Last Christmas © 2019 CinemArt SK Last Christmas © 2019 CinemArt SK

Tesne pred smrťou speváka Georgea Michaela dostala britská herečka Emma Thompson súhlas napísať na motívy jeho najslávnejšej vianočnej piesne scenár k celovečernému filmu. A ako bonus je film prešpikovaný jeho najväčšími hitmi.

Originálny názov
Last Christmas

romantická komédia, dráma
2019 / 103 min. / MP 12
Veľká Británia / USA

Réžia
Paul Feig
Scenár
Emma Thompson, Bryony Kimmings
Hlavnou hrdinkou je nespratná Kate, ktorej vdýchla dávku svojej typickej neodolateľnej roztomilosti herečka Emilia Clarke. Jej život sa po vážnej chorobe otočil úplne na ruby a akosi nie je schopná dostať sa do správnych koľají. Na čo siahne, to pokazí. Dokonca aj Bridget Jones by ju mala za smoliarku. Prestala sa venovať spevu, pracuje v obchode s vianočnou výzdobou, čo mal byť pôvodne len dočasný džob. Prespáva stále u niekoho iného, lebo domov sa vrátiť nemôže. Pohádala sa totiž so svojou depresívnou matkou, ktorú si s chuťou strihla autorka scenára Emma Thompson. Podobne je na tom so sestrou, ktorá má neustálu potrebu dokazovať, že je lepšia ako ona. Záblesk nádeje sa objaví až vo chvíli, keď sa pred vianočným obchodom zjaví sympatický Tom (Henry Golding). Párik si okamžite padne do oka. Tom má na Kate výrazne pozitívny vplyv, no na druhú stranu je na ňom niečo záhadné. Nehovorí jej celú pravdu a vo vzduchu tak visí zádrhel.

Réžie sa ujal odborník na ženské hrdinky Paul Feig, od ktorého sme naposledy v kinách videli vydarenú Nebezpečnú láskavosť (A Simple Favor, 2018). Dej sa odohráva v predvianočnom Londýne a svojou témou sa nebojí cinknúť divákovi aj na citlivejšiu strunu. Solidarita s bezdomovcami počas mrazivého obdobia je rozumne využitá ako súčasť príbehu. Aj situácia okolo stále nedoriešeného Brexitu tu zohráva svoju rolu ako aktualizačný moment so sociálnym presahom, hoci nie je scenáristicky celkom dotiahnutá.

Týmito motívmi sa Feig snaží dosiahnuť iný typ zážitku než sme zvyknutí pri bežných vianočných romancách a do istej miery sa mu to aj darí. Last Christmas má trošku odlišný tón rozprávania. Ukazuje nám notoricky známe mesto z odlišných uhlov – z rôznych zákutí tajomných uličiek a skrytých záhrad. Dejový twist v závere vysvetlí náhlu zmenu v správaní hlavnej hrdinky, ktorú sa celkom nepodarilo vykresliť v úvode filmu. Jej rozkol nebol markantný, preto rozprávanie v prvej tretine pôsobilo trošku chaoticky.

Last Christmas © 2019 CinemArt SK


Nad priemerom film držia najmä výborne obsadení herci. Emiliu Clarke si napriek jej sebadeštrukčnému správaniu zamilujete, Henry Golding vnáša do deja pozitívne tajomno a Emma Thompson je s juhoslovanským akcentom očarujúca. Nestratí sa ani Michelle Yeoh v úlohe dobrosrdečnej šéfky vianočného obchodu.

Piesne Georgea Michaela však nemajú pre film nejaký výrazný význam. Popové songy pôsobia tentoraz skôr ako podmaz. Avšak námet filmu čerpá z textu jeho hitu Last Christmas. Po dopozeraní si poviete, že v podstate v určitých pasážach doslovne.

Paul Feig nakrútil očarujúcu, miestami trochu trpkú vianočnú komédiu, z ktorej sa asi nestane trvalka ako vyššie spomínaná Bridget Jones alebo Láska nebeská, no vďaka záverečnej pointe rozhodne nepôsobí tuctovo. Ak sa vám zachce trochu romantiky, vytiahnite svoje polovičky do kina. S Last Christmas nešliapnete vedľa.