Zlatý kompas

Michal Ivan
Preview

Zlatý kompasMožno povedať, že žánru fantasy sa v súčasnej kinematografii darí ako nikdy predtým. Odštartovali to Pán prsteňov a na poli rozprávok Harry Potter. Nasledovalo množstvo viac, či menej úspešnejších filmov. Zlatý kompas má šancu zaradiť sa medzi tie lepšie, aj keď so sebou prináša niekoľko rizík.

V pozadí tohto filmu stojí námet v podobe knihy Philipa Pullmana. Ide o trilógiu „His Dark Materials“ (v preklade niečo ako Jeho temné látky), ktorej je Zlatý kompas prvým dielom. Sledujeme v ňom malé dievča cestujúce na ďaleký sever, aby zachránilo svojho najlepšieho priateľa. Po ceste stretáva rôzne čarodejnice a iné príšery. V pozadí stojí veľa ďalších vrstiev, pričom kritici aj bežní čitatelia sa zhodujú na tom, že kniha (ako aj celá trilógia) má jasné proticirkevné posolstvo. Aby sme boli presný, myšlienky knihy sú zamerané proti organizovanému náboženstvu. Bezmenná a beztvará cirkev v nej bezohľadne vládne a používa svoju autoritu. Bojí sa všetkého nového, všetkého, čo nepozná a preto to potláča. Veru, ťažký to námet.

Producenti filmu dlhú dobu nevedeli, čo si počať. Kniha na jednu stranu poskytuje úžasný námet, množstvo vizuálne príťažlivých pasáži, detaily priam stvorené na filmové spracovanie. Na druhú stranu sa museli popasovať s náročným myšlienkovým pozadí a hlavne so spomínaným posolstvom – Amerika je predsa len náboženská krajina a film by nemusel v prípade zachovania pôvodnej myšlienky zožať úspech. Nevraviac o priam hororových pasážach, pričom cieľom bol film pre celú rodinu. Režisér Chris Weitz (Prci, prci, prcičky, Ako na vec) sa rozhodol všetky pasáže o bohu a cirkvi vypustiť, neskôr však od projektu odišiel. Napokon sa ale vrátil a dokončil ho podľa svojej predstavy.

Fanúšikovia knihy sa už teraz obávajú, čo ich čaká. Ako správni priaznivci knihy by privítali, keby sa z nej zachovalo čo najviac. Skutočnosť však bude podľa všetkého odlišná. Styčným bodom filmu a knihy bude hlavne základný príbeh, jeho dobrodružná povaha a vizuálne stvárnenie. Uvidíme bombastické dobrodružstvo plné mágie a vedy zmixované modernými animačnými technológiami do dych berúcej podoby. Skrátka, fantasy ako má byť.

Zlatý kompas Zlatý kompas

Už som spomínal, že na režisérsku stoličku sa posadil známy Chris Weitz. Zatiaľ s podobným žánrom veľa skúseností nemá. Zdá sa však, že sa na rozdiel od svojho brata Paula Weitza (spomínané Prci, prci, či Hľadáme idol) úspešne vzďaľuje od stupídnych komédií. V hlavných úlohách sa objavia Nicole KidmanDaniel Craig. Po Invázii je to v poslednej dobe už ich druhý spoločný film, takže by im to malo dobre klapať. Tú najdôležitejšiu postavu si vyslúžila trinásťročná Dakota Blue Richards. Zdroje blízke filmu zvestujú, že sa rodí ďalšia detská hviezda.

Kniha má ešte ďalšie dva diely. Producenti sa však rozhodli počkať na výsledky toho prvého. Vsadili na predvianočné obdobie, čo by mohlo zabrať. Navyše, nejde o žiaden rýchlo kvasený produkt. Všetko, čo možno povedať, je – tešíme sa a uvidíme.