Originálny názov:Feast of Love

Žáner: romantický dráma
Minutáž: 102 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Robert Benton
Scenár: Allison Burnett
Hudba: Stephen Trask
Hrajú: Selma Blair, Billy Burke, Morgan Freeman, Greg Kinnear, Radha Mitchell, Alexa Davalos, Fred Ward, Jane Alexander, Erika Marozsán, Missi Pyle, Margo Martindale

ChutLasky Veríte, že láska, je len výtvorom gréckych Bohov z pocitu nudy? Je láska trikom, ako prinášať ďalšie stvorenia na svet, alebo práve deti sú zmyslom lásky? Zamyslite sa nad jej významom a silou, ktorá vstúpi do života každého z nás nevynímajúc. Nad jej podobami a mocou sa zamýšľa i profesor filozofie Stevenson (Morgan Freeman), ktorý nás neraz obohatí svojimi hlbokými myšlienkami.

Do života celkom šťastného manželstva prichádza Jenny, ale nie ako milenka Bradleyho Smitha (Greg Kinnear), ale jeho polovičky Kathryn (Selma Blair). Svojim tajným milostným radovánkam sa venujú za chrbtom nič netušiaceho Bradleyho, ktorý sa tak so zavretými očami ocitol v manželskom trojuholníku. Prvá rana lásky na neho nenechá dlho čakať a zrazu sa ocitá sám, bez ženy. Ich lesbická láska nás však opustí už po prvej polovici filmu. Zo svojho zlého sna sa nezobudí ani vtedy, keď sa slepo zaľúbi do Diane (Radha Mitchell), milenky viacerých tvárí.

Láska stretáva i čašníka Oskara, ktorý prijíma nielen novú pracovnú silu na post čašníčky menom Chloe (Alexa Davalos), ale zároveň i ženu do svojho života. Ako vyliečený narkoman sa začína uberať tou správnou cestou a plniť si svoje dávne sny. Tie si však vyžadujú množstvo peňazí a tak im neostáva iná možnosť, len nakrútiť pornofilm, ktorý vynesie nanajvýš pár drobných. Ich cesta je síce tŕnistá, no láska im pomáha prekonávať všetky prekážky. Uznáte, že to zaváňa klišé, ktoré je už pomaly ,,obohranou platňou“ amerických romantických filmov.

ChutLasky ChutLasky

Na pozadí rôznych ľúbostných príbehov, stojí profesor, ktorý sa snaží pomáhať a objasňovať podstatu lásky osudom sklamanému Bradleymu i mladému páru. Napriek strate svojho syna neprestáva sa pozerať pozitívne na svet a nebráni sa ani adopcii mladého Oskara a Chloe. Tým, máme možnosť alegoricky ,,ochutnať“ aj rodičovskú lásku pána Stevensona a jeho manželky (Jane Alexander), ktorá sa vekovo k nemu vôbec nehodí.

V prvej polovici filmu vás môže prekvapiť melódia čerstvo získaného Oscara ,,Falling slowly“ ako originálna skladba k filmu Once od českej interprétky Markéty Irglovej a rodného Dublinčana Glenda Hansarda. V ostatných prípadoch, hudba vo vás veľmi nezarezonuje

ChutLasky ChutLasky

Podľa môjho názoru, filmu výrazne dopomohol herec Morgan Freeman, ktorého zvučné meno prilákalo podstatné množstvo ľudí do kín. Svoju postavu podal klasicky a môžeme ho štylizovať do roly ,,otca“ celého filmu, ktorý má nad všetkým určitý nadhľad.

Tento filmový počin vyniká hlavne vďaka scenáru, ktorý je detailne prešpikovaný rôznymi filozofickými a úvahovými dialógmi. Tie vám zarezonujú oveľa dlhšie ako réžia, v ktorej si svoju pamätnú scénu nenájdete. Robert Benton(The human Stain, Nobody ´s Fool, Twilight…) nám teda neponúka do srdca vnikajúce romantické scény.

ChutLasky ChutLasky

Pre romantické duše sa však oplatí ísť do kina a nazrieť do scenára tohto filmu. Hlboké myšlienky vo vás vyvolajú zamyslenie, no napriek nim sa môže zdať film skôr priemerný. Moje hodnotenie je avšak nadpriemerné iba vďaka hlbokej myšlienke čiže obsahu, ktorá vo vás evokuje cit lásky.

/