Originálny názov: First Descent

Žáner: Dokumentárný
Minutáž: 110 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2005
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Kemp Curly, Kevin Harrison
Hrajú: Shawn Farmer, Terje Haakonsen, Nick Perata, Travis Rice, Hannah Teter, Shaun White

Extremne SvahySnowboarding ako šport a takisto ako životný štýl sa udomácnil už po celom svete a naša malá hornatá krajinka nie je žiadnou výnimkou v tomto trende. Šport, ktorý z počiatku patril medzi extrémne športy a bol záležitosťou len partie nadšencov, ktorí pre bežných lyžiarov boli zbierkou bláznov, sa dostal do stavu, keď je úplne normálne vidieť na svahu viac snowboardistov ako bežných lyžiarov. Tento fenomén sa premietol aj do tvorby filmov, keď sa už ale nejedná o amatérske zábery samotných jazdcov, ale o regulárne filmy. Napríklad taký film Out Cold (u nás na DVD ako Šialenci na snowboardoch) je vcelku vtipná komédia, v ktorej hrá doska jednu z hlavných rolí. A nesmieme zabudnúť ani na príspevok našich západných susedov, veľmi úspešnú teenagerskú komédiu Snowboarďáci, ktorá ukázala, že nielen v USA vedia urobiť vcelku vtipnú komédiu pre mladých. Teraz sa do našich kín dostáva trochu iný film o snowboardingu, dokument s názvom Extrémne svahy, ktorý je síce už dva roky starý a dá sa dokonca zohnať u nás na DVD, ale napriek tomu má v našich kinách obnovenú premiéru

Keďže sa jedná o dokument, „dej“ filmu by sa dal rozdeliť na jednotlivé časti, ktoré vytvárajú koncovú mozaiku. Základom filmu je cesta piatich snowboardistov na zasnežené a panenský čisté vrcholky na Aljaške. Päticu tvoria priekopníci snowboardingu ako Shawn Farmer, Nick Perata a Terje Haakonsen plus predstavitelia mladšej generácie, ako mediálna hviezda Shaun White a jediná zástupkyňa nežnejšieho pohlavia Hannah Teter. Spolu s týmito hviezdami snowboardingu spoznáme históriu tohto športu, dozvieme sa niečo aj o samotných jazdcoch a uvidíme, ako sa má správne zísť dole z vrcholu obrovského kopca na Aljaške, bez toho aby vás zabila prípadná lavína…

Extremne Svahy Extremne Svahy

Režisérske duo Kemp Curly a Kevin Harrison zvolili pre takýto typ dokumentárneho filmu to najlepšie spracovanie, keďže si neviem predstaviť niečo čo by pasovalo do tohto filmu viac, ako je použitý štýl lá klipy na MTV. Výborne to vidieť na úvod do filmu, ktorý správne nabudí diváka a dovolí neskôr tvorcom znížiť tempo filmu, najmä v častiach, v ktorých sa ozrejmuje história a vývoj snowboardingu. Rytmus filmu je zvolený vcelku dobre, keď sa postupné striedanie jednotlivých častí ani veľmi nezunuje, čomu výrazne napomáhajú tie klipové časti, ktoré strhnú snáď každého diváka.

Tieto klipové časti sú založené na perfektnom audiovizuálnom prevedení, na ktorom vidieť, že to tvorcovia naozaj vedia urobiť na najvyššej možnej úrovni. Základom sú čo najlepšie umiestnené kamery, keďže sa film netočil v bežných filmových podmienkach. Preto vrtuľník ako prostriedok pre čo najlepšie zábery je použitý požehnane, ale nie bezúčelne. Každá z týchto scén dokáže diváka potešiť a aj človek, ktorý neholduje zimným športom (napríklad ja) zatúži pri pozeraní na kúsky, ktoré predvádzajú profíci, vyjsť si na svah a skúsiť to na jednej doske. K tomuto skvelému dojmu napomáha aj hudobná stránka filmu, keď ku všemožným skokom a zjazdom doplnili tvorcovia hudbu, ktorá k tomu asi najviac pasuje, teda všetky možne podoby rocku, najmä punkrocku. Medzi mladšími interpretmi sa podarilo pretlačiť napríklad aj skvelých klasikov ako Soundgraden, alebo starých dobrých Foo Fighters.

Extremne Svahy Extremne Svahy

Extrémne svahy sú filmom, ktorý výborne padne najmä mládeži, pre ktorú je snowboarding súčasťou životného štýlu. Pre každého správneho snowboardistu je tento film „povinným čítaním“, pri ktorom sa naučí aj to, aké boli začiatky jeho koníčka. Pre ostatných mladých ľudí je film zaujímavým exkurzom do vzrušujúceho sveta rýchlosti a voľnosti. Problém ale nastáva pri starších divákoch, ktorí asi nepochopia, čo mladí na tej jednej doske vidia a že prečo sa tí šialenci trepú až na vrchol tej hory na Aljaške, len aby ju zjazdili dole a prežili napriek ohrozeniu lavínou. Ale film nie je im určený, čiže toto nepochopenie je úplne normálne.

/