John Wick 3: Parabellum (2019). © Forum Film

Originálny názov
John Wick 3: Parabellum

akčný, krimi
2019 / 131 min. / MP 15
USA

Réžia
Chad Stahelski
Scenár
Derek Kolstad
Začneme netradične jazykovým okienkom. Tajomné slovko parabellum znamená typ poloautomatickej pištole alebo guľometu. Tí hĺbavejší z nás sa však s týmto logickým vysvetlením prvoplánovo neuspokoja a vypátral som pravú podstatu podtitulu filmu. V prastarej latinčine jedno múdre nehrdzavejúce príslovie hovorí: „Si vis pacem, para bellum“. Čo môžeme preložiť ako známejšie „Ak chceš mier, priprav sa na vojnu“.

Túto pamätnú vetu podobne ako aj zopár ďalších múdier sucho precedil Winston, zaslúžilý vedúci hotela Continental, ktorého si po tretíkrát užil britský herecký veterán Ian McShane. Ak ste na pol ceste do pekla, máte na chrbte vypálený znak smrti, nemôžete so svojou osobnou vendetou skončiť, dať si pauzu a v kľude popremýšľať ako ďalej. Tobôž, ak ste John Wick, najlepší čistič v modernej histórii nájomných vrahov. Druhý diel samovražednej misie pomsty Johna Wicka skončil s tým, že dotlčený a postrelený Keanu Reeves dostal od spriazneného manažéra hotela hodinu k dobru, aby sa dal dokopy. Za porušenie prísnych pravidiel je na neho vypísaná mastná odmena a po krku mu pôjdu všetci zabijaci z New Yorku a blízkeho okolia. Priamočiara premisa, s ktorou sa pracuje nasledovných 131 minút.

Názory, že režisér a bývalý kaskadér Chad Stahelski neprichádza v trojke s ničím novým, dej sa nikam neposúva, ku koncu stráca tempo a začína nudiť, musím rezolútne zmietnuť zo stola. Tretia kapitola Johna Wicka je jednoznačne najlepším dielom trilógie a niektoré svoje atribúty privádza k čistému umeleckému zážitku. Viď súboje s vrhacími nožmi, motorkami, v konských stajniach či dokonalom finále v netradičných miestnostiach hotela.

Z nenápadného prvého dielu, kde sa začal budovať kult rešpektovanej osobnosti špičkového vraha so zručnosťami hodnými ikonických majstrov bojových umení, sme cez nadstavený druhý diel začali odhaľovať mytológiu undergroundového sveta nájomných zabijakov, ktorá evidentne siaha ďaleko do staroveku. Tretí diel spája tieto dve línie v jeden rovnorodý celok a prehlbuje náš záujem o dejiny tejto pod rúškom tajomna držanej vražednej profesie aj o život titulného antihrdinu. Samotný hotel Continental sa stal miestom, kde sa muselo odohrať nespočetne veľa zaujímavých príbehov. Neprekvapí teda nový zámer s ich seriálovým spracovaním.

Rozširujúci sa scenár prekypuje kreatívnymi nápadmi, nielen čo sa vetvenia mytológie týka, ale najmä spôsobmi, ako niekoho poslať na druhý svet. Cítiť, že na treťom filme pomáhalo pôvodnému scenáristovi Derekovi Kolstadovi viacero kolegov. Dej tak získal na cenenom humore, pestrofarebnej variabilite, viac sa cestuje a máme doručených viac myšlienok ako by sa na prvý pohľad zdalo. Kto by to bol pri relatívne malom, priamočiarom prvom Johnovi za 20 miliónov, čakal.

John Wick 3: Parabellum (2019). © Forum Film

Prítomnosť čistého zla v podobe mladej Sudkyne (Asia Kate Dillon), pred ktorou ustupujú všetky doterajšie autority, dáva prísľub zaujímavého vývoja v ďalšom pokračovaní. Cítiť závan Diablovho advokáta či miestami dokonca Constantina. Scenáristi inak pracujú s referenciami na najslávnejšie hity hlavnej hviezdy filmu veľmi rafinovane. Matrix síce parafrázujú vo viacerých scénach, čo bolo viditeľné už v minulom diele, nehovoriac o prítomnosti predstaviteľa Morphea, Laurencea Fishburnea. Ostatné filmy Reevesovej bohatej hereckej kariéry však odhalíte až pri opakovaných projekciách.

Parabellum oživuje viacero známych hereckých tvárí. Halle Berry ukázala, že so správnym vedením dokáže vystrúhať nezabudnuteľnú postavu. Anjelice Huston postava ruskej mafiánskej riaditeľky sadla ako baletke balerína na nohu a rovnako potešil herecký majster bojových umení Marc Dacascos v polohe zabijaka trpiaceho zábavným obdivom k Babe Yage. Nehovoriac o hrdlorezovi Jeromovi FlynnoviHry o tróny, ktorý tentoraz dopadol neprekvapivo zle.

Chadovi Stahelskemu držím päste pri prekonávaní vysokých očakávaní, ktoré v divákoch nastavil celou trilógiou. Oživil takmer mŕtvy žáner akčného filmu a rovnako živoriacu kariéru Keanu Reevesa, ale najmä presadil v Hollywoode trend, o ktorý sa už v 90. rokoch pokúšal John Woo.

Fascinujúci svet Johna Wicka len tak neskončí a sám Keanu Reeves sa vyjadril, že ho má v úmysle nakrúcať dovtedy, kým o neho budú mať fanúšikovia záujem. Takže tí, ktorí ste jeho tretiu kapitolu ešte nestihli vidieť na veľkom plátne, neotáľajte. Kvalitnejší akčný film, vďačne orientovaný na fanúšikov, sa len tak v kinosále neukáže.