Kúzlo mesačného svitu (Magic in the Moonlight, 2014)Originálny názov: Magic in the Moonlight

Žáner: romantická komédia
Minutáž: 97 minút
Krajina: USA | Veľká Británia
Rok: 2014
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Woody Allen
Scenár: Woody Allen
Kamera: Darius Khondji
Strih: Alisa Lepselter

Hrajú: Colin Firth, Emma Stone, Marcia Gay Harden, Jacki Weaver, Hamish Linklater, Eileen Atkins, Erica Leerhsen, Simon McBurney, Jeremy Shamos a ďalší

Režiséra Woodyho Allena treba predstavovať naozaj len vo výnimočných prípadoch súvisiacich s výskytom filmových analfabetov. Majster komorných komédií a duchaplných dialógov so stoickou pravidelnosťou každoročne prispieva do svetovej kinematografie. Málokedy tvorcovia dokážu prekonať svoje filmové esá, čo vedie k vzájomnej frustrácii medzi divákom a režisérom. Zdá sa však, že Woody si túto frustráciu nepripúšťa a obavy z nej si každoročne ventiluje novým scenárom. Úprimne, nie vždy vytiahne eso z rukáva. Napriek tomu zvykne príjemne pobaviť a vtiahnuť jedinečnou atmosférou.

V najnovšej romantickej komédii nás Woody zavedie do dvadsiatych rokov minulého storočia na juh Francúzska. Práve sem prichádza na žiadosť svojho priateľa z detstva britský iluzionista a zarytý obhajca racionality Stanley, aby odhalil mladučkú podvodníčku Sophie, ktorá sa vydáva za spirituálne médium. Étericky krásna Sophie si svojimi schopnosťami získala nielen priazeň bohatej rodiny pripravenej finančne podporovať jej „talent“, ale tiež srdce dediča majetku. Neoblomný skeptik Stanley je arogantne presvedčený, že šarlatánku zaiste prichytí a odhalí, pričom neváha svoje poslanie sarkasticky prezentovať pri každej možnej príležitosti. Napriek svojmu racionálnemu úsudku a neústupnej logike je tu však niečo, čo ho dostáva do čoraz pálčivejších pochybností.

Kúzlo mesačného svitu (Magic in the Moonlight, 2014)

Tenká hranica medzi nekompromisnou logikou a tajomným duchovnom odoláva tlaku z oboch strán, aby napokon v závere vyústila do uspokojivého obojstranného kompromisu. Hoci náš svet sa riadi zákonmi fyziky a racionálne uchopiteľnými pravidlami, existujú úskalia ako náhoda, šťastie či magický okamih. Pesimizmus a skeptický pragmatizmus prinášajú Stanleymu v živote dokonalú rovnováhu, no ruka v ruke sa jeho presvedčenie vlečie aj s nudou a stereotypom. Až keď sa odhodlá nahliadnuť do magického sveta Sophie, v ktorom existujú pojmy ako spontánnosť a ilúzia, uvedomí si, že jeho život dostal nový rozmer s príchuťou šťastia. Práve ostrý kontrast medzi radosťou a skepsou, logikou a srdcom, vedou a náboženstvom je nosnou témou romantického príbehu, ktorý Woody pretkal šikovnými dialógmi.

Povýšenecký sarkazmus, ktorým obratne útočí Stanley na zdanlivo naivnú Američanku, zaiste nadvihne kútiky nejednému divákovi. Ľahkosť a presvedčivosť, s akou Colin Firth narába s replikami svojej postavy je viac ako uveriteľná a spolu s hereckým prevedením niet pochýb, že svoju úlohu zvládol bravúrne. Jednoduché, stále však dôvtipné spätné údery v podaní Emmy Stone, sú príjemne ladiacou odvetou k arogantnému protipólu. Možno aj tými sa napokon podarí rozkošnej šarlatánke očariť zarytého odporcu kúzel. Medzi riadkami začína vznikať magická príťažlivosť, ktorá je však z plátna len dejovo čitateľná, o to menej presvedčivá. Je ťažké uveriť romantickému iskreniu medzi Firthom a Stoneovou, najmä kvôli vekovej, vizuálnej a celkovo pocitovej nekompatibilite.

Kúzlo mesačného svitu (Magic in the Moonlight, 2014)

Nespochybniteľne uveriteľná a zároveň čarovná je zato atmosféra filmu, ktorá na diváka vplýva mäkkosťou každého záberu. Dokonalý výber rekvizít, kostýmov, interiérového dizajnu ako aj exteriérových lokalít pôsobí v harmonickej symbióze s hudobným sprievodom počas celého filmu. Divák si môže užiť takmer sto minút v inom storočí na juhu Francúzskej riviéry vskutku presvedčivým spôsobom.

Ľudia, ktorí sa na svet pozerajú čierno-bielo, prípadne s rôznymi odtieňmi sivej, nebudú Kúzlom mesačného svitu nadšení. Scenár nie je ničím prevratný, dialógy nepočítajú s plným sústredením, ale nudné prázdne reči určite nečakajte. Príbeh pobaví a nepostráda trocha nenáročnej filozofie pre inteligentného diváka, na ktorú sme u Woodyho zvyknutí. Dozaista pohltí svojou nezameniteľnou atmosférou, dýchajúcou z každého záberu nakrúteného na 35 mm film. Woody tento rok ničím špeciálne neprekvapil, ale ani nesklamal – zostal verný sám sebe presne tak, ako to jeho diváci majú radi.