Originálny názov: Bolt

Žáner: animovaná komédia
Minutáž: 103 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP

Réžia: Byron Howard, Chris Williams
Scenár: Dan Fogelman, Chris Williams
Strih: Tim Mertens
Hudba: John Powell
Hrajú: John Travolta, Miley Cyrus, Susie Essman, Mark Walton, Malcolm McDowell, Diedrich Bader… (v slovenskom znení: Peter Sklár, Tereza Rúfusová, Helena Krajčiová, Roman Pomajbo, Vladimír Jedľovský, Pavol Višňovský…)

BleskSvetlá. Kamera. Akcia.
Záber na dievča väznené zlým profesorom, ktorý ju uniesol, aby prinútil jej otca, geniálneho vedca, k spolupráci. Na scéne sa však zjavuje Blesk, pes-superhrdina a za pomoci svojich schopností, ku ktorým patrí nadľudská (nadpsia?) sila, laserový pohľad alebo superštek, zachraňuje svoju majiteľku z pazúrov zla.

Á… strih! Koniec. Štáb začína baliť, herci prestávajú hrať svoje postavy. Všetci okrem jedného. Blesk si totiž myslí, že aj v reálnom svete je superpsom a všetky jeho úžasné kúsky nie sú len z televíznej obrazovky. Skutočné dobrodružstvo sa pre neho začína, keď sa nedopatrením, a tak trochu aj vlastnou vinou ocitá na opačnom konci Spojených štátov a bez štábu a špeciálnych efektov sa musí dostať nazad domov.

Na ceste sa spolčí s Micou, pouličnou newyorskou mačkou, ktorú považuje za agentku profesora Kalika, a Bizónom, škrečkom v guli, ktorý prežil väčšinu svojho života pred televízorom, takže Bleskove seriálové zážitky pozná naspamäť. Dokonca je pravdepodobne jeho fanúšikom číslo jeden, aspoň v ríši zvierat.

Blesk má všetko, čím sa vyznačujú kvalitné animované snímky súčasnosti – jednoduchú zápletku, zaujímavé charaktery a dostačujúcu dávku humoru. Tieto kvality sú doplnené dobrými efektmi a výbornou počítačovou animáciou. Okolité prostredie je na prvý pohľad takmer nerozoznateľné od toho reálneho (vetrom ohýbané steblá trávy, svetlá Las Vegas), pričom typické pixarovské animované postavičky z neho nijako nevyčnievajú. Výnimočné bolo najmä vykreslenie Bleskovho seriálového sveta – nabitého akciou, výbuchmi a efektmi. Skutočne si viem predstaviť, že ak by bol naozaj vysielaný, mal by slušnú sledovanosť. Naproti tomu Blesk je síce hlavný hrdina filmu, no spomínaným humorom nás zásobujú najmä vedľajšie zvieracie postavy – Mica a Bizón.

Blesk Blesk

Ďalšou silnou stránkou snímky je hudba, ktorá podtrháva jednotlivé momenty deja od akcie, cez zábavu, po nešťastné okamihy. Zavŕšená je titulnou piesňou. V originálnom znení to je I thought I lost you, ktorú naspievali dabingoví herci hlavných postáv, John Travolta za Bleska a Miley Cyrus za jeho majiteľku Penny. Pre slovenskú verziu ju prespievala Zuzana Smatanová pod názvom Chcem ťa nájsť.

Blesk je výsledkom spolupráce DisneyhoPixaru a vplyv oboch strán je jasne rozoznateľný. Pixar do diela prispel neobyčajnými vedľajšími postavami, ktoré sú preň tak typické (v tomto prípade nemôžem nespomenúť holuby, ktoré sú všade), určite je pôvodcom prevažnej väčšiny zábavy a samozrejme zodpovedá aj za vedenie animácie. Na druhej strane Disney ovplyvnil jednoduchosť zápletky, prispel štedrým rozpočtom a svojou hlavnou hviezdou – seriálovou Hannah Montannou, ktorá v origináli dabuje dievčatko Penny.

Táto kooperácia sa podľa môjho názoru ukázala ako nadpriemerná. Pixar dodal Disneymu elementy, ktoré jeho novším snímkam (Udatné kuriatko, Tajomstvo rodiny Robinsonovcov) chýbali, zatiaľ čo si film zachoval to, čo posledné Pixarovské filmy nemajú. Zložku, ktorá sa dá nazvať detskou jednoduchosťou. Pretože diela Pixaru síce zaujali humorom, výnimočnou animáciou, či hlbším posolstvom, ich príbeh však oslovili častejšie skôr iného ako primárneho diváka animovaných filmov, teda deti.

Kvízová otázka na záver: Kto si všimol inšpiráciu tohto filmu v starom kreslenom seriáli Inšpektor Gadget?

/