Philip K. Dick uverejnil poviedku We Can Remember It for You Wholesale v roku 1966. Odvtedy vyšla ešte mnohokrát ako súčasť rôznych zbierok. Tento americký spisovateľ mal výrazný vplyv na sci-fi žáner, a to aj vo filme. Paradoxne, Hollywood v láske nemal a dlho sa bránil akémukoľvek sfilmovaniu svojich diel. Jedinou adaptáciou, ktorá bola nakrútená počas jeho života, je Blade Runner. Aj k tomu však napísal od pôvodnej knihy Snívajú androidi o elektronických ovečkách? odlišný príbeh. Práva však predal aj k ďalším prácam, medzi nimi aj k tejto poviedke. Reálne rozbehnutie nakrúcania však trvalo dlhé roky, a tak sa ho nedožil. Striedali sa scenáristi, režiséri aj producenti. Urobilo sa viac ako 40 prepísaní textu. Nakoniec však do hry vstúpil Arnold Schwarzenegger, ktorý presvedčil dvojicu významných producentov, aby projekt kúpili a nakrútili, samozrejme s ním v hlavnej úlohe. Pod režisérskym vedením Paula Verhoevena vznikla potom kultová snímka, ktorá je síce od predlohy v istých bodoch odlišná, zvýraznené však boli prvky dôležité v Dickovej tvorbe. Do kín bola uvedená v roku 1990 a stretla sa s veľkým komerčným úspechom.

Total Recall (2012) Total Recall (2012)

Vstupovať na takúto pôdu s úmyslom nakrútiť remake je vždy riziko. Podujal sa na to producent Neal H. Moritz so svojou firmou Original Film (aké trefné, že?). Sľubuje, že nepôjde o čistokrvný remake. Ideou je nakrútiť vernejšiu adaptáciu Dickovej poviedky, ako bol prvý film, čo vytvára celkom slušný priestor pre zmeny. Podobností bude, samozrejme, stále veľa, ale až v kine budeme môcť povedať, či ide len o remake, alebo o nové spracovanie. Trailer nám toho výnimočne veľa povedal. Na jednej strane vidíme podobnosti s Verhoevenovým filmom, na druhej aj pomerne veľké rozdiely. Total Recall bol jedným z posledných filmov vytvorených cestou klasických vizuálnych efektov, tie digitálne-počítačové boli použité len v jednej scéne, čo dodalo filmu špecifickú atmosféru. Dnešný Total Recall teda bude vo vizuálnom smere úplne iný a vďaka väčšiemu rozpočtu (200 miliónov oproti 60) má aj kvalitnejšiu výpravu.

O zopakovanie si hlavnej úlohy mal Arnold Scharzenegger záujem, ale produkcia nad tým zrejme nikdy neuvažovala. Chcelo to mladšieho herca a prednosť nakoniec dostal Colin Farrell. Ústredná postava, Doug Quaid, je síce zabudnutý tajný agent, ale v civilnom živote je to hlavne chudobný robotník. A túto polohu zaiste viac napĺňa Ír Farrel ako nabúchaný terminátor. Takže v tomto smere by hrdina mohol byť oveľa reálnejší a uveriteľnejší. Navyše, takéto postavy mu celkom idú. Jeho manželku Lori/tajnú agentu-strážkyňu hrá Kate Beckinsale, čo nie je vôbec náhoda, keďže režisér Les Wiseman stál za Underworldom. V ďalších úlohách uvidíme Jessicu Biel ako členku odboja Melinu, či obľúbeného Billa Nighy.

Total Recall (2012) Total Recall (2012)

Produkcia dala dokopy veľmi schopný tím. Les Wiseman toho za sebou ešte veľa nemá, popri dvoch dieloch Underworldu režíroval už len štvrtú časť Smrtonosnej pasce, ale v akčnom žánri je zbehlý. Hlavným scenáristom bol Kurt Wimmer, ktorý napísal už snímky ako Aféra Thomasa Crowa (1999), Equilibrium (2002, to aj režíroval), či Salt (2010). Nie všetko mu síce stopercente vyšlo, tiež sa však orientuje v akčnom žánri a navyše má skúsenosť aj so sci-fi. Skúsený je aj hlavný kameraman Paul Cameron (Collateral, Gone in 60 Seconds) a hudobného skladateľa Harryho Gregson-Williamsa netreba predstavovať. Soundtrack vytvoril spolu s britskou elektronickou skupinou Hybrid.

Philip K. Dick aj Paul Verhoeven patria medzi mojich obľúbených tvorcov, takže k ich „spoločnej“ práci, k filmu Total Recall z 1990, by som mal mať obzvlášť silný vzťah. Je to, samozrejme, veľmi dobrý film, výrazne sa však v ňom odráža doba, v ktorej vznikol. Snahu opäť sfilmovať Dickovú poviedku, či urobiť remake filmu, teda vôbec nevnímam negatívne. Silných atribútov má dnešný Total Recall viacero, a tak rozhodujúce bude, či využije svoj potenciál. V mnohom by totiž mohol predčiť pôvodnú snímku. Premiéra je naplánovaná v USA na 3. augusta a v našich kinách už 9. augusta.