Žáner: krátky animovaný film
Minutáž: 9 minút
Krajina: Slovensko
Rok: 2010
Prístupnosť: MP

Réžia: Vanda Raýmanová
Scenár: Vanda Raýmanová
Hudba: Michal Novinski
Hrajú: Petra Polnišová

Možno sa to mojej generácie zatiaľ osobne nedotýka. No i my, dnešní dvadsiatnici, hádam privedieme raz na toto skromné Slovensko dieťa, možno i dve. A začneme si konečne uvedomovať, že staré dobré večerníčky a rozprávky, na ktoré si nostalgicky spomíname, sú dávnou históriou. Vysielajú sa iba sporadicky a ich repertoár je obmedzený, keďže sa už roky „nevyrábajú“.

Slovenská animovaná tvorba živorí, ale, našťastie, prežíva. Mladým tvorcom sa dokonca darí zbierať festivalové ocenenia, aj keď sa to na mediálnom záujme veľmi neodzrkadľuje. To isté sa však nedá povedať o tvorbe pre deti – tá po roku 2000 prakticky neexistuje. Nerátam však do tejto kategórie projekt Ovce.sk, ktorý svoje posolstvá nijak nešifruje do filmovej reči. Ale na jeden taký riadny ako sa patrí – s pochopením pre potreby detí a vizuálom, ktorý vás nadchne a s ľahkosťou vtiahne do svojho vysnívaného sveta – tak presne na taký sa schyľuje. To však už veľmi predbieham skutočnosti. Krátky animák Kto je tam? režisérky Vandy Raýmanovej má rok výroby 2010, no stále putuje po festivalových kruhoch všemožne po svete.

Kto je tam? (2010) Kto je tam? (2010)

Na začiatku príbehu je vajce. Vlastne dve vajcia a z nich sa vyliahnu dvaja chlapci: starší, tvrdohlavejší, a tak trochu mudrlant a mladší, omnoho citlivejší a dôverčivejšej povahy. V ich prvom dobrodružstve je stelesnený celý mikrosvet, ba dejinná sága v kocke. Príbeh rozpohybujú verne napísané postavy chlapcov a ich apriórny strach z akéhosi tvora menom „vlk“.

Prichádza teda, celkom logicky, prvotné odcudzenie sa od nevyspytateľnej prírody a neskôr i odcudzenie od seba navzájom pre banálnu škriepku. Tváriac sa hrdinsky a že nikoho nepotrebujú, bez jediného mihnutia oka za stratou priateľa, začnú stavať domy, komnaty, poschodia, veže a budovať medzi sebou fantazíjne bariéry. Chlapcov opäť spojí až ich pradávny strach, keď do ich honosného príbytku vtrhne hravý pes.

Kto je tam? (2010) Kto je tam? (2010)

Pochopiteľne, príbeh je jednoduchý, aby vyhovoval potrebám detského diváka, no to neznamená, že je triviálny. Je v ňom veľmi organicky votkaných mnoho motívov od strachu zo všetkého cudzieho, cez láskavú poctu neobmedzenej detskej predstavivosti a hravosti až po najzákladnejšie ľudské neduhy a hlavne hodnota a potreba priateľstva. To všetko môže dieťa znova a znova objavovať a spoločnosť mu bude robiť pestrá fauna, ktorá sa kde tu mihá v tráve či poletuje okolo. Tieto detaily v podobe vážok alebo chrobáčikov akoby vás uisťovali, že tento rozprávkový svet je dômyselný a vznikol s istou osudovou ľahkosťou. Vari najčarovnejšie sú nádherne popletené a sugestívne rozpravy chlapcov zobrazené s láskavým materským porozumením pre vážnosť každého detského objavu.

Tento iba desaťminútový film sa na medzinárodnom poli stretol s veľmi pozitívnym ohlasom a čo je ešte dôležitejšie, bol koncipovaný ako pilotný diel pre trinásťdielny seriál Drobci, ktorý je momentálne v prípravnej fáze. Po dlhom čase ide o pokus oživiť tradíciu detských programov, ktorý je hodný realizácie. Zdravý rozum hovorí, že „odkúpiť“ takýto hotový produkt zo strany RTVS by malo byť iba otázkou byrokracie – veď, predsa, nie je o čom. I tu, ako v mnohých sférach slovenského spoločenského života, si môžeme byť istí iba tým, že pokrok raz príde, len nevedno, kedy presne. Osobne Drobcom držím všetky palce, no jedným dychom musím dodať, že na nový slovenský večerníček si ešte počkáme niekoľko rokov. Medzitým nás však Raýmanová plánuje obveseliť aspoň krátkou hudobnou komédiou Bel a Mia.