Originálny názov: 21

Žáner: dráma
Minutáž: 123 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Robert Luketic
Scenár: Peter Steinfeld, Allan Loeb
Kamera: Russell Carpenter
Hudba: David Sardy
Hrajú: Jim Sturgess, Kate Bosworth, Kevin Spacey, Laurence Fishburne

21: Oko berieVolám sa Ben. Končím s priemerom 1.0000 (správne: Fibonacciho spustnutosť) na Massachussetskom technologickom inštitúte (MIT) v Bostone, práve ma prijali na medicínu na Harvard. Štúdium ma vyjde na (1+1+1) krát 100 000 dolárov. Ktoré nemám. Potrebujem štipendium. Alebo vyhrať vo Vegas. (Alebo si „vypožičať“ z federálnych rezerv. Alebo investovať do kukurice. Zinscenovať nehodu a vysúdiť závratné odškodné. Oženiť sa s dcérou predsedu predstavenstva. Predávať tabletky na chudnutie. Poznáte to: možnosti zbohatnúť sú v Bushovej Amerike neobmedzené. Zvlášť, keď nie ste schopní ani len splácať hypotéku na dom.)

Na získanie štipendia na Harvarde treba vyčnievať z davu. Náš chlapík, Ben (Jim Sturgess), je síce nechutne inteligentný, ale to sú tam všetci. (Upratovačky poväčšine robia bývalé študentky kvantovej fyziky zo 60. rokov, ktoré vyhodili kvôli problémom s LSD. Sú súčasťou miestneho koloritu; zvláštnu pozornosť venujú pomeru saponátu a vody.) Keďže Ben inak ničím neohromuje, vo svojich (1+1+1) krát 7 rokoch je dokonca stále panic, musí sa zrejme poobzerať po inom zdroji. Tu mu prichádza do rany charizmatický učiteľ nelineárnych rovníc pod ksichtom Kevina Spaceyho a nemenej charizmatická technologicko-inštitucionálna kráska (čítaj: spolužiačka) Jill (Kate Bosworth). Spojenými silami presvedčia neskazeného chlapca, že počítanie karát je rovnako poctivá, no výnosnejšia zárobková činnosť ako predávanie kravát. Hor sa s partiou verných pod profesorovým vedením do Las Vegas.

Najprv ide všetko hladko-obrátko. Pamäť zaberá, žetóny sa sypú, doláriky na Harvard pribúdajú, život vo Vegas je vysoko návykový, aj Jill uzná, že matematika nepustí, a teda ona + Ben = skutočne VL. Lenže, ako všetci dobre vieme, veľkí tlstí zlí černosi (Laurence Fishburne) v jaskyniach pod Vegas nemajú radi víťazov. Navyše, nechcem vás šokovať, ale rýchlo zarobené veľké peniaze podľa najnovších vedeckých štúdií (z Harvardu, iste) kazia charakter. Ben bude musieť nájsť opäť správnu cestu (ľahko ju spoznáte, vyzerá vždy zo všetkých v ponuke najneschodnejšie). Azda vás poteším, keď poviem, že mu nemusíte príliš silno držať palce. (Ona sa totiž len zdá neschodná, v skutočnosti je to práve dokončená rovná štreka v PPP projekte, a z kopca).

21: Oko berie 21: Oko berie

Letná teenagerská bublinka ako vyšitá: atraktívne multirasové osadenstvo, atraktívne neónové prostredie, niekoľko vtipných momentov, zopár nezamýšľane vtipných momentov (tie tešia vždy viac), bezpečne zauzdená erotika, nenáročný, moralizovaním presiaknutý príbeh, ktorý chvalabohu až tak často neprerušuje bezvýznamné klipové pasáže (panorámy Bostonu či Las Vegas, hotelové apartmány, „efektne“ spomalené rozdávanie kariet, kedy konečne začnú púšťať reklamy počas filmov aj v kinách, ako nám to sľubovali v Simpsonovcoch?). Najstrhujúcejším momentom tak je pravdepodobne scéna, v ktorej donútia Fishburneovu postavu zahasiť v práci cigaretu, to láme srdce. Asi ako hodnota centrálnej parity.

/