Black Adam © 2022 Continental film Black Adam © 2022 Continental film

Dwayne Johnson vstúpil pod novým vedením Warner Bros. Discovery naplno do filmového vesmíru DCEU vo svojom vysnívanom príbehu antického antihrdinu.

Originálny názov
Black Adam

akčný, sci-fi
2022 / 125 min. / MP 12
USA

Réžia
Jaume Collet-Serra
Scenár
Adam Sztykiel, Rory Haines, Sohrab Noshirvani

Origin najnovšieho DC bohatiera je veľmi jednoduchý. Odohráva sa v utláčanom meste Kahndag s otrockou minulosťou siahajúcou ešte pred starobylý Babylon. Mesto je obsadené militantným Intergangom, ktorý dozerá na ťažbu vzácneho eternia. Partia zlodejov má zálusk na cennú Sabaccovu korunu vyrobenú z tohto prvku, ktorá môže v nesprávnych rukách rozpútať peklo na zemi. Keď objavia korunu v sutinách miestnej hory, zároveň prebudia silu, o akej ani nechyrovali. Black Adam (Dwayne Johnson) spal dlhých 5 tisíc rokov uväznený v hrobke a po prebudení túži po spravodlivosti.

Titán zrodený z hnevu, obdarený mocou egyptských bohov, však nekoná ako tradičný hrdina. Umravniť ho prichádza skupinka superhrdinov zvaná Justice society, no nebude to mať také ľahké. Tím schopnosťami obdarených ochrancov tvoria líder Hawkman (Aldis Hodge) s kombinézou s nádhernými krídlami, Dr. Fate (Pierce Brosnan), ktorý dokáže vidieť budúcnosť, komický zelenáč Atom Smasher (Noah Centineo) schopný zväčšovať sa do obrích rozmerov a mladučká Cyclone (Quintessa Swindell) vládnuca krúživou silou vetra. Ani celý tím bojovníkov sa však nevyrovná ohromnej sile naštvaného Teth-Adama, ako znie jeho pôvodné meno.

Digitálne súboje medzi postavami sú silnou stránkou filmu a divák si ich užije dosýta. Inak bohužiaľ rutinérsky režisér Jaume Collet-Serra nemá veľmi čo ponúknuť. Príbeh je banálny, pripomína kvalitnejšiu bojovú videohru. Film ťahá dopredu poletujúca charizma najedovaného The Rocka, ktorý zároveň nešetrí humorom. Robustný bojovník vládnuci silou blesku mu neskutočne sadol. Absolútne chápem, že ho viac neoslovovalo participovať na končiacej ságe Rýchlo a Zbesilo Vina Diesela, keď si mohol zahrať nezničiteľného poloboha, akému na Zemi nie je páru. Silný charakter zároveň vnáša do DCEU nový vietor a Dwaynova snaha rozhýbať stagnujúce vody DC začína prinášať svoje ovocie. Len si počkajte na potitulkovú scénu.

Black Adam © 2022 Continental film

Som zvedavý, akým smerom sa Black Adam v budúcnosti vydá, ťažko mu totiž vybrať dôstojného oponenta. Aldis Hodge sa ako Hawkman snaží, no dopredu je jasné, kto má v týchto superhrdinských šarvátkach navrch.

Po dlhej dobe je príjemné vidieť v hollywoodskom blockbusteri Piercea Brosnana, ktorý si svoju úlohu skúseného matadora veľmi užíva, no na plátne sa dlho nezdrží. Akčnému tempu filmu do značnej miery napomáha vydarený soundtrack, v pamäti vám utkvie najmä vynikajúca explozívna spomaľovačka v rytme Paint it Black od legendárnych Rolling Stones.

Jaume Collet-Serra servíruje jedného z najabsurdnejších zlosynov celého DC, sami nebudete veriť, proti komu sa partia hrdinov postaví. Rozumných 125 minút vám v neustálom prívale vizuálne opulentných súbojov rýchlo ubehne. Na konci trošku zamrzí fakt, že si po čase z Black Adama spomeniete len na to, že s obľubou ignoruje dvere.