Malcolm & Marie © 2021 Netflix Malcolm & Marie © 2021 Netflix

Názov jedného z nových netflixových filmov predstavuje hlavné postavy v podaní ZendayJohna Davida Washingtona. Ako hovorí trailer: „Toto nie je lovestory“ – nepôjde o valentínske zbližovanie ani o pomalé prechádzky za súmraku. Práve naopak, krátka ukážka predstavuje neľahkú situáciu v búrlivom vzťahu. Samotný film je však skutočným toboganom emócií, ktorý pripomína mnoho z reálneho života.

Originálny názov
Malcolm & Marie

dráma, romantický
2021 / 106 min. / MP 15
USA

Réžia
Sam Levinson
Scenár
Sam Levinson
Režisér a scenárista Sam Levinson vypúšťa vzťahovú drámu nakrúcanú v priestoroch jedného domu a jeho okolia. Toto meno ste si možno zapamätali z divácky úspešného seriálu Euphoria, taktiež s tvárou spomínanej herečky a speváčky. Jeho čerstvá snímka nesie rovnakú tému drog a nevyriešených problémov z minulosti. Inšpirácia pochádza z Levinsonovho vlastného zážitku drogovej závislosti a práve o to presnejšiu spoveď pocitov si z nového filmu odnášame. Za zmienku bez pochýb stojí kameraman snímky Marcell Rév. Čiernobiely obraz točený na filmovú surovinu podčiarkuje intimitu, čistotu, jednoduchosť diela a príbehu.

Malcolm a Marie sa vracajú z premiéry Malcolmovho filmového debutu o drogovo závislej dievčine menom Imani. Vzrušený režisér sa teší úspechu, no zároveň znervóznie pri pomyslení na čoskoro vychádzajúcu recenziu. Označia jeho snímku za majstrovské dielo? Zatiaľ, čo Malcolm tancuje na hudbu od speváka Labrintha, ktorého skladby s nádychom 50. rokov melodicky znejú v priestore a ladia k filmovému vyzneniu, jeho priateľka Marie odmerane fajčí cigaretu.

Čoskoro sa dozvedáme o krivde, ktorá prerastie v najtvrdšiu hádku tohto na oko príkladného páru. Takmer dvojhodinová konverzácia je prerušovaná nervovými výpadkami, ktoré sa miešajú s krikom a výčitkami. Postupne sa dostávame k dôkladne premyslenej histórii vzťahu, vďaka ktorej sa neustále pohybujeme medzi dvoma pólmi. Súboj umeleckých eg strieda pochopenie s neistotou. Už keď si myslíme, že sa ocitáme na vrchole porozumenia, za chvíľu znova prudko klesáme do neznámych vôd. Po istom čase sa táto šablóna začne javiť mierne predvídateľná, čo spôsobuje divákovo očakávanie ďalšieho problému. Skvelé herecké výkony však príbeh oživujú spolu so svojským, občas až komickým jednaním.

Do atmosféry čiernobieleho filmu sú prepašované mnohé odkazy na problémy mladých ľudí s politickými presahmi do filmového umenia a jeho vnímania. Silne načrtnutá frustrácia z rasizmu je výrazným prvkom nespokojnosti režiséra, ktorý sa obáva o svoju povesť. Zo sledovania nás občas vyruší prítomnosť elektronických zariadení, ktoré výhražne pripomínajú súčasnosť a aktuálnosť tém.

Malcolm & Marie © 2021 Netflix

Dej snímky vykresľuje neduhy temperamentných osobností pod jednou strechou, avšak súčasne trefne približuje zákulisie filmových tvorcov. Vo filme zaznie mnoho významných mien, ktoré nestretne len uznanie, ale aj kritika. Kde sa rodia inšpirácie na tak reálne príbehy? Múzou sa môže stať všetko okolo nás, naše predošlé známosti či skúsenosti. Príkladom je Malcolm, ktorý až desivo presne popisuje črepy neexistujúcej filmovej osoby. Jej nápadná podobnosť s jeho priateľkou Marie je jedným z mnohých dôvodov ich hádok. Všetko však opäť splynie s prirodzenými jazvami vzťahu, ktoré pokračujú spoločným pohľadom do lepšej budúcnosti.

Malcolm & Marie, príbeh o láske, zachytáva partnerské nezhody v najrôznejších farbách, dôsledne pracuje s gradáciou a psychologickými kontextmi. Ich nálady sa vlnia ako na rozbúrenom mori, no v prospech vrúcnych citov zakaždým objavia stabilitu. Snímka môže zaujať aj kvôli príťažlivej hereckej dvojici, ktorá sa navzájom podnecuje k stále lepším výkonom. Komorný dej, vhodný tiež pre divadelné predstavenia, je jedinečný svojim dôsledným prístupom k postavám a ich túžbam po uznaní, s čím sa stretávajú mnohí z nás v rozmanitých podobách.