Beast of no Nation, 2015 © Netflix Beast of no Nation, 2015 © Netflix

Americká vojnová dráma Beasts of No Nation (v češtine Bestie bez vlasti)od režiséra a producenta úspešnej prvej série kriminálneho seriálu True Detective je pravdepodobne prvým filmom, ktorý Netflix kúpil do exkluzívnej celosvetovej distribúcie a urobil dobre. Je to výnimočne hodnotný film, o ktorom sa však v našich končinách takmer nevie, keďže sa nedostal do kín.

Originálny názov
Beasts of No Nation

vojnový, dráma
2015 / 137 min. / MP 12
USA

Réžia
Cary Fukunaga
Scenár
Cary Fukunaga
Cary Joji Fukunaga túto snímku režíroval, napísal scenár, koprodukoval a ešte si to všetko aj nakrútil v pozícii hlavného kameramana, takže ide o vyslovene autorský film.

Ako predloha mu poslúžila rovnomenná kniha v Spojených štátoch žijúceho nigérijského spisovateľa a lekára Uzodinma Iwealaa, ktorý ju zasa vytvoril na základe svojej vlastnej dizertačnej práce na Harvarde. Sám Fukunaga venoval šesť rokov výskumu občianskej vojny v Siera Leone, takže mohol scenár doplniť aj o svoje vlastné poznatky. Vďaka tomu sa film a kniha v mnohých bodoch výrazne odlišujú.

Obe diela majú spoločné to, že nie je presne povedané, v ktorej krajine sa príbeh odohráva. Vieme len to, že niekde v Západnej Afrike. V tejto oblasti sa však odohralo množstvo občianskych vojen a prevratov, takže na tom až tak nezáleží. Navyše, vyrozprávaný príbeh sa týka v podstate všetkých z nich.

137 minútovú snímku sledujeme cez postavu chlapca Agu, ktorého stvárnil vynikajúci Abraham Attah, pre ktorého to bola prvá filmová rola, ale určite nie posledná (medzitým sa objavil v Spider-Manovi). Za svoj výkon získal viacero ocenení, medzi nimi aj cenu Marcella Mastroianniho na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach, ktorá sa udeľuje začínajúcim hercom.

Zopár cien pozbieral aj Idris Elba, ktorý sa blysol vo vedľajšej postave veliteľa práporu, ktorý nájde Agua v džungli a zaradí ho medzi svojich detských vojakov. Osobne som ho asi v silnejšej a tak dobre zvládnutej úlohe ešte nevidel.

Beast of no Nation, 2015 © Netflix

Beasts of No Nation má aj vzhľadom na minutáž veľmi veľký dramatický oblúk. Príbeh začína pre Agua ešte relatívne v mieri. V krajine síce prebieha vojna, ale práve ich dedina je v nárazníkovej zóne medzi vládnymi silami a povstalcami, takže sú chránení modrými prilbami. Život nie je ľahký, ale pre deti je hlavnou starosťou to, ako si bez školy vyplniť čas. Táto časť filmu je veľmi milá a vtipná, ale zároveň ukazuje ako sa ľuďom v tejto časti sveta žije.

Vojna však nakoniec príde aj k nim, a to obzvlášť kruto. Agu ostáva sám a na úteku, až sa v džungli dostane medzi rebelov, ktorí ho vycvičia a vezmú do boja. Nie je v jednotke jediným detským vojakom, ale aspoň zo začiatku deti skôr pomáhajú, nosia náboje a podobne. Veci sa však rýchlo zhoršujú.

Film sa snaží celú problematiku detských vojakov vykresliť čo najkomplexnejšie. Dotkne sa tak mnohých ďalších tém a problémov, ktorým tieto deti neraz čelia. Návrat do bežného života nevynímajúc. Napriek všetkým hrozným veciam, ktoré sú však pre oko diváka držané vo vhodných limitoch, končí príbeh s nádejou.

Fukunaga nakrútil silnú drámu, ktorej jediným problémom je dĺžka. Niežeby vo filme bolo niečo navyše, nemá žiadne hluché miesta, ale dá svojim spôsobom zabrať. Nakoniec je teda dobre, že film skončil práve na Netflixe – menšia pauza počas pozerania sa totiž môže hodiť.