Originálny názov: The Ant Bully

Žáner: animovaný / rodinný / dobrodružný
Minutáž: 89 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 12

Réžia: John A. Davis
Scenár: John Nickle, John A. Davis
Kamera: Michael A. Wallace, Shane L. Wapskineh
Hudba: John Debney
V pôvodnom znení: Nicolas Cage, Julia Roberts, Clive Robertson, Meryl Streep, Paul Giamatti

Mravčia polepšovňaAko už bolo viackrát spomínané, tento rok je na animované počiny veľmi úrodný. Boli sme svedkami priemerných až nadpriemerných diel, počnúc Carcoolkou s krimi nádych, cez zvieratkami nabitý Za plotom až po zábavné a zatiaľ najlepšie Autá. Teraz sú tu mravce a neposlušný Lucas, no pred nami je ešte veľmi očakávaná vecička Monster House, ktorej producentmi sú filmové osobnosti najhrubšieho zrna – Steven Spielberg a Robert Zemeckis. Ale vráťme sa do prítomnosti, vstúpme do Mravčej polepšovne.

Príbeh tohto najčerstvejšieho animáku sleduje 10-ročného utiahnutého chlapca – Lucasa „Pinďa“ Nickle-a, ktorý nie je práve spoločenský typ a nemá žiadnych priateľov. Aby to ešte nebolo málo, tak ho chlapci z blízkeho okolia aj tvrdo šikanujú. Lucas si svoj komplex menej cennosti a útlosti vybíja na bezmocných mravcoch tým, že ich neustále zašliapuje alebo vytopuje so svojou striekacou pištoľou či hadicou určenou na polievanie záhrady.

Vďaka svojej rušivej a pre mravce zničujúcej aktivite mu z radov mravcov prischne prezývka – „Kazisvet“. Bezmocné mravce čoraz viac uvažujú nad vážnymi krokmi a ochrannými opatreniami, lebo ich mravenisko čoraz viac zvierajú existenčné problémy. Vynálezca Zoc (v originálnom znení Nicolas Cage), excentrická zložka celého mraveniska, však vytvorí špeciálny čarovný nápoj, vďaka ktorému sa mu podarí „veľkého narušiteľa“ Lucasa fascinujúco zmenšiť do mravčej veľkosti a násilne ho odvliecť do neďalekého mraveniska v ich záhrade.

Tu sa má naučiť disciplíne, základným morálnym hodnotám a najmä sa má z neho stať plnohodnotný mravec. Ak toto všetko splní, potom je tu šanca, že ho vrátia späť do ľudskej podoby a bude slobodný. Lucas spočiatku vzdoruje a nemieni sa podriadiť pravidlám mraveniska, no ale s pomocou tzv. mravčej zdravotnej sestričky Hovy (v originále hlas Julie Roberts), ktorá sa stáva jeho jedinou priateľkou sa mu to predsa len môže podariť.

Mravčia polepšovňa Mravčia polepšovňa

Toľko asi k deju, ktorého vyústenie a „rozuzlenie“ by mohol predpokladať aj obyčajný radový divák, ktorý kedysi nejaký ten animák či rozprávku videl. Vzhľadom na to, že sa jedná o animovanú rozprávku je ale pochopiteľné, že dej je ľahko čítateľný a predvídateľný, síce pár malých dejových uzlíčkov by nezaškodilo (ako tomu bolo v prípade Carcoolky).

V porovnaní s inými tohtoročnými úspešnými animákmi (Doba ľadová 2, Za plotom, Autá) nemá Mravčia polepšovňa dospelejšiemu divákovi veľmi čo ukázať. Aj výbuchy smiechu bolo v kinosále počuť výrazne menej, ako tomu bolo v prípade spomínaných filmov. Čo sa týka vizuálnej stránky – i keď som nepostrehol výraznejšie nedostatky, predsa o čosi zaostáva za svojimi predchodcami. Prekvapili ma najmä trochu karikatúrne stvárnené postavičky Lucasovej rodiny, najmä jeho mama a babička, ktorú si raz-dva obľúbite. Len škoda, že dostala tak málo priestoru. Postava šušlajúcej babičky, ktorej neustále vypadáva protéza a bojuje s fiktívnym nepriateľom v podobne mimozemšťaňov, si určite zaslúžila viac priestoru.

Mravčia polepšovňa Mravčia polepšovňa

Za vyzdvihnutie stojí pár scén, ktoré vám pri najmenšom vykreslia široký úsmev na tvári. Spomeniem aspoň súboj mravcov s nepríjemným hmyzom v džungli zvanej tráva, ktorý je zavŕšený vybuchujúcou petardou (šikovne strihnuté). Záverečný boj mravcov s deratizérom, ktorý sa pri svojom hubení vyžíva počúvaním vážnej hudby je tiež zaujímavý a povedal by som, že cituje viacero významných filmov s vojnovou alebo leteckou tématikou.

Mravčia polepšovňa je čisto priemerným dielom, ktoré keď neuvidíte, naozaj o nič neprídete. Teší svojou vcelku peknou, aj keď otrepanou dejovou líniou, ktorá je okorenená častým moralizovaním, ktoré končí ponaučením. Vzhľadom na to, že mi veľmi padli do oka podarené záverečné titulky s mravčou tématikou dávam o čosi vyššie hodnotenie. Ak sa ale chystáte na nejaké animované dielo do kina, radšej si trošku počkajte na Monster House (V tom dome straší), pri ktorom sa tu opäť stretneme.

/