Fighter

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Originálny názov: The Fighter

Žáner: biografická dráma
Minutáž: 115 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 15

Réžia: David O. Russell
Scenár: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Kamera: Hoyte Van Hoytema
Hudba: Michael Brook
Hrajú: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo, Mickey O’Keefe, Jack McGee a iní

FighterDavid O. Russell nakrútil v roku 1999 sympatickú vojnovú komédiu Traja králi. Ukázal vtedy po prvýkrát, že niečo by v ňom mohlo byť. Ďalší film od neho sa do kín dostal až o päť rokov neskôr, ale úspech sa nezopakoval. Mám rád Huckabees napriek zaujímavému obsadeniu ostala len priemernou komédiou. Snáď aj preto sa o jeho najnovšom projekte veľa nehovorilo a ostal akýmsi čiernym koňom minulého roka.

Z témy filmu, jeho spracovania i dátumu premiéry je evidentné, že oscarové ambície tu boli silné. Film nakoniec zo siedmych nominácií premenil dve a to pre najlepšiu herečku (Melissa Leo) i herca vo vedľajšej úlohe (Christian Bale). Tento výsledok celkom verne odzrkadľuje, aké sú silné stránky tejto snímky. Fighter býva častokrát mylne označovaný za boxerskú drámu, ale samotného boxu v ňom až tak veľa nie je, i keď fanúšikovia boxerských, či športových filmov všeobecne by ním nemali byť sklamaní.

Film bol nakrútený podľa skutočného príbehu dvoch bratov, boxerov. Dicky Eklund (Christian Bale) je chválou svojej rodnej štvrte. Teda skôr bol. Z výborného a celkom úspešného boxera je dnes troska závislá na cracku. Trénuje však svojho mladšieho brata Mickyho Warda (Mark Wahlberg), ktorý má stále nádej v boxe niečo dokázať. Manažérkou im je ich matka Alice (Melissa Leo), ktorá stále sníva o návrate Dickyho na scénu. Podivná rodinka je doplnená rotou sestier. Jediný normálny sa zdá byť George (Jack McGee), otec Mickyho. Vo filme sledujeme najmä útrapy Mickyho Warda na ceste úspechom, ale kamera si všíma i osudy Dickyho, ktorého problémy s drogami a neskôr i so zákonom dávajú zabrať celej rodine.

Fighter Fighter

Sledujeme tak skôr sociálnu drámu. Boxerských zápasov je v celom filme len niekoľko. Hlavnou prekážkou pre Mickyho sa stáva jeho zvláštna rodinka, ktorá silne drží pohromade a napriek všetkému stále glorifikuje Dickyho. Hlavný hrdina tak musí hľadať skutočnú podporu mimo nej a to hlavne u trénera Mickeyho O’Keefa (zahral sám seba) a novej priateľky Charlene (Amy Adams). Podobné príbehy sme už videli viackrát, ale Fighterovi sa nedá uprieť, že vie zaujať a vtiahnuť vás do deja. Vďaka civilnému ponatiu kamery má svojskú atmosféru a pôsobí uveriteľne. David O. Russell a hlavný kameraman Hoyte Van Hoytema (jeho prvá práca v USA) sa snažili priniesť do filmu obrazovú variabilitu. Napríklad samotné zápasy sú robené ako keby okom televíznej kamery a zároveň sú moderne zostrihané. Boli urobené len vo forme tých najzaujímavejších momentov, takže ak tento šport nemáte radi, nemusí vás to odrádzať. Vďaka silnému vžitiu sa s hlavným hrdinom mu budete držať palce a nudiť vás to tak určite nebude.

Okrem toho sa objavuje aj určitý pohľad cez dokumentárnu kameru. Na začiatku i na konci filmu sme svedkami nakrúcania dokumentu o vzostupe Mickyho Warda (pravdepodobne odkaz na snímku The Warrior’s Code z roku 2005). A medzi tým sa často objavuje filmový štáb nakrúcajúci dokument pre HBO v miestnej štvrti. Nakoniec sa z toho vykľuje dokument o cracku a jeho užívateľoch. Takýto dokument s Dickom Eklundom skutočne vznikol a bol odvysielaný naozaj na stanici HBO. Volá sa High on Crack Street: Lost Lives in Lowell (1995). Štáb skutočne použil zábery z tohto filmu a prerobili ich s Christianom Balom. Rovnako aj herecká účasť Mickeyho O´Keefa pridáva filmu na autentickosti. Je však zároveň zrejmé, že v skutočnosti by zobrazované udalosti mali na divákov iný účinok, ak by sme sa na ich aktérov pozerali spravodajskou, či dokumentárnou optikou. Ale aj o tom je film.

Fighter Fighter

Názory na to, že kto z nominovaných mal to a to ocenenie dostať sa budú vždy prirozdene líšiť. Christian Bale však určite predviedol výkon, na ktorý u neho nie sme zvyknutí (a možno i to zavážilo). Postava Dickya Eklunda je úplne iná ako jeho posledné úlohy a dala mu aj dosť priestoru. Veľmi dobrý výkon predviedol aj Mark Walhberg. Postava pokojného a tichého boxera mu jednoducho sadla. Prinajmenšom sympatický výkon predviedli aj všetci ostatní a to sa týka i neherca O´Keefa. Práve kvalitné a vyvážené herecké výkony posúvajú film na vyššiu úroveň.

Fighter nie je výrazne výnimočný film. Podarilo sa v ňom však skĺbiť viacero dobrých prvkov. Solídnu prácu odviedli všetci zúčastnení počnúc scenáristami, cez režiséra a hercami končiac. Nič z toho možno nie je samo o sebe dychberúce, ale dohromady to vytvára príjemný film, ktorý určite nie je škoda si pozrieť.