Originálny názov: Nanny McPhee

Žáner: Rodinná komédia
Minutáž: 97 minút
Krajina pôvodu: Veľká Británia, Francúzsko, USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP

Réžia: Kirk Jones
Scenár: Emma Thompson (podľa knihy Christianny Brandovej)
Kamera: Henry Braham
Hudba: Patrick Doyle
Hrajú: Emma Thompson, Colin Firth, Imelda Staunton, Kelly Macdonald, Thomas Sangster, Angela Lansbury…

Kuzelna_opatrovatelkaPomerne neznámy anglický režisér Kirk Jones , ktorý má za sebou len jeden celovečerný film, ktorý domáci divák prakticky nemá možnosť poznať ( Nedovo zázračné vzkriesenie, 1998 ), prichádza po dlhých ôsmych rokoch opäť na scénu s filmom, ktorý by mu konečne mohol dožičiť kúsok slávy.

Ako sa ukázalo, rozhodnutie skúsiť preniesť knihu Nurse Matilda od autorky Christianny Brandovej na filmové plátno nebol zlý ťah. Vskutku príjemná, nenáročná látka, ktorá však môže vzbudiť obavy, ako knižnú podobu preniesť do filmovej podoby tak, aby film nepôsobil klišéovito a nenudil. Tejto úlohy sa zmocnila jedna z hlavných predstaviteliek, sympatická Emma Thompson , ktorú si svet pamätá ako Oscarovú predstaviteľku z Drámy Jamesa Ivoryho Howards end, známej aj pod názvom Rodinné sídlo (1992) . Pre bežnejšieho diváka je určite bližším pripomenutím jej hodnoverný výkon z komédie Láska nebeská (2003) režiséra Richarda Curtisa, kde aj napriek celej plejáde hviezd bez problémov vynikala.

Ktovie do akej miery jej scenáristická úloha ovplyvnila výber hercov, je však dosť možné, že práve ona navrhla angažovať Colina Firtha , s ktorým sa stretla práve pri nakrúcaní Lásky nebeskej, do hlavnej úlohy pána Browna, zaneprázdneného otca siedmych detí. Trio z tohto snímku dopĺňa mladučký hrdina, rebel a vodca detskej posádky Simon v podaní 16- ročného Thomasa Sangstera, ktorý v Láske nebeskej výborne prihrával Liamovi Neesonovi.

Ako sme už načrtli, hlavná dejová línia pracuje okolo večne zaneprázdneného otca siedmych detí pána Browna ( Firth ). Pán Brown je vdovec a zároveň aj majiteľ pohrebného ústavu, ktorý mu už nejaký ten piatok vôbec neprosperuje. Bieda o korunu sa udržuje ako tak v norme vďaka bohatej tete Adelaide (geniálna Angela Lansbury ), ktorá každý mesiac svojim finančným bonusom udržuje rodinku nad vodou. Jej divoká povaha však pánovi Brownovi rázne velí k pozoru, do konca mesiaca si totiž musí nájsť novú manželku, inak bude po peniazoch a deti skončia niekde v ústave.

Kuzelna_opatrovatelka Kuzelna_opatrovatelka

A čo teraz? Nielenže na obzore nie je adekvátna macocha, na ktorú by aj tak večne pracujúci Brown nemal čas, problém je aj v tom, že deti opäť raz pripravili novej opatrovateľke peklo, tá to samozrejme nevydržala ani deň a zdúchla navždy. A keďže to bola opatrovateľka s magickým číslom 17, nik sa nebude čudovať, keď povieme, že už žiadna nie je k dispozícii. Alebo že by predsa? Tajomný hlas pánovi Brownovi navráva, že tou pravou by mala byť Nanny McPhee ( Emma Thompson ), ktorú žiaľ nik nepozná.

Keď si už pán Brown nevie rady, zrazu zbadá čudesný inzerát v novinách. Nanny McPhee. Áno to je ona, posledná nádej. O to väčšie je prekvapenie, keď sa vo dverách zjaví otrasná žena, značne sa podobajúca na rozprávkovú ježibabu, obrovský vytŕčajúci zub, bradavice po celej tvári a otrasný krivý nos za ktorý by sa nemusel hanbiť žiadny klaun v cirkuse.

Už pri prvom kontakte detí s touto milou paničkou tušíme, že ide o čarovnú bytosť. Nanny McPhee pomocou kúzelnej paličky, s ktorou, keď buchne po zemi, urobí poriadok, dáva deťom pocítiť, že nie je len ďalším číslom v poradí, ktorého sa môžu tak ľahko zbaviť. Veď ako hovorí Nanny: „Keď ma potrebujete, ale nechcete ma, potom musím zostať. Keď ma chcete, ale už ma nepotrebujete, potom musím odísť“. Začína sa ozajstná prevýchova, ktorá pomôže niektorým osobám uviesť svoj život na pravú mieru.

Výborná scenáristická práca Emmy Thompson okorenená kvalitným hereckým výkonom, ktorý je vo filmovej brandži opäť v niečom novátorským je len jedným z mála aspektov prečo treba tento film vidieť. Nielenže si celá herecká skupina vzájomne nahráva, ich podpora je aj zo strany kamery, ktorá sníma vskutku zaujímavo a elegantne. Precízna hra s detailnými zábermi, ktoré zrýchľujú dej, k tomu patričná kostýmová výbava a statočne veliaci režisér spĺňajú aj tie najprísnejšie požiadavky.

Kuzelna_opatrovatelka Kuzelna_opatrovatelka

Colin Firth už tradične nestráca svoju šarmantnosť a výkon s elegantným prevedením je znateľný po celý čas. Čoho som sa obával asi najviac, bol výkon mladých protagonistov, tí však už od malého bábätka, ktoré si svoju rolu samozrejme vôbec neuvedomuje až po toho najstatočnejšieho, ktorým je bezpochyby spomínaný Thomas Sangster, zastali svoje miesta s chladnokrvnosťou skúsených harcovníkov. Nevadí ani občasná trápna seansa, ktorá k takémuto druhu príbehov proste patrí.

Ak máte chuť zažiť príjemné, svižné a ničím nerušené dobrodružstvo s nádychom oddychovej rodinnej komédie, s krásnym príbehom, výbornými hereckými výkonmi, určite si nenechajte ujsť Kúzelnú opatrovateľku, ktorá je aj napriek občasnej trápnosti (hlavne obhadzovačka tortami) jedným z najlepších filmov tohto leta a na druhej strane, zabiť dve muchy jednou ranou môžete aj tak, že sa do kina vyberiete celá rodinka, pretože tento film neublíži nijakej vekovej kategórii. Rozhodne odporúčam.

/