Death to 2020 © 2020 Netflix Death to 2020 © 2020 Netflix

Rok 2020 bol rozhodne iný ako ostatné, na ktoré si generácia „mileniálov“ a „boomerov“ pamätá. Rok, na ktorý asi len tak ľahko nezabudneme. Niečo ako rok 2001 pre Spojené štáty. Imaginárny dokument Netflixu s názvom Death to 2020 mohol pokojne zostať cielený na rovnakú skupinu divákov – americké publikum. Zvyšok predplatiteľov streamovacej služby sa totiž takto môže len v diskusiách pohoršovať nad centralizovaným obsahom tohto pokusu o zveličený pohľad na vyhrotené situácie minulého roka.

Originálny názov
Death to 2020

komédia
2020 / 70 min.
USA

Réžia
Charlie Brooker, Alice Mathias
Scenár
Charlie Brooker

Treba uznať, že Netflix dokáže na aktuálne udalosti reagovať celkom promptnou produkciou. Death to 2020 (v českom preklade Smrt do roku 2020) malo svoju premiéru na Netflixe ešte pár dní predtým, ako sa polnočná ručička blížila k uzavretiu toho, pre mnohých netradične náročného, roka. Film reflektuje udalosti, ktoré sa udiali počas uplynulých 350 dní a spôsob, akým ovplyvnili našu existenciu. Ústrednou témou je koronavírus, americké voľby a hnutie Black Lives Matter. Pár minút sa venuje aj požiarom v Austrálii, klimatickej kríze a Brexitu, zvyšok udalostí vo svete však opomína.

Hoci sa film tvári ako dokument, je len jeho paródiou, čo je zrejmé okamžite po odhalení respondentov z radov odborníkov, vedcov, hovorcov či prostých ľudí. Práve tí komentujú udalosti predošlých dní so sarkazmom a cynizmom. Vďaka týmto postavičkám môžeme posúdiť kvalitu scenára a pripísať niekoľko plusových bodov za miestami skutočne dobrý humor. Výstižné a trefné poznámky z úst absurdných „komediantov“ diváka pošteklia do smiechu, bohužiaľ, nie vždy. Časť komentárov sa snaží byť vtipná nasilu, niektoré sú aj trochu trápne, ale tak to asi pre vyváženosť scenára chodí.

Cieľom výberu samotných respondentov bola asi snaha dostať pár zvučných mien do záverečných titulkov. Niektoré scény šikovne dopĺňajú svojimi poznámkami a hodnoteniami, niekedy sa však snažia byť nasilu vtipní, čo je možno chybou scenára. Niektoré suterénne žarty síce Lisa Kudrow a Hugh Grant zahrali s bezbolestným dopadom na divákov intelekt, nie všetkým hercom pri daných témach to však vyšlo. Možno by filmu neuškodilo dať priestor reálnym protagonistom na vyslovenie vlastného názoru – v prípade niektorých mien by vtip a ostrý náboj rozhodne nechýbal (Samuel L. Jackson).

Death to 2020 © 2020 Netflix

Sklamaním je aj výber tém, ktoré respondenti riešia počas „doku hodinky“. I keď bol hlavnou hviezdou minulého roka koronavírus, priveľký priestor je venovaný čisto americkým témam (a to aj napriek tomu, že ich sledoval celý svet). Pri komentovaní udalostí sa niektoré dialógy nevyhnú odkazom na populárne netflixovské seriály. Či je to vtipné a nevtieravé nech si zodpovie samotný divák. Bez bližších súvislostí sú však tieto „wannabe“ vtipné pasáže úplne zbytočné. Veľkých fanúšikov Netflixu pobaviť môžu.

Okrem tony balastných reality show je tu však dôležitá myšlienka, ktorú vysloví jeden z odborníkov a rezonuje celým obsahom prostredníctvom väčšej či menšej sebareflexie hrdinov. „Polarizácia názorov je najväčším problémom našej doby“. Jednoduchý a holý fakt, ktorý na nás kričí dennodenne nielen zo scén tohto filmu, ale aj z obrazoviek našich smartfónov, počítačov, tabletov, televízií a niekedy sa mu ocitneme aj zoči-voči naživo. V niektorých influenceroch spoznáte vzdialene tých našich, zistíte, že jedna z postáv je vlastne takmer totožná s vašou kamarátkou, ktorá šíri hoaxy s absolútnou dôverou a neomylným presvedčením a že väčšina obyčajných ľudí, ktorí sedia doma pred obrazovkou, nedokáže rozlíšiť realitu od fikcie. Možno by aj uverili, že tento film je reálny dokument. A to je smutný fakt, ktorý vám film pripomenie.

Niekoľkokrát počas sledovania som sa sama seba pýtala, kto je cieľovou skupinou tejto tragikomédie. Kto obetuje hodinu svojho času sledovaním sarkastického komentára udalostí, ktoré intenzívne poznačili životy mnohých nielen v USA. Isteže sa pobavíte na smutno-pravdivých hodnoteniach tejto pokrútenej doby, v konečnom dôsledku však môžete upadnúť do bezmocnej apatie z toho, že časy, ktoré žijeme a udalosti, ktoré Death to 2020 reflektuje, sú, bohužiaľ, realitou. Takú hodinku si môžete ušetriť aj na niečo iné.