La gran seducción © 2023 Netflix La gran seducción © 2023 Netflix

Malebné prímorské mestečko Santa María čelí zániku. Obyvateľstvo mexickej dediny, ktorá sa kedysi pýšila rybolovom, sa scvrklo na vyše stovku a stále klesá. Práceschopní muži i ženy každý deň na člne opúšťajú rodný kraj, aby našli živobytie inde. Germán (Guillermo Villegas) však nie je jedným z nich. Miluje všetko, čo so Santa Maríou súvisí a za nič na svete ju nemieni opustiť. Lokálpatriotizmus ale potápajúcu sa loď do bezpečného prístavu nezavedie, nová továreň na spracovanie rýb by ale mohla. Podmienkou developera je doktor, ktorý má trvalú ordináciu v Santa Maríi. Germán a zvyšní obyvatelia dajú hlavy dokopy a rozohrajú hru veľkého zvádzania.

Originálny názov
La gran seducción

komédia
2023 / 94 min. / MP 12
Mexiko

Réžia
Celso R. García
Scenár
Luciana Herrera Caso, Celso R. García

La gran seducción (Veľké zvádzanie) je prerábkou kanadského The Grand Seduction. Dekádu starý originál som nevidel, a tak vám bohužiaľ neviem sprostredkovať porovnanie týchto dvoch počinov. Geografická zmena zo severného suseda USA na južného bude ale zrejme jedinou. Dúfam teda, že sa tvorcovia originálu s materiálom popasovali lepšie ako ich hispánski kolegovia.

Zápletka spočíva v snahe celej dediny presvedčiť mladého lekára Matea (Pierre Louis), aby u nich zostal liečiť natrvalo. Na to potrebujú šikovné lži a dôkladné ilúzie. Takýto koncept potenciálne nesie množstvo príležitostí na situačný humor a v dobrom zmysle trápne okamihy. Avšak režisér a jeden zo scenáristov Celso R. García nedokáže takmer nič z toho zužitkovať.

Namiesto zábavnej komédie s patinou dojemnosti dostávame hlušinu a prázdno. Na jeden vtip tu pripadá 5 chabých pokusov, ktoré sú v lepšom prípade ploché a vyšumia do stratena, v horšom vyvolajú na vašej tvári kyslý výraz. Nie, na poriadnu zábavu ozaj nestačí jeden vydarený frk o antikoncepcii. Tento marazmus ukážkovo odráža scenáristickú neschopnosť či lenivosť.

La gran seducción © 2023 Netflix

Lepšie na tom nie je ani logika, ktorá stojí na vratkých nohách prostoduchosti. Postavy menia názory rýchlejšie ako Sylvester Stallone zásobníky v The Expendables, pričom k tomu evidentne ani nepotrebujú adekvátnu zámienku. Všetko, čo škrípe až príliš „namaže“ scenár tučnou vrstvou klišé.

La gran seducción zachraňuje od katastrofy vcelku fajn herecké obsadenie. Louis ako doktor Mateo je dostatočne sympatický, aby vám ho prišlo pri všetkých tých manipuláciách zo strany dedinčanov ľúto a Villegas svoju tvrdohlavú náturu kompenzuje určitou porciou charizmy. V obsadení poteší aj účasť nominantky na Oscara za výkon v hite Roma, Yalitzy Aparicio, hoci ostáva značne nevyužitá.

Na snímku sa dobre pozerá aspoň v technickom slova zmysle. Kamera sníma skromné územie drobnej dedinky na pobreží; síce sa nevytasí s ničím zapamätateľným (je cítiť nízky rozpočet), napriek tomu do istej miery rozoženie obsahové mračná. Typická latinskoamerická hudba tiež pomáha zlepšiť celkový dojem z inak priemerného a v podstate zbytočného kúsku.