Miluj svojho robota © 2021 Film Europe Miluj svojho robota © 2021 Film Europe

Nie som si istý, či môže sci-fi námet zabodovať na Oscaroch v kategórii pre zahraničné filmy. Nemci to ale skúsia práve so snímkou, ktorá je o súžití s robotom. Miluj svojho robota (v origináli Ich bin dein Mensch) je práve teraz v kinách.

Originálny názov
Ich bin dein Mensch

komédia, sci-fi, romantický
2021 / 105 min. / MP 12
Nemecko

Réžia
Maria Schrader
Scenár
Maria Schrader, Jan Schomburg

Alma (Maren Eggert) v živote nemala toľko šťastia, ako jej rovesníčky. Nemá muža, nemá deti, žije sama. Ak má čas, zastaví sa u otca, ktorý je tvrdohlavý a pamäť mu už neslúži. Vedkyňa zo slávneho Pergamonského múzea v Berlíne si svoj život predstavovala inak. Teraz sa však možno zmení, pretože je donútená zúčastniť sa experimentu, ktorý by zabezpečil jej aj múzeu prísun peňazí.

Alma si má na pár dní vyskúšať život s robotom Tomom, ktorý by mal dokonale spĺňať jej predstavy o ideálnom chlapovi. To sa netýka len výzoru, ale najmä správania a vlastností, ktoré Tom (Dan Stevens) má. Je vtipný, šarmantný, je spoločenský a v podstate nenáročný na údržbu. Nejedna žena by Alme závidela, ona však stále nevie prekonať niektoré bariéry, ktoré Tomov robotický základ prináša.

Film Miluj svojho robota prináša atraktívny námet, ktorý je síce sčasti predvídateľný, stále je však dostatočne zaujímavý. Tragikomická zápletka so sebou prináša rôzne etické paradoxy. Práve etický rozmer je dosť dôležitý, a to nielen preto, že Almin šéf má na základe jej spolunažívania s robotom posúdiť, či v budúcnosti bude v Nemecku zavedená inštitúcia manželských sňatkov ľudí s robotmi. Práve tento aspekt filmu však do veľkej miery spôsobuje jeho predvídateľnosť.

Zaujímavé je, ako priamo komunikuje režisérka Maria Schrader svoje posolstvá. V druhej časti filmu sa ich dočkáme vo veľavravných náznakoch, dokonca sú niektoré z nich aj vyslovené. Miesto metafor tak nejde okolo horúcej kaše, ale tne do živého, čo môže nepripraveného diváka zaskočiť.

Miluj svojho robota © 2021 Film Europe

Miluj svojho robota úplne ignoruje technickú stránku robotov a prezentuje ich ako verné repliky ľudí. Vo filme však, na rozdiel od mnohých iných sci-fi, nepredstavujú fyzickú, ale skôr citovú hrozbu.

Snímka si dáva za cieľ osloviť široké publikum. Hlavná hrdinka, stvárnená výbornou Maren Eggert, má vlastnosti, v ktorých sa mnohí diváci nájdu. Kus dobrej práce odvádza aj predstaviteľ robota, Dan Stevens. Namiesto humanoida totiž hrá obyčajného chlapa, čím jeho postava pôsobí ešte hodnovernejšie.

Humor v snímke je prítomný najmä v jej prvej polovici. Je situačný, vyhýba sa trápnosti aj keď je odľahčený. Nekarikuje, hoci by pri perfekcionistke, akou Alma je, pokojne mohol.

Miluj svojho robota láka aj vizuálnou stránkou, výčitkou pre tvorcov môže byť len fakt, že scén z Pergamonovho múzea mohlo byť oveľa viac. Tí, ktorí majú radi Berlín, si však snímku užijú.