Originálny názov: The Dilemma

Žáner: komédia
Minutáž: 111 minút
Krajina: USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Ron Howard
Scenár: Allan Loeb
Kamera: Salvatore Totino
Hudba: Lorne Balfe, Hans Zimmer
Hrajú: Vince Vaughn, Kevin James, Jennifer Connelly, Winona Ryder, Channing Tatum, Queen Latifah, Amy Morton, Chelcie Ross a ďalší

DilemaRon Howard je uznávaný filmár a už má na konte zopár úspešných projektov, dokonca i Oscara za snímku Čistá duša (2001). Svoje sily tentokrát spojil so známymi menami americkej funny brandže – Vincom Vaughnom a Kevinom Jamesom. Do sál našich kín sa nás pokúša prilákať komédiou s prvkami drámy, ale v čom že spočíva jeho Dilema?

Dlhoroční buddies Ronny (Vaugh) a Nick (James) sú obchodnými partnermi vo firme vyvíjajúcej motory pre automobilky, ktorá práve získala vytúženú zákazku. Okrem toho, že je Nick génius, má fungujúce manželstvo s krásnou Guenevrou (Winona Ryder), zatiaľ čo na obkecávača Ronnyho stav manželský s priateľkou Beth (Jennifer Connelly) ešte len pokukuje spoza rohu. Všetko sa však zkomplikuje keď Ronny uvidí Guenevru s iným mužom (Channing Tatum). Lavína podivných udalostí sa spúšťa a Ronnyho dilema – či povedať alebo nepovedať kamarátovi pravdu naberá na obrátkach a vtipné scény sú zaručené.

Dilema Dilema

Alebo by aspoň boli, ak by bola Dilema vydarená, lebo treba bez obalu povedať, že nie je. Vo zvučných menách sa snúbil nadupaný potenciál, ale výsledok sa nedostavil. Niečo ako štandardná sezóna Realu Madrid. Nudné pasáže striedajú, či už raz videné, alebo doslova trápne momenty a rovnováha medzi žánrami tiež nie je prítomná. Dej sa v podstate točí len okolo Ronnyho nerozhodnosti a „vtipných“ momentov, ktoré sa mu kopia jeden za druhým. Na takmer dvojhodinovú stopáž málo inovatívne, bez silnejšieho bodu, zato riadne otravné a s prímesou klišoidných zvratov.

Dramatická zložka funguje na hranici priemernosti. Ron Howard sa príliž snaží film tlačiť do drámy a práve z tohto dôvodu vyznejú komici akosi nadbytočne. Komediálna forma je dokonca na neplatenom voľne. Svetlé výnimky sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky drevorubača pred dôchodkom. Za prvý skutočne vtipný moment sa dá považovať až bitka Vaughna a Tatuma až v polovici filmu (!).

Dilema Dilema

Herecké výkony film takisto nezachraňujú. Vincent Vaughn si odbíja svoje povinné jazdy, i keď čoby nositeľ príbehu má problém niesť film na svojich pleciach. Kevin James je nevýrazný, ale v symbióze s Vaughnom im to v scénach v duchu priateľstva šliape. Ženské zastúpenie je značne v úzadí, hlavne Jennifer Connelly. Naopak Winona Ryder síce priestor dostáva, no nevyužíva jeho potenciál. Queen Latifah a Channing Tatum sú v tejto kategórii jedinými pozdvihnutiahodnými persónami, no vzhľadom na nekomediálne prostredie sú vytrhnutí z kontextu.

Ťažko určiť cielovú skupinu Dilemy. Snáď len skalní priaznivci zainteresnovaných, no aj tí budú veľmi sklamaní predvedenými výkonmi svojich obľúbencov. Na komédiu nevtipné a nudné, na drámu patetické. Ron Howard filmom len podčiarkol presvedčenie, že s komédiami mu to nejde (nakrútil Grincha a EdTV) a zlý dojem nevyvráti ani hudba Hansa Zimmera či všadeprítomná morálna hodnota úprimnosti.