Originálny názov: The Kingdom

Žáner: politický akčný thriller/dráma
Minutáž: 110 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 18

Réžia: Peter Berg
Scenár: Matthew Michael Carnahaan
Kamera: Mauro Fiore
Hudba: Danny Elfman
Hrajú: Jamie Foxx, Jennifer Garner, Chris Cooper, Jason Bateman, Ashraf Bahrom, Jeremy Piven, Danny Huston

KralovstvoPočas depresívnej filmárskej sezóny si kiná “veselé“ filmy priam žiadajú. Po sociálnej balade Niet návratu a tragédii Kliatba zlatého kvetu sa do slovenských kín konečne dostáva aj napäto očakávaný politický thriller Kráľovstvo. Teroristicky útok, trasľavá kamera a stiesnená hudba. Opäť bude veselo…

Skupinu amerických turistov vyruší z rodinnej idyly divoká prestrelka a následný samovražedný atentátnik, ktorý sa odpáli priamo v strede spanikáreného davu. Aby toho nebolo málo, miestom činu otrasie ešte jedna mohutná explózia, ktorá bilanciu mŕtvych a zranených niekoľkonásobne zvýši. Tento fakt teší jedine obyvateľov strechy neďalekého obchodného centra, kde starší pán so šatkou okolo krku a digitálnou kamerou v ruke ticho šepká: Alah je veľký. Poškodená Amerika neplánuje nechať akt nepotrestaný a po mnohých, byrokratických komplikáciách sa na miesto diania dostáva špičkový elitný tým FBI, pod vedením agenta Fleuryho. Hlavným nepriateľom sa im stáva nielen miestna polícia, ale aj nebezpečný terorista, ktorý sa tuží vyrovnať Bin Ládinovi.

Kráľovstvo je napriek obrovským sľubom zo zámoria len ďalší, formálne nedotiahnutý film, z ktorého (aspoň pre mňa) zostali len nenaplnené veľké nádeje. Stokrát počutú platňu zremastrovali a pustili na novom, modernejšom prehrávači, na ktorého sa sťahuje záručná doba „TU a TERAZ“. Nemožno uprieť pozitíva: atmosféra ako vystrihnutá z televíznych novín, špičkové herecké výkony a soundtrack, no ani to, aj keď sú to viac-menej zásadné veci, nedokážu tento film vytiahnuť z priemerných vôd.

Kralovstvo Kralovstvo

Tie špičkové výkony ma na konte hviezdne obsadenie, kde je na prvom mieste výborný Jamie Foxx, v úlohe agenta Ronalda. Jeho kreácia drží v ťažkých chvíľach film nad vodou a Foxx dokázal dať svojej postave machovský šmrnc. Zdatnou sekundantkou mu bola Jennifer Garner ako patologička Jane. Herečka, vzhľadom na jej prechádzajúce filmy, podáva vynikajúci výkon a prax v seriáli Alias jej skutočne prospela. Elitný tým ďalej dopĺňa tradične skvelý Chris Cooper a Jason Bateman. Za zmienku stoji ešte kvalitný výkon Ashrafa Bahroma, ktorý sa v Kráľovstve predstavil ako člen ,,domácej“ polície.

Film by som rád pochválil za vynikajúcu technickú stránku. Trasľavá kamera dáva pocit dokumentaristickej autentickosti a pri akčných scénach (ktoré pri všetkej svojej otrepanosti vyrážajú dych) sa cítite akoby ste sledovali záznam z TA3. Spomenul som aj vynikajúci soundtrack Dannyho Elfmana, ktorý sa s kamerovými obrazmi dokonalo dopĺňa. Pasáže, kedy Peter Berg ukazuje voľný čas týmu FBI a ich arabského kolegu sú naozaj nádherné a dojímajú mnohokrát viac, než pohľady na rozstrieľané detské telíčka (takých scén tu nájdete požehnane, sú však zbytočné, samoúčelné a napriek svojej náplni absolútne chladné). Pochvala určíte ide aj za to, že napriek tomu že ide o politický thriller, nenájdete tu (na moje veľké prekvapenie) pasáže o tom, ako je Amerika skvelá a ako toto a tamto. Nič také, Berg pristupuje k obom svetom rovnocenne a na každého používa rovnaký meter.

Kralovstvo Kralovstvo

Mínusov bude, ako ste možno tušili, oveľa viac. Začať môžeme scenárom, na ktorom film stojí a padá. Asi tak polovicu filmu sa drží vo hviezdnej rovine, ale len kvôli tomu aby mohol následne spadnúť do hlbín toho najotrepanejšieho klišé a stáva sa priehľadným ako celofán (a to do takej miery, že sami uhádnete záverečný dialóg). Nad týmto všetkým by sa dalo povzniesť, no chybám v scenári nepomáha ani nešikovná réžia Petera Berga, ktorý obdobne ako scenár, film do polovice drží a od tej chvíle akoby sa unavil a práve vtedy, kedy sa film fakt rozbieha, tak ho nemilosrdne ukončuje (už teraz sa teším na rozšírené DVD vydanie). Berg síce dostal do filmu krásne posolstvo, no pôsobí to na mňa tak, ako keby mu na ničom inom nezáležalo. Pravé toto Kráľovstvu ublížilo tým najhorším možným spôsobom a skopli ho z vrcholu, na ktorý mal šancu dosiahnuť.

Komu sa to bude páčiť? Vzhľadom na to, že som očakával od Kráľovstva skutočnú pecku, je pre mňa veľmi trpké sklamanie aj to, že ho musím hodiť do vreca s letnými filmami sklamaniami, kam by oveľa viacej pasuje (a to bola propagácia filmu veľmi zaujímavá). Netreba od Kráľovstva čakať revolúciu v žánri (to si počkajte na Lions for Lambs) a film sa vám vrchovato oplatí.

/