Originálny názov: We Bought a Zoo

Žáner: komédia, rodinná dráma
Minutáž: 124 minút
Krajina: USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP ??

Réžia: Cameron Crowe
Scenár: Aline Brosh McKenna, Cameron Crowe
Kamera: Rodrigo Prieto
Hudba: Jon Thor Birgisson
Hrajú: Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church, Colin Ford, Maggie Elizabeth Jones, Angus Macfadyen, Elle Fanning, Patrick Fugit, John Michael Higgins, Carla Gallo, J.B. Smoove, Stephanie Szostak a ďalší

Kúpili sme ZOO (We Bought a Zoo, 2011)Matt Damon rozhodne nechce byť zaškatuľkovaný a v posledných rokoch si vyberá naozaj pestré úlohy. Podobne ako jeho starší kolega George Clooney, aj on tentoraz skončil v rodinnom filme. Teda aspoň na prvý pohľad. Snímka Kúpili sme ZOO vznikla na základe britského románu – memoárov Benjamina Mee, ktorého si zahral práve Damon.

Príbeh sa začína po smrti pani Mee. Jej manžel Ben a ich spoločné dve deti sa snažia opäť začať žiť. Nedarí sa im to a po vylúčení staršieho syna Dylena zo školy sa Ben rozhodne presťahovať. Po istom hľadaní nájdu ideálny dom. Problém je však v tom, že k nemu patrí aj menšia zoo, o ktorú sa budú musieť aj so všetkými zvieratami ako noví majitelia postarať. Po krátkom váhaní nad úplnou zmenou života sa Ben rozhodne zoo kúpiť. Získava tak aj partiu prevažne verných zamestnancov, s ktorými sa musí pokúsiť dať do leta všetko do poriadku, aby zoologickú záhradu mohli po niekoľkých rokoch opäť otvoriť.

Kúpili sme ZOO (We Bought a Zoo, 2011) Kúpili sme ZOO (We Bought a Zoo, 2011)

Celý príbeh a dej je značné naivný a v istých momentoch ťažko uveriteľný, či príliš hollywoodsky. Ale poviete si, veď je to skutočný príbeh. Lenže od skutočného príbehu sa ten filmový líši viac ako dosť a zmeny to boli navyše dosť zásadné, takže menia celkové vyznenie. To by v zásade až tak prekážať nemuselo. Aj tak to vyzerá ako skvelý rodinný film, veď ktoré dieťa by rado nebývalo v zoo. Nie som si však istý, či je film naozaj určený pre celú rodinu a najmä deti. Na to je v istých scénach príliš veľa drámy, inde zasa veľa sentimentu. Akoby tvorcovia nevedeli, čo chcú vlastne vytvoriť. To je hlavný problém tejto snímky.

Väčšinu času to však funguje ako komédia veľmi dobre. Zasmejete sa. Fungujú aj dramatické a sentimentálnejšie scény, citlivejšie povahy si poplačú. Cameron Crowe (Jerry Maguire, Vanielkové nebo, Elizabethtown) je bezpochyby zručný režisér, len tu mu akosi unikol celok. Dohromady to všetko nesedí. Narúša sa tak celkový dojem z filmu, ktorý by inak mohol byť veľmi pozitívny. Teórii o rodinnom filme nahrávajú aj pomerne časté zábery na jednotlivé zvieratá v zoo. Sú takmer ako z prírodopisného filmu.

Kúpili sme ZOO (We Bought a Zoo, 2011) Kúpili sme ZOO (We Bought a Zoo, 2011)

Pozitívom sú popri peknom prostredí herecké výkony. Matt Damon je ako otec rodiny uveriteľný, asi aj vďaka vlastnému početnému stádočku. Škoda, že scenár z neho robí trochu nezodpovedného a mierne neschopného otca. Kto by riskoval celý majetok rodiny na záchranu zoologickej záhrady a nepozeral pri tom na budúcnosť svojich detí? Scarlett Johansson je tu až prekvapivo nenápadná. Nepúta zbytočne pozornosť a scenáristi sa našťastie nesnažili hlbšie rozvíjať vzťah jej postavy s Benom. Detskí herci boli viac ako slušní a celkom milo prekvapili. Nedopúšťali sa vecí, ktoré v mnohých iných filmoch lezú na nervy.

Kúpili sme ZOO je po filmárskej stránke horšie zvládnuté ako nedávne Deti moje. Punc kvality tomu dodávajú najmä herci a zaujímavý námet, ktorý sa však dal poňať inak, snáď i s väčším dôrazom na realitu. Odklon od skutočného príbehu je pre mňa veľkým sklamaním. Hollywoodskosť filmu uberá na sile a posúva ho do roviny obyčajného priemeru.