Aftersun © 2023 Filmtopia Aftersun © 2023 Filmtopia

Muž v tieni sa vykrúca pred VHS kamerou a jeho deväťročná dcéra ho so smiechom natáča. Dobrú náladu čoskoro vystrieda smútok. Muža niečo trápi. V deväťdesiatych rokoch sa mladý otec Calum vyberá so Sophie na spoločnú dovolenku do Turecka. Chvíle, ktoré ich zbližujú, sa však stávajú stále hlbšou priepasťou medzi aktuálnymi okamihmi a zábleskami posledného objatia.

Originálny názov
Aftersun

dráma
2022 / 96 min. / MP 12
USA

Réžia
Charlotte Wells
Scenár
Charlotte Wells

Nad nostalgickou púťou dospelej Sophie sa vznáša opar nevypovedaných slov. Sleduje obrazovku a predstavuje nám spomienky zo svojho detstva, kde sa najzáhadnejšou osobou javí jej vlastný otec. Príbeh, ktorý vnímame nasledujúcich 96 minút, je pomalou a nežnou sondou do vzťahu v podaní Paula Mescala (seriál Normal People) a Frankie Corio.

Dlhometrážny debut Charlotte Wells mieša zábery s home-made videom. Atmosféra sa nikam neponáhľa, poctivo čaká na vzájomné prejavy hlavných postáv. Otázkou je, ako dlho vydržíme ostať v dianí. Jednoduchá a intímna dráma v sebe skrýva viac, ako sa na prvý pohľad zdá, avšak, rovnako ako pocity našich hrdinov, je všetko zahalené vo zvláštnom tichu.

Väčšinu času sa dívame na mladú Sophie a jej skúmanie dovolenkovej destinácie. Objavuje prvé bozky a otec Calum sa ponára do strachu zo samoty. Takmer nebadateľné, no predsa prítomné chvíle, stoja za hromadením priam lavíny emócií. Tá sa uvoľní až v závere filmu a zanechá za sebou fatálne následky.

Záver otvára otázky o túžbe po záchrane, ktorá sa pretaví do Sophiinej predstavy konečného objatia. Iba s odstupom času je schopná všimnúť si varovné signály, opatrne plávajúce každou spomienkou. Calumov hlad po inom živote a po možnosti začať odznova je spôsobený aj rýchlym životným štýlom, ktorý zhltne zarobené peniaze a v nikdy nekončiacom kolobehu vypľúva samé odmietnutia.

Aftersun © 2023 Filmtopia

Veľkým nosičom atmosféry sa vo filme Aftersun stáva hudba. Text piesne „Losing My Religion“ od R.E.M. rozpráva, čo si postavy myslia bez toho, aby sa o tom zhovárali. Rovnako aj mix skladby Queen a Davida Bowieho, ktorý, okrem iného, udáva aj časové zázemie filmu, „Under Pressure“, vyjadruje vnútorné rozpoloženie otca Caluma a jeho dcéry. Spôsob, ktorým sa v snímke pracuje s hudbou síce nie je žiadnou prevratnou novinkou, no v pomalom rozprávaní nám nevtieravým, takmer neviditeľným spôsobom pripomína hlavné témy príbehu. Uvedomíme si ich až v momente, keď sa v kine prichytíme pospevovať si jednu z nich.

Pre mladú a talentovanú herečku Frank Corio je snímka prvotinou. Jednoznačne ide o jeden z najpozoruhodnejších detských hereckých výkonov minulého roka a to predovšetkým vďaka jej prirodzenej nenútenosti. V kombinácii s Paulom Mescalom, ktorý si za úlohu zaslúžil prvú nomináciu na cenu americkej Akadémie, sa obom podarilo skvelo vyzdvihnúť krehkosť predvádzaných charakterov.

Aftersun je pomalý, festivalový filmový zjav s vysokými nárokmi na diváka. O zraniteľných vzťahoch sme už videli veľa iných filmov, no máloktorý v sebe kombinuje skvelé herecké obsadenie a jednoduchosť narácie. To robí zo snímky jedinečný zážitok, na ktorého skutočnú silu si musíme počkať.