Originálny názov: Just Friends

Žáner: romantická komédia
Minutáž: 96 minút
Krajina pôvodu: USA / Kanada
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Roger Kumble
Scenár: Adam ‚Tex‘ Davis
Kamera: Anthony B. Richmond
Hudba: Jeff Cardoni, H. Scott Salinas, Adam Schiff, Rouge Zach
Hrajú: Ryan Reynolds, Amy Smart, Anna Faris, Chris Klein, Chris Marquette, Alanis Morissette

Hľadá sa ideálny mužJe pre mňa trochu nepochopiteľné, prečo prichádza tento film do kín až teraz. Jednak ide o film s vianočnou tematikou, takže by sa jeho nasadenie viac hodilo na december (ako to spravili v ČR), a navyše bol natočený pomerne dávno, v roku 2005. Každopádne, distribútori zrejme museli mať dôvod, prečo ho vôbec nasadili do kín a nešiel rovno na DVD.

Chris Brander (Ryan Reynolds) práve skončil strednú školu a konečne sa odhodlal vyznať lásku svojej dlhoročnej kamarátke, miestnej kráske Jamie Palomino (Amy Smart). Nielenže počas svojho veľkého večera zažije poriadny trapas, keď sa mu dostane výsmechu od všetkých spolužiakov, ale navyše mu jeho milovaná povie tú najstrašnejšiu vec, a totiž „že ho má rada ako brata“. A tak ponížený odchádza z mesta rozhodnutý radikálne zmeniť svoj život.

Po desiatich rokoch sa nešťastnou zhodou okolností ocitne späť vo svojom rodnom meste, no z neobľúbeného chalana s veľkou nadváhou sa medzičasom stal príťažlivý mladý muž pracujúci v hudobnom priemysle v Hollywoode, pre ktorého nie je problém zbaliť ktorúkoľvek krásnu ženu. Aj napriek tomu, že razí teóriu, podľa ktorej keď sa raz muž ocitne so ženou v tzv. „friend zóne“, nemá už šancu u nej uspieť, rozhodne sa to s Jamie ešte raz skúsiť. Získať si ju však nebude také jednoduché, keďže ho vždy postretne nejaká smola (staré tupé korčule a pod.). Navyše má na krku premazanú spevácku hviezdičku Samanthu James (Anna Faris), ktorá má utkvelú predstavu, že spolu s Chrisom tvoria pár. A aby toho nebolo málo, pripletie sa do toho ďalší záujemca o Jamie zo strednej školy, Dusty Dinkleman (Chris Klein).

Hľadá sa ideálny muž Hľadá sa ideálny muž

Romantické komédie, zvlášť tie z americkej produkcie, sú určite najľahšie predvídateľným filmovým žánrom. Až na pár výnimiek sa všetky točia podľa podobnej šablóny a film vždy zaručene skončí happyendom. Čo sa tohto týka, ani tu nečakajte žiadnu originalitu, ale predsa len nejaké malé výkyvy zo zabehaných koľají tohto žánru sa tu nájsť dajú. Dlho totiž nie je jasné, ktorý z dvojice Chris – Dusty je ten dobrý, ktorý Jamie naozaj miluje a ktorý ju chce len využiť. No divák zbehlý v tomto žánri sa určite nenechá zaskočiť a všetko mu bude jasné už na začiatku.

Čo by to ale bolo za komédiu, keby sa hlavnému hrdinovi neustále nediali rôzne trapasy. Tých je tu požehnane a prekvapivo väčšina z nich je naozaj smiešna. A to sa tvorcovia zaobišli aj bez výšplechov rôznych telesných tekutín, čo im slúži ku cti vzhľadom k tomu, čo na divákov chrlia americké (ale už aj európske) komédie v posledných rokoch.

Hľadá sa ideálny muž Hľadá sa ideálny muž

Hodnotiť herecké výkony v takomto filme je asi zbytočné, lebo žiadne oscarové výkony sa tu čakať nedajú. Ryan Reynolds zvládol svoju úlohu dobre, aj keď to nemal až také jednoduché, keďže jeho postava prešla vo filme značnými povahovými zmenami. Amy Smart je krásna a milá, čo myslím, pre túto úlohu úplne stačí. Ale vyzdvihol by som výkon Anny Faris, ktorá tú síce mala hrať až druhé husle, no svoju extravagantnú postavu si zjavne veľmi užila a v spoločných scénach s hlavnými predstaviteľmi strháva pozornosť na svoju stranu. A nemôžem nezmieniť Julie Hagerty v úlohe Chrisovej matky, ktorá pôsobí tak milo pošahane.

V konečnom dôsledku ide o celkom vydarenú romantickú komédiu, na ktorej sa dobre zabavíte. Zvlášť ak sa na ňu vyberiete s partnerom resp. partnerkou v rámci blížiaceho sa sviatku sv. Valentína. Taká príjemná nenáročná zábava na jeden večer.

/