Originálny názov: Another Year

Žáner: dráma, komédia
Minutáž: 129 minút
Krajina: Veľká Británia
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Mike Leigh
Scenár: Mike Leigh
Kamera: Dick Pope
Hudba: Gary Jershon
Hrajú:Jim Broadbent, Lesley Manville, Ruth Sheen, Oliver Maltman, Peter Wight, David Bradley, Imelda Staunton a ďalší

Ďalší rokMike Leigh ako scenárista aj režisér skoro všetkých svojich filmov mal už sedemkrát cenu Oscar takmer na dosah. Tak to bolo pri jeho najznámejších snímkach Tajnosti a lži (Sexrets & Lies, 1996), Topsy-Turvy (1999), Dve tváre Very Drake (Vera Drake, 2004), ako aj pri jeho poslednom počine, dráme Ďalší rok. Tá debutovala na minuloročnom festivale Cannes s nomináciou na Zlatú palmu.

Téma filmu sa nám predstaví už v prvých minútach, kde letmo spoznávame Janet, ktorej nešťastie zo života berie spánok. Realitu nenávidí, ale strnulo ju prijíma, pretože neverí, že jej život môže byť ešte niekedy dobrý. Jej presným opakom sú manželia Tom a Gerri, ktorí spokojne žijú v láskyplnom zväzku, užívajú si jeden druhého a nevedia sa dočkať, až si ich syn nájde nastávajúcu a poteší ich vnúčatami. Známi a priatelia šťastného páru majú svoje vlastné pohnuté osudy, no žiaden sa ich nedotýka tak, ako príbeh Gerrinej kolegyne. Mary je rozvedená a po rokoch beznádeje ledva balansuje na krôčik od úplného psychického dna. Gerri s manželom sú jej jedinou oporou a hoci si to dobre uvedomujú, iba Mary je zodpovedná za svoje šťastie. Všetko by bolo jednoduchšie, ak by sa Mary v svojich predstavách nenaviazala na Gerrinho omnoho mladšieho syna.

Ďalší rok (Another Year, 2010) Ďalší rok (Another Year, 2010)

Ďalší rok vás pozve do vľúdneho, pokojného a láskyplného domova, ktorý je útulnou skrýšou pred sychravým anglickým počasím. Do deja sa nebadane vkráda veľmi ľudský humor, ktorý však v priebehu filmu vystrieda znepokojenie a gradujúce napätie. Kríza stredného veku, život bez ilúzií a iba matná spomienka na zašlé časy mladosti a snov charakterizujú postavy krúžiace okolo ústredného páru. Pomalé tempo neprekáža, práve naopak necháva atmosféru vpíjať sa do diváka. Množstvo detailov, pohľadov a načrtnutých konfliktov zaujmú viac ako akékoľvek dejové zvraty a zanechajú v človeku omnoho hlbšiu stopu.

Filmu dominujú krehké medziľudské vzťahy, túžba postáv po tom, aby niekam patrili a aby ich svet aspoň na moment dával zmysel. Ďalší rok ale neponúka jednoznačné rozuzlenie a návod na šťastie. Snímka je postavená na dokonale zvládnutej interakcii postáv, za ktoré režisér vďačí dôkladnej príprave. Päť mesiacov improvizácií a skúšok dali vzniknúť neobyčajnému scenáru a takej symbióze hercov, že ani na moment o ich výkonoch nezapochybujete. Postavy, ich premyslené pozadie a motivácia sú napokon tým, čo vás nenávratne vtiahne do deja.

Ďalší rok (Another Year, 2010) Ďalší rok (Another Year, 2010)

Režisér Mike Leigh má vo zvyku na svojich filmoch spolupracovať vždy s rovnakým okruhom hercov. Preto jeho znalcov neprekvapí, že uvidia sympatického Jima Broadbenta a Ruth Sheenovú ako šťastný pár a Lesley Manville, ktorá bravúrne stvárnila osudom vyblednutú Mary. Za zmienku stojí i nepatrná, ale skľučujúca postavička Janet z úvodu filmu, ktorú si zahrala Imelda Staunton.

Ďalší rok ponúka nevšedný zážitok – pod pokojným zovňajškom skrýva boľavo trpkú drámu o tom, že život sa zastaví iba vtedy, keď vy začnete stagnovať. Ak máte radi film, ktorý vás prinúti k zamysleniu, ale nedusí nejasnou symbolikou či nepriehľadným dejom, nezmeškajte ho vo vašom filmovom klube.