Originálny názov: American Reunion

Žáner: komédia
Minutáž: 113 minút
Krajina: USA
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
Scenár: Adam Herz, Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
Kamera: Daryn Okada
Hudba: Lyle Workman
Hrajú: Jason Biggs, Alyson Hannigan, Chris Klein, Thomas Ian Nicholas, Tara Reid, Seann William Scott, Mena Suvari, Eddie Kaye Thomas, John Cho, Jennifer Coolidge a ďalší

Prci, prci, prcičky: Stretávka (American Reunion, 2012)Odkedy Jim znásilnil domáci jablkový koláč, ubehlo 13 rokov. Je sympatické vidieť, kam viedli osudy tínedžerov kultovej komédie z konca deväťdesiatych rokov. Jim a Michelle sa vzali a vychovávajú malého synčeka, Oz sa stal televíznou hviezdou, Kevin sa dostal pod papuču, Fincha nikto nevidel a Stifler sa nikam nepohol. Po celý čas býva u svojej matky a v práci strúha frajera, hoci je len chlapcom pre všetko. Celú zostavu opäť spojí stretávka zo strednej. Je úctyhodné, koľko známych postáv sa podarilo autorom Hurwitzovi a Schlossbergovi vrátiť naspäť do deja. Väčšina hercov posledné desaťročie nikde nehrala, tak sa rozhodli stretávkovej akcii povedať áno.

Urobili len dobre, pretože sa jedná o návrat veľmi vydarený. Nebudú sa síce konať treskúce sexuálne eskapády ako z minulých dielov, no pozerať sa na starých známych v nových rovinách nuda rozhodne nie je. Stretávka v rodnom meste vedie hrdinov k spomienkam a zamysleniu sa nad vlastným životom. Je terajšia manželka skutočne tá pravá, alebo ňou bola prvá láska zo strednej? Žijeme svoje životy naplno? Nie je čas usadiť sa a dať životu hlbší zmysel? Podobné existenciálne problémy by ste iste v hrubozrnnej komédii o strate panictva nehľadali. Hrdinovia však dospeli a s nimi i diváci, na čo veľmi rozumne reagovali aj scenáristi. Podobné myšlienky sa totiž v hlavách divákov vynárajú pomerne často a preto je veľmi zábavné vidieť, ako sa s nimi popasujú obľúbení hrdinovia z našej puberty. Ako inak, po stiflerovsky.

Stretávka (American Reunion, 2012) Stretávka (American Reunion, 2012)

Do cesty sa im dostane mladá osemnástka, ktorú Jim kedysi strážieval, banda skúteristov, starí známi s novými osudmi a samozrejme nesmie chýbať veľkolepá party u Stiflera. Nikam sa od strednej síce neposunul, no stále je najzábavnejšou postavou série. Spolu s Jimom tvoria dokonale kontrastný pár ako stvorený na situačné gagy. Tento diel má navyše akýsi satisfakčný tón. Všetci, ktorým sa nedostávalo po celé tri filmy, zliznú svoju sladkú odplatu. Pozerá sa na to veľmi dobre a na svoje si prídu znalci charakterov. Samostatne by stretávkové prcičky neboli dostatočne zábavné, ale s vedomým predchádzajúcich udalostí si ich divák užije dosýta. Lepšie zakončenie si ani neviem predstaviť. Hovoríme tu o štyroch hlavných dieloch, nie o rozvetvenej početnej sérii, ktorá ťažila zo známeho názvu a zopár vedľajších postáv.

Autori sa možno mohli trochu viac odviazať a okoreniť známe postavy novými prístupmi. Opäť sa tak stretávame s rady rozdávajúcim Jimovým otcom a neuspokojenou Stiflerovou matkou. Na scéne sa objaví dokonca i Finchova mama. Sentimentálne rodinné putá dostávajú v prcičkovskom svete riadne na frak. Spomienky, moralizovanie i humor majú vo filme svoje miesto. Nových divákov však na svoju stranu získajú len ťažko.

Stretávka (American Reunion, 2012) Stretávka (American Reunion, 2012)

Čo sa týka hercov, podávajú svoj štandard. Jason Biggs sa ako Jim narodil a hrá ho v podstate v každom filme. Allyson Hannigan je v úlohe Michelle nezabudnuteľná, Sean William Scott je ako Stifler stále najväčší frajer. Oko mužského diváka poteší návrat Meny Suvari v úlohe Ozovej milej Heather, Tary Reid ako Kevinovej lásky Vicky, či dokonca Jimovej dávno vysnívanej Nadii v podaní Shannon Elizabeth. V skutku početné stretnutie známych zo strednej. Herci sa do svojich postáv ponorili i napriek desaťročnej odmlke pomerne zľahka. Stretávkové prcičky hrajú na ploche, ktorá je o niečo väčšia, ako bolo zvykom. Zo štandardnej hodinky a pol dostali 113 minút a využívajú ich naplno. Tvorcovia príbeh ukončili so cťou a s prihliadnutím k štvrtému dielu i nevídanou kvalitou. Zostáva len dúfať, že vzhľadom na celosvetový úspech časom nepribudne ďalšie dobrodružstvo. Nemuselo by už dopadnúť tak dobre ako toto spomienkové stretnutie. A ako vyzerala vaša stredoškolská stretávka?