Rok 2013 vyzerá pre fanúšikov scifi ako naozaj dobrá správa. Do kín by sa nám postupne malo dostať viacero ambicióznych snímok, ktoré majú potenciál zaujať príbehom i kvalitou produkcie. Prvým z tohto radu je akčný dobrodružný film Nevedomí (Oblivion) s Tomom Cruisom, Olgou Kurylenko a Morganom Freemanom v hlavných úlohách.

V roku 2073 je väčšina povrchu Zeme zdevastovaná ako následok mimozemskej invázie z pred 60 rokov, ktorú síce ľudstvo odrazilo, ale ťažkým dôsledkom sa nevyhlo. Ľudia boli zo svojho domova donútení odísť a na planéte už prebieha len záverečná operácia, ktorej cieľom je vziať všetky potrebné zdroje, napr. mimozemské technológie. Hlavným hrdinom je bývalý mariňák Jack Harper (Tom Cruise), dnes opravár dronov, ktoré si to brázdia vzduchom na Zemi.

Nevedomí (Oblivion, 2013) Nevedomí (Oblivion, 2013)

Jack je zvedavý muž. Čas na Zemi si kráti okrem návštev tých stále pekných miest na planéte aj hľadaním artefaktov po zaniknutej ľudskej civilizácii. Niekoľko pre neho šokujúcich udalostí mu však zásadne nabúra predstavu o svete, v ktorom žije a zvedavosť ho núti napriek rozkazom pátrať po pravde. Prvou je havária neznámej vesmírnej lode, v ktorej troskách nájde mladú ženu Júliu (Olga Kurylenko). Tá tvrdí, že Jacka pozná a zároveň, že bola súčasťou misie na Mars. Následne je Jack zajatý ilegálnou podzemnou organizáciou, ktorú vedie charizmatický vodca Malcolm Beech (Morgan Freeman). Ten považuje vládu za vojenský režim a vedie proti nej odboj.

Séria dosial zverejnených trailerov odkrýva veľký potenciál filmu a to nie len v rovine vizuálu, hereckých výkonov, ale práve v príbehu, ktorý poskytuje priestor pre množstvo prekvapivých odhalení. Autorom námetu je sám režisér Joseph Kosinski. Na projekte začal pracovať ešte v 90. rokoch najprv vo forme krátkej osem stranovej poviedky. Tú neskôr predal vydavateľstvu komixov, a tak teraz spolu s filmom vychádza aj rovnomenný grafický román, ktorý napísal spolu s Arvinom Nelsonom. Film je tak vlastne adaptáciou tohto románu.

Nevedomí (Oblivion, 2013) Nevedomí (Oblivion, 2013)

Na scenári pracovalo niekoľko zaujímavých mien. Prvú verziu napísal William Monahan, držiteľ Oscara za scenár k Departed od Martina Scorseseho. Finálnu verziu urobil Michael Arndt, autor scenára k filmu Malá Miss Sunshine, za ktorú dostal Oscara za najlepší pôvodný scenár. Na konte má však aj Toy Story 3 a druhý diel Hunger Games. Aktuálne píše scenár k novému Star Wars. O kvalitu scenára by sme sa teda nemali báť. Zástupcovia štúdia Universal, ktoré film financuje, sa podľa Entertaiment Weekly dokonca vyjadrili v tom duchu, že je to jeden z najkrajších scenárov, ktoré videli.

Veľmi veľa dôvery Hollywood vkladá aj do osoby režiséra Josepha Kosinského. Už len to, že dostal možnosť nakrútiť si vlastný autorský projekt, je veľká vec. Jeho predchádzajúca snímka Tron: Legacy bola navyše len jeho celovečerný debut (predtým sa preslávil ako tvorca reklám). Jeho meno sa však spomína v množstve ďalších projektov, prevažne sci-fi filmov. Nevedomí však pre neho predstavujú uzavretie jednej kapitoly života. Na grafickom románe Oblivion totiž začal pracovať hneď, ako sa presťahoval v roku 2005 do Hollywoodu. Rozpočet dosiahol 120 miliónov dolárov, čo štáb využil napríklad na to, že všetky stroje, či už jazdiace po zemi, alebo lietajúce aj naozaj postavili. Nepôjde teda len o prácu na počítači a vizuálne efekty.

Nevedomí majú slovenskú a českú premiéru naplánovanú na 18. apríla, teda ešte deň pred domácim trhom.