Originálny názov: Csak a szél

Žáner: dráma
Minutáž: 87 minút
Krajina:  Maďarsko | Nemecko | Francúzsko
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Bence Fliegauf
Scenár: Bence Fliegauf
Kamera: Zoltán Lovasi
Hudba: Bence Fliaguf, Tamas Beke
Hrajú:Katalin Toldi, Gyöngyi Lendvai, Lajos Sárkány, György Toldi

Je to iba vietor (Csak a Szél, 2012)V rokoch 2008-2009 šesť ľudí vrátane päťročného chlapca a jeho otca zomrelo a veľa ďalších bolo zranených v sérii útokov na rómske domovy. Polícia sprvu prípad zľahčovala. Pri obhliadke miesta činu napríklad orgán našťal na odtlačky tela obete a topánok okolo, čím ich zničil ako použiteľné dôkazy. Podľa nadriadeného si jednoducho musel vykonať potrebu, čo mal teda robiť?

Bence Fliehauf skutočné prípady adaptoval do fikcionalizovaného rozprávania o jednom dni cigánskej rodiny v oblasti útokov. Štát spolufinancoval výrobu filmu. Je to iba vietor bol za Maďarsko nominovaný na Oscara, no toto „gesto dobrej vôle“ zatienili letáky rozdávané počas premiéry na Berlinale 2012. Zdôrazňovalo sa v nich, že ide o fikciu, ktorá neodráža skutočné rómske problémy v Maďarsku. Maďarské orgány navyše cítili potrebu zdôrazniť, že aj iné krajiny v Európe prežívajú vlnu extrémizmu. Ok, možno u nás vraždia nevinných ľudí a ostatní žijú v strachu, že sa im stane to isté, ale aj inde sa zabíja. Poďme z toho urobiť novú normu, najlepšie smernicu Európskej komisie alebo zaraďme perzekúciu menšín na zoznam ľudských práv. Aj tak to všetci robíme, nie? A je to taká sranda.

Ak spácha trestný čin Cigán, je to príležitosť na odsúdenie amorálnej, primitívnej a podvratnej mentality celej komunity. Ak je spáchaný trestný čin na Cigánovi, je to šanca na tutlanie, spochybňovanie („skutok sa nestal“), zľahčovanie a neraz celú mašinériu byrokraticko-mocenského pokrytectva. Upozorňuješ na zlyhanie štátnych orgánov? Očierňuješ republiku! Dovolávaš sa spravodlivosti? Zneužívaš slabiny systému! Povedzte mi, kto je tu majorita a kto tu žije v osadách (getách) a ja vám poviem, kto je tu zneužívaný a kto dopláca na koho. Nedivte sa, že ak niekoho dlho a pravidelne odžubávate, naučí sa odžubať on vás aspoň o nejakú odrobinku. Každý chce prežiť a nie nevyhnutne podľa vašich pravidiel. Šikanovali vás niekedy v škole? Alebo si na vás aspoň zasadol učiteľ? Alebo ste tam aspoň chodili? Tak by ste to mali poznať: aha ho, koťuha, on vracia úder! Nič tak nerozzúri útočníka či inštitúciu, ako keď sa obeť alebo občan začne brániť. Kde berie tú drzosť?

Je to iba vietor (Csak a Szél, 2012) Je to iba vietor (Csak a Szél, 2012)

Skoré ráno. V dome je tma. Aspoň ručná kamera nezachytáva takmer nič okrem odleskov vonkajšieho svetla. Mari, bývalá alkoholička, zaopatrí chorého otca, vychystá Annu a Ria do školy a ide do práce. Len bežný deň: vyhrážky od veriteľa, ktorému dala do zálohu dom, vystriedanie jednej podradnej manuálnej práce druhou, ponižovanie od šéfa, stretnutie s násilníckymi ex-kumpánmi pred krčmou pri návrate domov. Až na podráždené ťukanie do mobilu v snahe zastihnúť dcéru. Až na to, že susedov Lakatosovcov ktosi prepadol a postrieľal.

Mari aj jej deti sa s hroznou udalosťou pokúšajú vyrovnať. Anna v škole skajpuje s otcom v Kanade. Otec ju upokojuje: čoskoro všetci prídu za ním a bude im spolu dobre. (Žiadosti Rómov z Maďarska o azyl v Kanade sa rozmnožili práve po útokoch. Nepriamo úmerne sa vyvíjala ochota kanadských úradov akceptovať ich.) Rió stelesňuje temnú stránku rodinného života. Nejde do školy, radšej sa poneviera po okolí. Zájde k Lakatosovcom; možno sa tam nájde niečo užitočné. Vyrušia ho dvaja policajti. Jeden je domáci, druhý z Pešti. Domáci pozná tunajších Cigánov. Vôbec by mu nevadilo, keby banda „pomstiteľov“ zaútočila na iný dom o ulicu ďalej. Ten, kde žijú „zlí“ Cigáni, čo nepracujú, ale kradnú a znásilňujú stareny. Ale Lakatosovci boli „dobrí Cigáni“. Takto to vyzerá ako rasisticky motivovaný útok, nie snaha o spravodlivosť. Posrali to.

Je to iba vietor (Csak a Szél, 2012) Je to iba vietor (Csak a Szél, 2012)

Rió vandruje ďalej a cez jeho potulky aj počas Anninho návratu zo školy sledujeme rôzne ďalšie rómske, polorómske i nerómske postavy, celé spektrum ľudí ubitých, zúfalých, chorých, ublížených a ubližujúcich, slovom stredoeurópsku idylu. Večer sa rodina schádza pohromade a líhajú si do postele. Čo môžu čakať? Mory o živote podobnom alebo ešte horšom ako doteraz? Ružové sny o živote v bohatej a tolerantnej Kanade? Alebo strhnutie zo spánku pod hlavňou brokovnice? Keď sa ešte niekomu zdajú opísané obrazy exotické svojou brutalitou alebo nebodaj fiktívnosťou, UTFG: Šarišské Michaľany + základná škola, Krásna Hôrka + Kotleba, Michalovce + múr. Škoda, že sme na východe tú sterilizáciu Cigánok nedotiahli do konca, však? Strach, nedôveru, segregáciu a nenávisť tu už máme. Chýba nám len dostatočne mocná ochranná ruka, aby sme problém vyriešili definitívne. Povedzme si na rovinu: vec si žiada nového Hitlera. No nezaplatili by ste mu s radosťou aj z vlastného vrecka za každého odvezeného neprispôsobivého občana?