Hustle © 2022 Netflix Hustle © 2022 Netflix

Keď si raz budete googliť ‚Top 10 basketball movies‘ či ‚Best Adam Sandler non-comedy roles‘, takmer určite tam nájdete aj Hustle – nový „športový“ kúsok z netflixovskej produkcie. Ak máte radi tohto newyorského komika alebo basketbal (alebo oboje), možno sa Hustle stane aj vaším obľúbeným filmom.

Originálny názov
Hustle

športový, komédia, dráma
2022 / 117 min. / MP 15
USA

Réžia
Jeremiah Zagar
Scenár
Taylor Materne, Will Fetters

Škoda len, že je mimoriadne slabý.

A to hovorím napriek tomu, že môžem s čistým svedomím prehlásiť, že basketbal je moja láska na celý život (a proti Adamovi Sandlerovi nemám vonkoncom nič). Jeden z problémov Hustle je, že rovnako ako o basketbalistovi, by mohol byť o karatistovi, hráčovi na hoboj, šachovej kráľovnej atď., dosaďte si svoju obľúbenú aktivitu.

Schéma: Vyhorený matador musí nasmerovať talentovaného chlapca z ulice – pomôcť mu popasovať sa s vlastným temperamentom a divokosťou v srdci (a končatinách), aby sa napokon stal profíkom.

Stratégia: Malo by to trochu bolieť – aj basketbalistu v podaní skutočného španielskeho reprezentanta Juancha Hernangoméza, aj divákov. Bolesť človeka naučí, ako sa nevzdávať, všakáno.

Taktika: Stretnutia so známymi basketbalistami, nočný beh hore schodmi, motivačné rozhovory.

Výsledok: 117 minút dlhý nudný zápas bez smečov, výrazného výkonu, napätia. Ale stále je to NBA, takže sa to trochu ligoce, sú tam mažoretky, slávne osobnosti a tak. Niečo ako reklama cez polčas. Snímke nepomáha ani neustále obnažený Juancho, ani obdivuhodná plejáda bývalých a súčasných hviezd NBA, ani zápasy nakrútené bez štipky vášne. Adam Sandler sa zase dokáže predvádzať aj oveľa lepšie a zábavnejšie – pokojne aj s iným basketbalistom (Kevinom Garnettom) v parádnom Uncut Gems.

Hustle © 2022 Netflix
Aby som len nekydal, páči sa mi jedna vec – vo filme sa kydá na futbal.

Veľmi rád by som o Hustle napísal dojímavý epos, ale nejde to, niet o čom. Dohodnime sa, že bez ohľadu na to, či sa vám film páčil, alebo nie a či You love this game, or not, vám aspoň poradím: basketbal si vychutnáte viac v nepompéznych, nekinových filmoch, produkovaných v dobe, keď Netflix neexistoval: Above The Rim alebo He Got Game.