Originálny názov: Fool’s Gold

Žáner: komédia/dobrodružný
Minutáž: 97 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Andy Tennant
Scenár: John Claflin, Daniel Zelman, Andy Tennant
Kamera: Don Burgess
Hudba: George Fenton
Hrajú: Matthew McConaughey, Kate Hudson, Donald Sutherland, Alexis Dziena, Ewen Bremner, Ray Winstone, Kevin Hart

MacacieZlatoPojmom mačacie zlato (po anglicky fool’s gold) sa označuje pyrit, teda minerál, ktorý mätie neskúsených hľadačov pokladov, pretože veľmi pripomína cenné zlato. Ale ako napovedá anglický termín fool’s gold, tak pyrit oklame iba tých hlúpych, pretože nie je takmer žiaden problém pri rozlišovaní medzi týmito dvoma rozdielnymi minerálmi. Bohužiaľ význam pojmu fool’s gold je veľmi platný aj v prípade filmu Mačacie zlato, teda filmu, ktorý sa možno v istých veciach krásne blyští, ale v zábavnosti, logike a v celkovom zmysle je o dosť slabší ako “zlaté“ filmy. Málokedy sa stáva, že by názov takmer presne vystihoval podstatu filmu. Teraz názov tak na 80% vystihuje film, aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou nechcene.

Tvorcovia filmu sa rozhodli, že urobia film, na ktorom sa bude dať pekne zarobiť. Pozreli si, čo práve letí a zistili že séria Lovci pokladov s Nicolasom Cageom je v kinách veľmi úspešná a tak sa rozhodli, že vo filme budú hľadať hrdinovia poklad. Dej umiestnili pekne do Karibiku (aj keď film sa reálne nakrúcal v Austrálii kvôli hrozbe hurikánov) a samozrejme následne rozhodli, že do pozadia jednotlivých scén sa budú hrať klasické reggae odrhovačky a podobná pohodová hudba. Hlavný hrdina musí byť sympatický mladík s vyšportovanou postavou, ktorý bude trúsiť jednu hlášku za druhou a priblbo sa usmievať. A tak do hlavnej úlohy umiestnili Matthewa McConaugheyho, ktorý bez problémov spĺňa uvedené požiadavky. Sympaťák ale musí mať aj ženskú postavu pri sebe a tak tvorcovia si spomenuli na vydarenú spoluprácu medzi McConaughym a Kate Hudson vo filme Ako prísť o muža za 10 dní a tak angažovali Kate do hlavnej ženskej úlohy.

MacacieZlato MacacieZlato

Následne museli vymyslieť aj vcelku logickú zápletku, ktorá by súvisela s hľadaním pokladu v Karibiku. Preto ako zápletku si vymysleli loď, ktorá sa v roku 1715 potopila v Karibiku spolu so štyridsiatimi truhlicami plnými zlata, ktoré sa nazývajú aj Kráľovnino veno. Finn (Matthew McConaughey) je vcelku looser, ktorý sa snaží nájsť poklad na dne mora a zároveň udržať nad vodou svoje manželstvo s Tess (Kate Hudson ), ktorá má už po krk nápadov svojho nespoľahlivého manžela. Tess ale pracuje na lodi, ktorú vlastní milionár na odpočinku, ktorý spolu so svojou výstrednou dcérou nadšene súhlasí, keď ich Finn presvedčí aby s nim išli hľadať stratený poklad. Tess ale týmto nie je vôbec nadšená a jej odpor sa ešte viac vystupňuje potom, čo hľadači pokladu zistia, že je im v pätách partička hrdlorezov…

Do príbehu filmu teda tvorcovia napasovali tie na prvý pohľad najlepšie nápady z filmov ako je napríklad spomínaný film Lovci pokladov, alebo klasický film Honba za pokladom Nílu. Viaceré nápady sú vo filme dobre použité, slovné prestrelky medzi Finnom a Tess sú občas veľmi vtipné, more je modré, herečky sú príťažlivé a Matthew isto poteší oko každej ženy. Globálne film pôsobí mimoriadne pohodovo, postavy ako by len tak mimochodom mohli hocikedy zomrieť.

MacacieZlato MacacieZlato

Týmto zoznamom ale kladné stránky filmu končia, keď scenár je tak tupo napísaný, že by ho dokázalo predvídať aj malé dieťa a jednotlivé postavy sú seriálovo ploché. Celkovo film pôsobí ako dobrý námet pre zopárdielny televízny seriál, ktorý by vcelku príjemne vyplnil nedeľné popoludnie pre niektorých ľudí. Ale regulárny celovečerný film by mal ponúknuť divákovi niečo viac, aj keď verím, že film dokáže veľmi príjemne pobaviť. Takto je ale Mačacie zlato podpriemerným produktom, ktorý trpí na poriadnu slaboduchosť scenáru, neprimeranú dĺžku, ale zaujme spomínanou celkovou pohodovosťou.

/