Centauro © 2022 Netflix Centauro © 2022 Netflix

Netflix prežíva turbulentné časy: drvivý prepad akcií, nespokojnosť investorov, reptanie predplatiteľov… Za daných okolností sa divákovi poľahky stratia zo zreteľa pozitíva streamovacieho giganta. Faktom je, že vo svojom repertoári hojne zastupuje svetovú kinematografiu ako žiadna iná VOD spoločnosť. Okrem typických anglicky hovorených počinov na diváka neustále vyskakujú odporúčania na sledovanie „tohto kórejského klenotu“, či „tamtoho dánskeho experimentu“. U mňa demografická a lingvistická neohraničenosť predstavuje poslednú kvalitatívnu baštu netflixovského impéria. Škoda len, že nehollywoodsky pôvod neznamená automaticky i dobrý film.

Originálny názov
Centauro

akčný, krimi, triler
2022 / 89 min. / MP 15
Španielsko

Réžia
Daniel Calparsoro
Scenár
Yann Gozlan, Guillaume Lemans, Simon Moutairou

Centauro nás zavedie do architektonicky precíznej, no v politických nepokojoch zmietajúcej sa Barcelony. Rafu však spoločnosť nezaujíma. Jeho zmyslom života sú dve veci: motorky a syn. Popri práci v prekladisku lodných kontajnerov sa snaží presadiť v moto-pretekoch a k tomu ešte musí stíhať striedavú starostlivosť o malého chlapca, s ktorého matkou nemajú najlepšie vzťahy. Zdá sa ale, že sa blýska na lepšie časy, keď si šéfka prestížnej motorkárskej stajne vyberie Rafu ako jedného z kandidátov na posilu do tímu.

Ako to už býva, ak šťastie žičí v jeden deň, na druhý sa hladina vyrovná niečím nemilým. Tým je dlh, ktorý matka jeho dieťaťa vyrubila voči nebezpečnému drogovému gangu. A ten chce mať zaplatené, inak…

Nebudem vás viac trápiť nástrelom deja. To, čo na jeho základe pripomína sľubnú zápletku na adrenalínový thriller seknutý akciou i drámou je presným opakom toho, čo divák pri sledovaní dostane.

Plusom je sympatický Rafa hraný Álexom Monnerom, no jediné, čomu jeho charizma pomôže, je zmiernenie prázdneho a na vlastnú škodu jednoduchého deja. V ňom sa stane všetko tak, ako to asi čakáte. To by samo o sebe nemuselo byť neduhom, veď akčné filmy nestavajú práve na twistoch a prepracovanom scenári, ibaže Centauro nie je akčný film. Teda, ak sa u vás dve scény, kde sa strieľa (nie prestrelky) a pár mdlých jázd na motorke neklasifikuje ako akčný žáner.

S napätím je to rovnaké. Scenár akoby ostal pri stručnej osnove, ktorú GozlanLemans opísali podľa ľubovoľného generického béčka z 80tych a 90tych rokov. Alebo žeby román, ktorého je onen scenár adaptáciou, bol skutočne tak strašne zlý?

Centauro © 2022 Netflix

Kamera je fajn, hlavne pri súťažných jazdách na motorke a strih pripraví zopár dobre pôsobiacich koláží, ale to je veľmi, veľmi, veľmi málo. Ani samotný genius loci nádhernej Barcelony nie je vôbec využitý a pouličné protesty sú až na jednu krátku scénu tiež len kulisa, ktorú charaktery maximálne mimovoľne sledujú na obrazovke TV.

Veci ako nulové prekreslenie vzťahov postáv, akcelerovaný dej, naznačené nelogickosti alebo otravná postava majiteľky moto-stajne, ktorej dali do úst náhodne vybrané hlášky z knihy motivačných citátov ani nemá zmysel riešiť.

Ak si chcete dať španielsku akčnú pecku, pustite si Xtremo (r. 2021), kde to Netflix pre zmenu namixoval správne. Thrillerové chúťky pomôže ukojiť i francúzske Balle perdue (r. 2020) – znova Netflix a znova úctyhodne prevedené. Ak pomýšľate pozrieť sa na Centauro, Boh vás ochraňuj – od nudy, šede a scenáristickej prázdnoty.