Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure © 2022 Netflix Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure © 2022 Netflix

Richard Linklater už nikomu nemusí dokazovať, aký precízny režisér a kreatívny scenárista je. Za všetko hovorí romantická konverzačná trilógia, skladajúca sa z kúskov Before Sunrise (1995), Before Sunset (2004) a Before Midnight (2013). Že ide o tvorcu so skutočným autorským cítením potvrdzuje i 12 rokov točené Boyhood (2014).

Originálny názov
Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure

animovaný, dráma
2022 / 97 min. / MP 12
USA

Réžia
Richard Linklater
Scenár
Richard Linklater

V Apollo 10 ½ sa nám rozhodol priblížiť historický okamih pristátia na Mesiaci zo dňa 20. 7. 1969. Samotný Linklater bol vtedy ani nie 10-ročný špunt a hlavná postava, chlapec Stan, do značnej miery evokuje autorovu projekciu vlastného zážitku.

Dej je následne osviežený fiktívnou prísne tajnou misiou, na ktorú je Stan vybraný, aby pre NASA pristál na mesiaci ešte pred Apollo 11. Takto vystavané základy pôsobia sťa úrodná pôda pre vyobrazenie konca 60-tych rokov v texaskom Houstone, kde sa všetko točilo (a dodnes v podstate točí) okolo vesmíru, NASA a modernizácie.

Opisy jednej doby, vtedajších zvyklostí, sociálneho nastavenia i politických reálií, ktoré sú nám sprostredkovávané príjemným hlasom Jacka Blacka (s ktorým režisér spolupracoval už pri School of Rock, r. 2003) ako staršej verzie Stana, sú najväčšou devízou titulu. Linklater sa priam rozplýva nad (pravdepodobne) svojím detstvom, tesne pretkaným s vrcholiacimi pretekmi o mesiac. Prirodzená družica Zeme však nie je ani zďaleka všetkým.

Divákovi je predstavená kultúra v celej svojej komplexnosti: dobové kino a filmy, televízne programy, populárna hudba, voľnočasové aktivity, značky cereálií… Aróma obdobia v okamihu nasiakne do celej vašej obývačky.

Snímke taktiež pomáha zaujímavá vizuálna stránka. Linklater pôvodne zamýšľal natočiť projekt v hranej forme. Nakoniec sa rozhodol pre animáciu inšpirovanú klasickými americkými rozprávkami z, ako inak, 60. rokov minulého storočia. Tie sa spravidla vysielali na televíznych obrazovkách v sobotu ráno a odkazuje sa na ne aj v príbehu. Ak by som mal tento štýl počastovať jediným prívlastkom, bolo by to „hravý“. Farby žiaria, animácia nadobúda zdanie neustáleho pohybu. Spočiatku mi tento prehnane živý formát nesadol, avšak po asi polhodinke si oči privykli a ja som si Stanove kvetnaté a vťahujúce deskripcie spolu s prebiehajúcim dejom začal naplno užívať.

Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure © 2022 Netflix

V snímke nejde o viac, než vzdať hold jednej ére a s ňou spojenej revolučnej udalosti. Film je výsostne pozitívny, hoci občasné narážky na hlúposť vojny vo Vietname na sekundu narušia zavedenú homogénnosť. Linklaterov milostný list vyniká o poznanie viac v kontraste s nedávnym Andersonovým Licorice Pizza (2021), v ktorom sme dostali obdobne úchvatnú výpravu, prenášajúcu diváka do, pre zmenu, skorých 70. rokov, no kde scenár tristne zlyhával a nechával príbeh napospas fragmentácii. Oproti tomu je Apollo 10 ½ konzistentné a sebaisté v scenári, v režijnom vedení, a táto sebaistota siaha až po excelentnú atmosféru vlhkého, horúceho amerického veľkomesta v rokoch, keď bolo lietanie do vesmíru v plienkach.

Ak je vám blízka americká kultúra prelomu 60. a 70. rokov 20. storočia, ak ste nadšenci pre kozmológiu a astronautiku, alebo ak si chcete skrátka len užiť pohodový, feel-good animák so špičkovou atmosférou – všetky tieto preferencie ukojíte pri Apollo 10 ½: A Space Age Adventure.