Kríž cti

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Originálny názov: Into the White

Žáner: historická dráma
Minutáž: 100 minút
Krajina: Nórsko / Švédsko
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Petter Næss
Scenár: Ole Meldgaard, Dave Mango a Petter Næss
Kamera: Daniel Voldheim
Hrajú:Florian Lukas, David Kross, Stig Henrik Hoff, Lachlan Nieboer, Rupert Grint a ďalší

Kríž cti (Into the White, 2012)Nenápadne sa do našich kín dostal aj nórsky historický film Kríž cti (Into the White) nakrútený podľa skutočných udalostí z roku 1940. V tej dobe už bolo Nórsko z väčšej časti okupované nacistickým Nemeckom a vo vzduchu sa odhrávali súboje medzi Luftwaffe a britským kráľovským letectvom. V stávke totiž bola kontrola nad tunajším priemyselnom a surovinami. Režisér Petter Næss tému spracoval ako komorný protivojnový film.

Scenár je postavený na skutočnom príbehu dvoch posádok znepriatelených krajín, ktoré sa navzájom zostrelili nad nórskymi horami. Po jednej noci v strávenej v mrazoch vonku, či v lietadle sa traja Nemci a dvaja Briti stretávajú v opustenej horskej chate. Chtiac nechtiac tak musia spolupracovať, aby v nehostinných podmienkach s nedostatkom jedla a dreva na kúrenie prežili. Pomer síl, keďže najmladší z Nemcov je ranený, určuje najmä to, kto sa momentálne zmocní zbraní. Film tak má napriek malému priestoru svoju dynamiku.

Kríž cti (Into the White, 2012) Kríž cti (Into the White, 2012)

Dej je postavený najmä na dialógoch. To, čo začína najprv ako vymedzovanie si priestoru, či demonštrácia sily, sa cez rozhovory o samotnej vojne a o živote mení v kamarátstvo. V tom je veľká sila filmu a zároveň jeho hlavné posolstvo. Každá postava je veľmi svojská s výrazným charakterom. Ako diváci nemáme veľmi problém si k nim vytvoriť vzťah. Výrazným prvkom v scenári je aj humor. Pri tomto filme sa dá naozaj dobre zabaviť, obstál by aj s označením komediálna dráma.

Vďaka striedmemu prostrediu sa všetka pozornosť upriamuje na hercov. Ide o pre nás neznámych hercov, ktorý sa už v menších rolách objavili aj v známejších filmoch, či seriáloch. Teda až na jednu výnimku, ktorou je Rupert Grint v úlohe britského guľometníka. Škatuľku Rona z Harryho Pottera si ponesie ešte dlho, ale je zrejmé, že sa svoju kariéru snaží viesť celkom rozumne. Hlavné úlohy tak skoro ešte asi nebude dostávať, ale aj tu ukázal, že so svojim skromným hereckým prejavom vie podať veľmi dobrý výkon. Nedá sa však povedať, že niektorá z postáv viac vyniká, i keď prirodzene viac priestoru dostávajú velitelia v podaní Floriana Lukasa a Lachlana Nieboera. Dôležité je to, že pätica hercov funguje výborne ako skupina.

Kríž cti (Into the White, 2012) Kríž cti (Into the White, 2012)

Z produkčného hľadiska by mohla byť snímka veľmi zaujímavá aj pre našu kinematografiu. Bez vysokých nákladov totiž Nóri s pomocou švédskej koprodukcie vytvorili naozaj kvalitný film. Nepotrebovali k tomu veľa. Stačila im jedna drevená chata v zasnežených horách a partia dobrých hercov. Najdrahším na celkom filme bol zrejme model nemeckého bombardéra v skutočnej veľkosti. V tejto súvislosti musím ešte spomenúť scenár, ktorý okrem režiséra napísali aj ďalší dvaja autori so skúsenosťami najmä z televízie. Opäť veľmi účelne spracovaný, bez zbytočných pasáži, či dialógov. Asi to bude súčasť nórskej nátury.

Režisér (a inak aj herec) Petter Næss nepatrí vo svete filmu medzi neznáme tváre. Na konte má už niekoľko úspešných filmov, medzi ktorými vyniká najmä komediálna dráma Elsk meg i morgen (Love Me Tomorrow), ktorá bola nominovaná na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Kríž cti je zaujímavo podané uzmierenie dvoch národov, ktoré sa síce odohráva na cudzej pôde, ale o to je to možno významnejšie.