Carol © 2016 Bontonfilm SK

Originálny názov
Carol

romantický, dráma
2016 / 118 min. / MP 15
Veľká Británia / USA

Réžia
Todd Haynes
Scenár
Phyllis Nagy
Romantická dráma režiséra Todda Haynessa si od svojej premiéry na MFF v Cannes získala priazeň kritikov i divákov. V hlavných úlohách Cate Blanchett a Rooney Mara rozohrali dokonalý duet na filmovom plátne, o čom svedčia aj nominácie na Oscara i Zlatý glóbus za herecké výkony.

Vianoce, rok 1952. Mladučká Therese (Rooney Mara) si počas sviatkov privyrába ako predavačka v oddelení hračiek v obchodnom dome na Manhattane. Nie je to žiadne terno, ale peniaze navyše sa vždy zídu, a tak s vianočnou čiapkou a strojeným úsmevom začína svoju pracovnú šichtu. Uprostred nákupného zhonu upúta Theresinu pozornosť očarujúca Carol (Cate Blanchett), ktorá hľadá darček pre svoju malú dcéru.

Ženy sa opäť stretnú a ich láska na prvý pohľad prerastá v intenzívny milostný vzťah. Therese opúšťa svojho partnera a odchádza s Carol z mesta. Ich vzájomná náklonnosť však naráža na nepochopenie a spoločenské predsudky, ktoré môžu matku poľahky pripraviť o milované dieťa.

Romantická dráma, ktorá vznikla podľa predlohy románu Patricie Highsmithovej, odkrýva ďalšiu tvár americkej spoločnosti päťdesiatych rokov. Otázky rodiny, sexuálnej orientácie a názorov na to, čo sa považuje za normálne a správne, to všetko Haynes precízne rozohráva na plátnach kín aj vďaka perfektným výkonom oboch predstaviteliek. Ronney Mara ako mladá žena, ktorá sa necháva unášať prúdom okolností a zároveň hľadá svoje miesto, stojí po boku charizmatickej, silnej a okúzľujúcej Carol – Cate Blanchett.

Carol © 2016 Bontonfilm SK

Film, ktorého najvýraznejším prvkom je zobrazenie intimity, erotiky a lásky medzi dvomi ženami, dokonale dopĺňajú kulisy a kostýmy, ktoré vás vtiahnu do deja i do doby, v ktorej sa film odohráva.

A čím je film Carol taký pútavý? Jednoznačne svojou uveriteľnosťou. Tento sfilmovaný príbeh nie je jediným, ktorý sa v posledných rokoch venuje otázke vzťahov osôb rovnakého pohlavia. Postava Carol predstavuje jednu zo žien, ktoré sa nebáli prejaviť svoju sexuálnu orientáciu a prijať svoje emócie aj na úkor pohodlia a straty toho, čo milujú.

Snímka je od svojej premiéry na MFF v Cannes 2015 považovaná za jeden z najlepších filmov roka, čo sa odráža aj v počte prestížnych ocenení, ktoré film získal. Takže ak máte chuť na poriadnu drámu s primeranou dávkou romantiky, neváhajte!