Zriedka sa v rubrike preview venujeme komediálnemu žánru alebo hororu. Komédie, najčastejšie romantické, si nekladú vysoké nároky a dynamikou vzťahov už nevedia prekvapiť. Horory, ktoré prídu do našej kinodistribúcie, sa nepýšia najoriginálnejšími scenármi. Tucker & Dale vs. Evil je hororovou komédiou so svojským námetom, v ktorej hlavnými postavami sú dvaja chlapi. Ale nebojte sa, žánrové klišé má v aj tomto kanadskom filme svoje pevné miesto – scenár ho obracia v svoju výhodu.

Za projektom stojí dvojica scenáristov Eli Craig a Morgan Jorgenson. Doposiaľ veľa vody vo filmovom priemysle nenamútil ani jeden z nich, čo samozrejme sťažilo celú produkciu, ale to sa zmenilo minulý rok. Eli Craig sa sprvoti uplatnil skôr ako herec vo vedľajších (popravde skôr postranných) filmových úlohách. V roku 2004 napísal a nakrútil svoj prvý krátkometrážny film, veľmi dobre prijatú komédiu The Tao of Pong. Tucker & Dale vs. Evil je teda iba jeho druhým vlastným filmom a zároveň aj prvou skúsenosťou s celovečerákom. Niečo obdobné platí i pre spoluautora Morgana Jorgensona, ktorý doposiaľ pôsobil iba ako strihač štyroch krátkych snímok. Tucker & Dale vznikol vďaka Craigovej záľube v prírodu, ktorú skombinoval so svojimi skúsenosťami horského sprievodcu a výsmechom vysokoškolských bratstiev.

Tucker & Dale vs. Evil (2010) Tucker & Dale vs. Evil (2010)

Dvojici trvalo pár rokov, kým našli ochotnú produkčnú spoločnosť a spolu až štyri roky, kým film zrealizovali. Nedostatok skúseností tvorcovia asi nahradili entuziazmom a pracovitosťou, pretože keď mal film 22. januára 2010 premiéru na prestížnom Sundance festivale nezávislého filmu, na prekvapenie mnohých si vyslúžil veľký potlesk publika a následne i pozornosť médií. S podobným úspechom film obehol aj ďalšie festivaly, okrem iného aj české Karlovy Vary. Mnoho z čara komédie je určite zásluhou zohratého obsadenia. Eli Craig mieril vysoko a vybral si kvalitných hercov, ktorí našťastie s filmom súhlasili. V hlavných úlohách Tuckera a Dala si vo filme zahrali Alan Tudyk a Tyler Labine.

Alana Tudyka by mohli poznať milovníci dobrých filmov i seriálov. Zvládol zahrať veľmi divoké spektrum postáv – v seriáli Josha Whedona Firefly (následne i v Serenity, 2005) a ďalej i v jeho seriáli Nežní zabijaci (Dollhouse, 2009-2010). Medzi jeho filmové role sa radia Ja, robot (2004), 3:10 vlak do Yumy (2007) a samozrejme skvelá britská komédia Death at a Funeral (2007). Nedávno si po boku Johna Malkovicha zarhral v treťom pokračovaní Transformerov. Pre Tylera Labine je komédia tým pravým živlom. Zahral si okrem iného vo výbornom filme Zack a Miri točia porno (2008) a v seriáli Reaper (2008).

Tucker & Dale vs. Evil (2010) Tucker & Dale vs. Evil (2010)

Hororová komédia Tucker & Dale vs. Evil obracia naruby základné piliere žánru. Tucker a Dale, dvaja prostí vidiečania, so zanedbaným výzorom a motorovou pílou v ruke, sú kladnými postavami filmu. Do hory sa vybrali oddýchnuť si, rybárčiť a opraviť desivo vyzerajúcu chatu. Skupina vysokoškolských mestských deciek, ktorí prišli kempovať, sa na základne dôkladného výskumu hororov zhodnú, že Tucker a Dale sú masoví vrahovia, ktorí uniesli a pravdepodobne rozštvrtili ich kamarátku. Príbeh rozkvitne do absurdných situácií a zdá sa, akoby sa mladí záchrancovia rozhodli pre hromadnú samovraždu hrozivými (a krvavými) spôsobmi.

Svojrázna komédia mala prísť do tuzemských kín 21. apríla, ale plány distribútora sa, žiaľ, zmenili.