Originálny názov: Pride and Glory

Žáner: krimidráma
Minutáž: 130 minút
Krajina pôvodu: USA / Nemecko
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Gavin O’Connor
Scenár: Joe Carnahan, Gavin O’Connor
Kamera: Declan Quinn
Hudba: Mark Isham
Hrajú: Colin Farrell, Edward Norton, Jon Voight, Noah Emmerich, Jennifer Ehle, John Ortiz, Frank Grillo, Shea Whigham, Lake Bell…

Česť a slávaJeden policajný okrsok – jedna veľká rodina. Všetci policajti sú čestní, ale niektorí sú čestnejší. Štyria z nich sú zrazu mŕtvi a niečo tu nehrá. Zomierajú v divokej prestrelke za veľmi zvláštnych okolností. Jednoducho boli v zlom čase na zlom mieste. Alebo to nie je až také jednoduché? Kto ich tam poslal, kto ich zabil a PREČO? Prečo museli zomrieť štyria nevinní muži pri výkone služby? Odpovede na tieto otázky má nájsť jeden policajt na čele svojho vyšetrovacieho tímu. Zápletka je na svete, dej sa rozbehol a vtiahol nás dnu. Tak poďme na to.

Režisér a zároveň spoluscenárista Gavin O´ Connor nám ponúka príbeh jednej policajnej rodiny, ktorej členovia tvoria základ protidrogovej jednotky policajného okrsku v New Yorku. Na jej čele stojí inšpektor Francis Tierney, junior (Noah Emmerich), ktorý ju riadi aj s prispením skúseností svojho otca – vysokopostaveného policajného dôstojníka Francisa Tierneho, seniora (Jon Voight). Za najtalentovanejšieho člena oddelenia je všeobecne považovaný Francisov mladší brat Ray (Edward Norton), ktorý však kvôli traumatizujúcemu zážitku z minulosti už dlhšiu dobu nepracuje v teréne.

Práve on je prizvaný k vyšetrovaniu záhadnej smrti štyroch svojich kolegov. Rayov policajný inštinkt a cit pre detail ho pri vyšetrovaní zavedie do vlastných radov. Dostáva sa na stopu skupinke “čestných” policajtov, ktorí svoju uniformu zneužívajú na krádeže drog, “výpalníctvo”, manipuláciu s dôkazmi ale aj na zastrašovanie či likvidáciu svedkov. Nebolo by to až také zlé, keby na čele tejto skupiny nestál Rayov švagor Jimmy Eagan (Colin Farrell). A zdá sa, že stopa vedie ešte ďalej. Možno až k samotnému šéfovi oddelenia, Rayovmu bratovi, Francisovi. Začína sa šialená hra o čas, v ktorej sa už nikomu nedá veriť. Ako to dopadne? Vyhrá Rayov vrodený zmysel pre spravodlivosť alebo sa bude proti svojej vôli snažiť o záchranu rodinnej a policajnej “cti”?

Česť a sláva Česť a sláva

Film Česť a sláva je o prioritách. O prioritách, ktoré viac či menej determinujú konanie každého z nás. Niekto má rád svoju kariéru, iný peniaze, no sú medzi nami aj takí, čo na prvé miesta vo svojom hodnotovom rebríčku stále kladú lásku, česť či rodinu. Samozrejme – vždy musí byť niekto dobrý a niekto ten zlý, ale… (a tento film je toho žiarivým príkladom) občas sa to môže veľmi ľahko prekrývať.

V tomto prípade rozhodne nešlo o vykreslenie neomylného policajta, ktorý si každý deň dáva na raňajky praženicu pokorenenú hrdinstvom a posolenú cťou. Naopak – diváci dostávajú na tanier síce charakterného, ale zďaleka nie nadpriemerného človeka. A náprotivkom tohto Človeka sú – čuduj sa svete – zasa len ľudia. Máme radosť, keď tí zlí dokážu byť občas dobrými. Opačne je to už podstatne horšie. Prečo korumpujeme? Prečo za všetkým hľadáme zelenú farbu matérie? Prečo nemôžeme ostať vystretí,rovní a čestní, tak aby sme si mohli vážiť samých seba a aby si nás mohli vážiť aj iní? Nemusíme to vyslovovať nahlas. Zatiaľ bude stačiť, keď o tom popremýšľame. Táto vydarená snímka nás k tomu rozhodne donúti. Potom však musíme byť pripravení na to, že nás pri tomto filmovom zážitku občas poriadne zamrazí.

Česť a sláva Česť a sláva

Z pohľadu diváka ako aj z pohľadu recenzenta sa tomuto filmu nedá vytknúť takmer nič. Jemnejšie povahy zrejme neocenia scény, v ktorých je hrubé násilie servírované veľmi realisticky až naturálne, ale aj to k dráme tohto druhu svojim spôsobom patrí. A patria k nej aj ďalšie veci.

Zaujímavý námet, ktorý nie je veľmi “opozeraný”. Prepracovaný scenár plný prekvapivých rozuzlení (najmä na konci!). Strhujúci dej, ktorý nás drží v napätí od prvej až do poslednej minúty filmu. Kvalitne napísané postavy, ktorých sa zhostili nemenej kvalitní herci. Ich vnútorné ako aj vonkajšie konanie je zachytené rýchlou kamerou a podporené výborným strihom. To všetko dopĺňa, írskymi motívmi jemne “strihnutý”, soundtrack. Asi je zbytočné zdôrazňovať, že všetky tieto ingrediencie boli uvarené v kvalitnom režisérskom hrnci. Výsledný efekt, hlavné jedlo pod názvom Česť a sláva, stojí naozaj za to. Dobrú chuť!

/