Bloodshot © 2020 Sony Pictures Entertainment Bloodshot © 2020 Sony Pictures Entertainment

Uvedomelý Vin Diesel si popri rýchlej a zbesilej sérii, ktorá stihla za dve dekády zmohutnieť do megalomanských rozmerov a nikto presne netuší, kedy a kde sa zastaví, už nejakú tú sezónu hľadá ďalšiu značku, pri ktorej by mohol uplatniť svoje fyzické herectvo, výrazový minimalizmus a obligátne tesné tielko. Nemá to však práve jednoduché.

Originálny názov
Bloodshot

akčný, dráma, sci-fi
2020 / 109 min. / MP 15
USA

Réžia
Dave Wilson
Scenár
Jeff Wadlow, Eric Heisserer
Po vesmírnom hrdlorezovi Riddickovi už ani votrelcov pes neštekne, Xander Cage by nenašiel uplatnenie ani vo filmoch pre dospelých, hoc označených trojitým X a bezpečná náruč Marvelu mu ponúka len trojslovný dabing stromu. Vyhliadky sťa Čiernočierna tma. Vin sa teda poobhliadol po nejakom tom komiksovom hrdinovi, ktorého takmer nikto nepozná, nepatrí do žiadneho multiverza, a dáva mu tak tvorivú slobodu s možnosťou priniesť niečo nové s potenciálom na zopár pokračovaní.

Mal však zvoliť niečo pozerateľnejšie. Zavedená schéma pre origin story nezničiteľného supermana s pomstychtivými chúťkami totiž výnimočnosťou zrovna nesrší. Nehovoriac o tom, že už samotný trailer predviedol všetko, čo za niečo v Bloodshot stálo a žiadne ďalšie tromfy na diváka nečakajú.

Diesel stvárňuje udatného vojaka Raya Garrisona, ktorý padne v boji a je vzkriesený organizáciou RST do podoby nezničiteľného superhrdinu Bloodshota. V jeho krvi prúdia nanotechnológie, ktoré mu dodávajú nadľudskú silu a schopnosť okamžite sa uzdravovať. RST však neovláda len Bloodshotovo telo, ale dokáže manipulovať s jeho mysľou aj spomienkami. Takže tu máme Total Recall skrížený s Mementom na vysoko oktánový pohon. A samotný titulný geroj je kombináciou Wolverina a RoboCopa.

Nedajte sa však pomýliť. Keď je kvalitných inšpiračných ingrediencií príliš veľa, nevznikne z toho nič stráviteľné. Stroboskopický strih, ktorým filmári maskujú Dieselov už do očí bijúci úbytok rýchlosti, vám navyše spôsobí bolehlav. Borec po 50 už začína evidentne cítiť svoje limity a bez takýchto vychytávok by sa ďaleko nedostal.

Bloodshot © 2020 Sony Pictures Entertainment

Napriek môjmu ustavičnému haneniu, jedna scéna stojí nad všetkými ostatnými, ktoré extrémne prekypujú otravným digibordelom. Reč je o tunelovej atmosférickej prestrelke s modro-červeným filtrom a múkovým popraškom. Nie, nie je to kokaín. Zombie hrdina s červeným hrudníkom v nej naplno ukáže svoje silné stránky, rovnako ako na veľkom plátne debutujúci režisér Dave Wilson. Nič efektnejšie vo filme nezazriete. Podľa tejto state si Bloodshota zapamätáte. Ako samostatná kapitola dokonca obstojí na výbornú. Zvyšok je však vo vyššie opísanej (ne)kvalite.

Za zmienku ešte stojí obskúrny Toby Kebbel ako psychotický zabijak Martin Axe, no ten  sa na plátne veľmi neohreje. Iritujúci Guy Pearce má na svedomí príbehové premostenie s Mementom a potešiť oko mužského publika má primárne za úlohu Eiza González. Divný pavúk Sam Heughan je od začiatku len stážista, ktorého skôr či neskôr nadupaný Diesel rozgniavi.

Bloodshot by možno lepšie fungoval ako pilotný diel seriálu, čo možno nie je ďaleko od pravdy, nakoľko sa svojej globálnej premiéry dočká až na streamovacej službe. Po pár premietaniach pre novinárov ho totiž v dôsledku koronavírusu stiahli z bežnej kinodistribúcie. Nie, že by bolo za čím plakať. Skalné Rýchle a zbesilé publikum Bloodshot neurazí a som si istý, že si nájde aj svojich fanúšikov. Na rozbeh úspešnej komiksovej značky je to však príliš povrchné.