Originálny názov: Inland Empire

Žáner: mysteriózna dráma
Minutáž: 172 minút
Krajina pôvodu: USA/ Francúzsko / Poľsko
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 18

Réžia: David Lynch
Scenár: David Lynch
Kamera: David Lynch
Hudba: David Lynch
Hrajú: Laura Dern, Jeremy Irons, Julia Ormond, Justin Theroux, David Lynch, Naomi Watts

Inland EmpireJe to čudné, čo robí láska, však? Veľmi zvláštne. Najskôr spíš, takým divným spánkom a keď otvoríš oči, uvidíš niekoho povedomého… Davida Lyncha. Jeden z najväčších filmárov všetkých čias sa vracia na strieborné plátna, aby divákom opäť ukázal ďalšiu zo svojich temných vízii. Lynchove filmy nám otvorili bránu do mystérií lásky, zraniteľnosti ľudskej duše, no predovšetkým do úplné inej, vysnívanej reality. Nastal však čas, aby sme snívať prestali a spoznali našu vnútornú ríšu. Náš Inland Empire.

Je zbytočné hovoriť obsah tohto filmu, pretože ak máte aspoň akú-takú predstavu o tom s kým máte pri Lynchovi česť, viete veľmi dobre, že ani distribútor, upútavka ani akékoľvek iné médium či osoba vám obsah jeho vízie (film je nevhodné pomenovanie) presne nesprostredkuje. Preto mi neostáva nič iné než si trocha zaciťovať to, čo uvádzajú kiná. Nikki Grace je (zrejme) začínajúca herečka, čakajúca na telefonát od svojho agenta, ktorý jej má oznámiť či získala svoju potenciálnu životnú rolu. Nečaká veru dlho, part skutočne dostala. Čo však nečakala určite bolo to, že sa sľúbila do projektu, ktorý je remakom prekliatej poľskej snímky, ktorej nakrúcanie prerušila smrť ústrednej hereckej dvojice. Ako každá osoba, aj Nikki je spočiatku spolu so svojim hereckým partnerom skeptická a desivú legendu dokonca vysmejú. No podivné veci sa začnú diať. Nikki začína preberať chovanie svojej hrdinky, dokonca začína mať veľké problémy s rozlišovaním svojej a filmovej reality. A to je iba začiatok…

Inland Empire Inland Empire

Inland Empire bol pre mňa od samého začiatku ohromujúca filmová skúsenosť. David Lynch je pre mňa (spolu s Davidom Cronenbergom) filmový mentor a jeho najnovšie dielo je pre mňa absolútny vrchol tohto filmového roka. V trojhodinovom opuse znásobil obľúbenú hru s divákom a žánrom a predvádza niečo, čo vyvolá zážitok takej sily, že len ťažko ho dokážem opísať slovami. Som dokonca v pokušení označiť Inland Empire za jeho najlepší a najtemnejší počin. Nesúhlaste, nenahnevám sa. No zážitok, ktorý vo mne toto veľdielo zanechalo bol priveľmi silný.

Ako v mnohých jeho filmoch, aj tu je hlavnou hrdinkou žena, ktorá sa topí v (doslova) neskutočných problémoch. V labyrintoch duše, snov a desivých vízii po tretí krát lynčuje Lauru Dern, ktorá predvádza jeden z najlepších výkonov tohto roku. Komplikovanú, mnohovrstvovú hrdinku zvládla fantasticky. Je presvedčivá ako zlomená, týraná žena (scéna jej monológu o tom, ako vyškriabala jednému mužovi oko a padol na zem ako „dvojdolárová štetka“ je v pravom zmysle nezabudnuteľná), ako nadšená herečka, alebo ako zmätená bytosť, stratená vo vlastnej duši. V Inland Empire ďalej uvidíte tradične skvelého Jeremy Ironsa, Justina Theroux a aj Juliu Ormond, no v epizódnych rolách sa tu objaví taká Naomi Watts, William H. Macy, Laura Harring, Nastassja Kinski a veľa ďalších hercov, ktorý s Lynchom v minulosti spolupracovali.

Inland Empire Inland Empire

Aj keď to možno znie zvláštne, najväčší klad Inland Empire je paradoxne v jeho nepochopiteľnosti a nekonečnosti. Robí to z neho zvláštny, priam meditatívny zážitok, a keď Lynchovi dovolíte sa s vami trocha pohrať, čaká váš presne to čo mňa. Samozrejme, vydržať pozerať tri hodiny na niečo, čo pre mnohých divákov budú len podivné obrazy v pohybe (zacitujem výrok jednej diváčky: „Však ona tam tri hodiny chodila kade-tade a pozerala do kamery ako ****“; rozumiete mi teraz?). Poteší však, že Lynch sám seba vážne neberie a naservíruje veľkú dávku, dúfam že cielene, sebaparodickích obrazov, preto sa tak aj ťažko hľadajú akékoľvek chyby, keďže všetky dokážete pri lepšom rozmýšľaní ospravedlniť a uvedomíte si, že to všetko bol Lynchov zámer. Kiežby sa tak jednoducho dala odhaliť aj pointa…

Inland Empire je teda aspoň pre mňa najlepší film tohto roku. David Lynch sa na plátno vracia vo svojej najklasickejšej podobe: milujete ho, alebo nenávidíte (a odídete ako veľa iných divákov už po pätnástich minútach). Vydržať sa však oplatí. Stojí za to znova spoznať časť tvorby tak výnimočného režiséra, obzvlášť pri tak silnom filme ako Inland Empire. Bravo Maestro.

„Túto báseň spievam tebe, tebe
odkrýva sa táto záhada
ako sa vietor plachtí?
Niečo sa odhaľuje,
sen nevinného dieťatka“.

/