22 Jump Street, 2014 © Sony Pictures Releasing

Pred dvoma rokmi, tak trochu prekvapivo, výborne zafungovala akčná komédia 21 Jump Street. Chválila ju kritika a diváci sa do kín vo veľkom hrnuli. Druhý diel tak bol očakávateľný a nikto z tvorcov ani z hercov nebol proti. Celá zostava sa nám tak vrátila v plnej sile a pustili sa do nového prípadu.

Originálny názov
22 Jump Street

akčný, komédia
2014 / 112 min. / MP 12
USA

Réžia
Phil Lord, Christopher Miller
Scenár
Keď si pozriete našu recenziu na 21 Jump Street, získate veľmi dobrú predstavu aj o 22 Jump Street. Všetko, čo sme o pôvodnom filme napísali, platí aj pre pokračovanie. Jediným významnejším posunom je to, že naši dvaja policajti v utajení Schmidt (Jonah Hill) a Jenko (Channing Tatum) sa tentoraz vyberú na vysokú školu, na ktorej to prirodzene funguje trochu inak. Misia je však rovnaká. Rýchlo sa infiltrovať a nájsť dílera novej syntetickej drogy.

Pokým dvom dospelým chlapom vydávanie sa za mladých študentov na strednej prešlo, na vysokej ich to nečaká, keďže slovami kapitána Dicksona (Ice Cube), vysokoškoláci nie sú už takí hlúpi. A naozaj, hlavne Schmidt, ktorý bol na strednej hviezdou, sa tu stáva terčom útokov pre svoj vek a Jenko, naopak, posilou futbalového tímu. Ich vzťah sa tak dostáva do novej roviny a čelí vážnej skúške. Chalani si už nerozumejú tak, ako predtým a celé je to vo svojej absurdnosti dovedené do silnej bromance.

Na podobnom princípe v podstate stavia celý film. Všetko muselo zájsť za nové hranice. Aj robenie si srandy zo samotného filmu, aj v miere absurdnosti. V podstate im nič iného ani neostávalo. Paródia je to však vydarená. Humor funguje a je ho tu naozaj veľa. Našťastie tvorcovia na čele so scenáristom Michaelom Bacallom (Scott Pilgrim, Projekt X) udržali úroveň prvého dielu. Možno ju dokonca mierne prekonali.

© Sony Pictures Releasing

Lenže stále tu máme tú vec, že takmer všetko sme už videli v pôvodnom filme. Miera repetitívnosti je veľká aj čo sa týka samotného 22 Jump Street. Mnoho scén či situácii sa opakuje. Komika filmu, či samotných postáv teda stavia aj na tom, že sa vtipy opakujú a áno, aj to opakovanie niekedy môže byť vtipné a aj to, že o tom opakovaní hovoríme. Nič objavné, ale ísť na to takto vo filme za 65 miliónov dolárov je predsa len trochu riskantné. Tržby sú však ešte lepšie ako pred dvoma rokmi, zjavne sa teda oplatilo.

Scenáristi aj s režisérskou dvojicou Phil Lord a Christopher Miller vymlátili z námetu naozaj maximum. Tretíkrát by im to už takto, pevne verím, neprešlo. Ak sa vám páčila jednotka, bude sa aj dvojka a zasmejete sa. Ale to je všetko, čo môže tento film ponúknuť. Pri komédii asi v poriadku, ale máme mnoho lepších alternatív.