Unikátna pocta akčným hrdinom z 80-desiatych rokov v réžii nezničiteľného Slya Stallona zožala pred dvomi rokmi značný úspech. Pokračovanie na seba nenechalo dlho čakať. Sylvester pribral do svojho ansámblu zopár ďalších harcovníkov a explozívne divadlo sa môže začať. Scenár je v tomto prípade podružný. Dôležité sú len ikony a výbuchy v znásobenej porcii. Réžie sa tentoraz ujal Simon West, odborník naslovovzatý, ktorý má na svedomí vydarenú pecku Con Air či prvú Laru Croft. Stallone sa uspokojil s rolou scenáristu a hlavným hrdinom.

Príbeh druhého dielu sa bude točiť okolo pomsty a slušnej dávky plutónia. Kostolník (Bruce Willis) povolá komando expendables na jednoduchú akciu, ktorá sa zvrtne po vražde jedného zo žoldnierov v bohapustú pomstu. Odplatné besnenie zatiahne najatých bojovníkov hlboko do nepriateľského teritória, kde budú musieť čeliť nečakanej hrozbe. Dianie na plátne si pre americké publikum vyžiadalo R-kovú prístupnosť (v amerike neprístupné do 17-tich rokov, pozn.), čo sľubuje poctivú dávku brutality, výbuchov a chlapskej vravy. Súdiac podľa vydareného traileru sa môžeme tešiť aj na humorné repliky, ktoré majú potenciál zľudovieť. Presne ako to bolo v prvom dieli.

Expendables 2 (The Expendables 2, 2012) Expendables 2 (The Expendables 2, 2012)

Komično umocňuje aj výskyt najväčšieho zabávača spomedzi akčných legiend, Chucka Norrisa. Hrdzavý bijec sa dožadoval znížiť vulgárnosť a surovosť vo filme na hranicu prístupnosti od 12 rokov, čo pôsobilo na producentov ako naozaj zlý vtip. Arnold Schwarzenegger venoval tomuto filmu celých 5 dní zo svojho nabitého programu, nakoľko utekal točiť dlho očakávanú sólovku The Last Stand.

Roztočená bulharská akcia bola poznačená náhlou smrťou profesionálneho kaskadéra. Adrenalínové scény si občas vyberú svoje obete. Svoje o tom vie aj sám Stallone, ktorý prerušil promo akcie filmu po tom, čo v polovici júla prišiel o svojho syna Sagea. Zvyšok nakrúcania sa inak niesol v uvoľnenom duchu, čo si výrazne užíval reprezentant zloducha Jean-Claude Van Damme. Expendables 2 sú jeho štvrtou spoluprácou s kolegom Dolphom Lundgrenom. Predstavitelia univerzálnych vojakov si tentoraz vymenili strany barikád a s plutóniom sa o osud ľudstva zahrá práve Van Damme.

Expendables 2 (The Expendables 2, 2012) Expendables 2 (The Expendables 2, 2012)

Novou tvárou medzi akčnou elitou je mladý Liam Hemsworth, ktorý sa mal pôvodne ukázať už v prvom filme, no nakoniec ho scenár ďalej nepustil. Na jeho postavu bol primárne zvažovaný Taylor Lautner. Pri Thorovi, ako rozumne sa produkcia rozhodla! Explozívnu posádku dotvárajú neodmysliteľný ázijský bitkár Jet Li, čierny svalovec Terry Crews či fešák s karfiolovým uchom Randy Couture. Nesmiem zabudnúť na najvyťaženejšiu akčnú hviezdu dneška, Jasona Stathama. Jeho poetický vrhač nožov Lee Christmas patrí k výraznejším postavám filmu. V dvojke sa bohužiaľ neukáže tetujúci filozof Mickey Rourke.

Úspech pokračovania je už teraz zaručený. Stallone pomaly začína lanáriť hercov do tretieho filmu. Bude to zatiaľ väznený Wesley Snipes, čoraz priemernejší Nicolas Cage, či rovno Harrison Indy Ford? Necháme sa prekvapiť. Možno sa dočkáme i oscarového veterána Clinta Eastwooda. Stallonova partia sa viditeľne rozrastá a s ňou pribúdajú i ohromujúce výbuchy a humorné situácie pre milovníkov akcie zo starej školy. Koho by kedy napadlo, že raz uvidíme všetkých týchto testosterónových borcov pod jednou strechou? Zaujímavé bude vidieť neskorší slovenský dabing. Hromadu postáv totiž dabuje etalón slovenského dabingu, Jozef Vajda. V prvom filme si vystačil zmenou tónu hlasu. Vtedy ale daboval iba dve postavy. Neostáva nám nič iné, len sa presvedčiť o kvalitách tejto odľahčenej akčnej zábavy na vlastné oči. Do slovenských kín prifrčí banda Expendables s plnou poľnou už 6. septembra. Dovtedy môžete oprášiť svojich obľúbených hrdinov maratónom akčnej klasiky na DVD či dokonca tých starších i na VHS.

P.S. A čo Steven Seagal?