolan však ukončil kolosálnu trilógiu so cťou. Návrat Temného rytiera nie je lepší film ako Temný rytier. Je iný. Pracuje s inou témou a s odlišnými postupmi. Hlavnou myšlienkou je odkaz netopierieho hrdinu. Batmanom nemožno byť do smrti. Môže ním byť ktokoľvek, kto preukáže silu a odvahu postaviť sa bezpráviu.

Skvelý scenár využíva veľký počet postáv. Okrem známych či nečakane navrátených sa stretávame s mladým idealistickým policajtom Johnom Blakom (Joseph Gordon-Levitt). Ako jeden z mála verí v silu maskovaných hrdinov Batmanovho formátu. Blake zohrá v závere príbehu nečakane dôležitú úlohu. Osudovú ženu s pofidérnou povesťou, ktorá spája gothamskú smotánku s podsvetím, predstavuje mačacia žena Selina Kyle. V podaní Anne Hathaway získala Catwoman správne dekadentný šmrnc. Hlavným zloduchom filmu je mohutný valibuk Bane. Tom Hardy si spod masky pomáha desivým hlasovým prejavom. Jeho prítomnosť na plátne zosobňuje čisté zlo a surové pästné súboje s Batmanom vyrážajú dych. Oproti chaotickému klaunovi ponúka odlišný druh hrozby. Využíva priamočiaru silu a hrubosť.

Návrat Temného rytiera (The Dark Knight Rises) © 2012 Continental film

Bezchybný kasting dopĺňa elegantná Miranda Tate s tvárou šarmantnej Marion Cotillard. Miranda zamieša ekonomickou rovinou príbehu a popri tom pomotá i Brucovu hlavu. Nesmú chýbať herecké esá trilógie – Gary Oldman ako Jim Gordon, Morgan Freeman v úlohe vynálezcu Luciusa Foxa či Michael Caine v postave vždy oddaného komorníka Alfreda. Christian Bale sa vďaka Nolanovmu Batmanovi zapísal hlboko do sŕdc filmových fanúšikov. Je bezpochyby najlepším predstaviteľom temného rytiera a ako jediný herec mal tú česť stvárniť ho trikrát za sebou.

Akcie je vo filme pomenej, no stojí za to. Pamätnou sa stane scéna Batmanovho úteku pred políciou vďaka technickej novinke, ktorá zdobí netopierov arzenál. Fanúšikovia musia byť nadšení. Správne napätie pomáha budovať i burácajúca hudba Hansa Zimmera, ktorý Baneovi podaroval poriadne zlovestný motív. Humor sa sústredil okolo mačko-myšacieho doberania Batmana s Catwoman. Drobné odľahčenie vážneho tónu filmu poteší.

Trilógia sa uzatvára ako skladačka. Temný rytier musí znovu povstať. Zastaviť ničivé sily, ktoré ohrozujú bezbranných. Obetovať sa v prospech hrdinských ideálov, v ktoré už nikto nedúfa. A dokončiť tak svoju neľahkú cestu. Nolan zakončil svoj monumentálny epos najlepšie, ako to len šlo. Morálne vzory sa snúbia s nádejou a ľudskosťou. Netopieria legenda končí dôstojne. Tak, ako si Temný rytier zaslúži.