Thor je prvý blížiaci sa komiksový film roku 2011. Založený je na príbehoch rovnomennej postavy vystupujúcej v kreslených novelách, ktoré dlhé roky vydáva spoločnosť Marvel Comics. Tá istá komiksová stajňa na svetlo sveta vyniesla Spider-Mana, X-Menov, Fantastickú štvorku, Hulka, Iron Mana a tento rok na plátna rovnako prvýkrát prichádzajúceho Kapitána Ameriku. Hlavnej postavy Thora sa zhostil neznámy Chris Hemsworth, známymi menami, ktorými produkcia láka fanúšikov sú Natalie Portman a Anthony Hopkins. Hopkins má skúsenosti s epickými príbehmi vo filmoch ako Beowulf, Alexander Veľký a Vlkolak, priamy kontakt s komixom mu však doposiaľ chýbal. Vo filme stvárni postavu Thorovho otca Ódina, vládcu Ásgardu. V týchto vodách sa už veľmi dobre orientuje Natalie Portman, ktorá vie, že V znamená Vendettu a Skywalker má rád čierne helmy. V Thorovi si zahrá, ako inak, jeho prvú lásku, nemocničnú sestričku Jane Foster. Ústredným záporákom bude Loki, boh spúšte a pohromy. Toho zahrá doposiaľ nie veľmi známy Tom Hiddleston. Vidieť ste ho mohli po boku vo vojnovej dráme Conspiracy (2001) po boku Kennetha Branagha, shakespearovského herca a režiséra, ktorý sa prekvapivo podujal Thora režírovať.

Samotný príbeh hovorí o mocnom Thorovi, silnom, no arogantnom bojovníkovi, ktorého bezohľadné správanie znovu spustilo odvekú vojnu. Thor je vyhnaný z Ásgardu a zoslaný na Zem, kde je za trest nútený žiť medzi ľuďmi. Až tu pochopí, čo je to byť pravým hrdinom, keď najnebezpečnejší zlosynovia z jeho sveta zošlú temné sily napadnúť Zem.

Thor (2011) Thor (2011)

Thor alebo tiež Donar, Ásathór či Hromovládca je germánsky boh hromu a blesku, boh rozumu, najsilnejší zo všetkých ľudí aj bohov. Uctievali ho aj sedliaci ako boha úrody. Klasický Thorov nástroj je kladivo, ktorým podľa legendy zabíjal obrov. Je to jediný boh uctievaný vo vikingských pamätných nápisoch. Je po ňom pomenovaný štvrtok v angličtine Thursday alebo v nemčine Donnerstag. Ásgard bol severský „raj“, domov bohov Æsir. Miesto všetkých spravodlivých odvážnych ľudí, ktorým je povolené žiť po boku Ásov.

Projekt filmovej adaptácie Thora znamenal výrobné peklo trvajúce niekoľko rokov. Neustále prepisovanie vyšperkovaného scenára, problém s autorskými právami, ku koncu vykopnutý režisér a v neposlednom rade stále neobsadený hlavný hrdina. Štúdio povolilo začať práce na scenári až v roku 2006. Post režiséra okupoval až ku koncu roku 2008 Matthew Vaugn. Pôvodne mal ísť film do kín ešte minulý rok, ale koncom roku 2008 Vaugna vystriedal na režisérskej stoličke Kenneth Branagh a premiéru premiestnili na tento rok. Vaugn však zostal verný žánru a naservíroval nám vynikajúci kopanec Kick Ass. Okrem toho od Marvelu dostal zelenú pre zrod inej komixovej klasiky. A síce X-Men: Fist Class. Režisér si tak necháva zájsť trpký smútok za nedokončenou prácou na hrdinovi s kladivom. Hlavné postavy do filmu Thor boli obsadené v roku 2009 a prvé promofotky nafotené minulý rok. Thor má byť nakoniec vpustený do kín aj vo formáte 3D. Takže zdá sa platí, koniec dobrý všetko dobré. No veď uvidíme.

Thor (2011) Thor (2011)

O hudobnú zložku sa postaral skladateľ Patrick Doyle, ktorý ma na svedomí veľkolepé diela ako hudbu k filmom Harry Potter a ohnivá čaša, Eragon, Denník Bridget Jnesovej a zopár shakespearovských adaptácií. Za hudobné podfabenie Hamleta a Rozum a cit Jane Austinovej bol dokonca nominovaný na Oscara. Doyle s režisérom Kennethom Branaghom tvoria akísi umelecký tandem, okrem Hamleta a Thora spolupracovali aj na Frankensteinovi a ďalšej shakesperovke Veľa kriku pre nič. Branagha s Doylom evidentne lákajú veľkolepé svetovo známe predlohy, ktoré nám predvádzajú vo vlastnom elegantnom a luxusnom šate.

Režisér Branagh a šéf Marvel Studios Kevin Feige vybrali do role Thora 27 ročného nováčika Chrisa Hemswortha po únavnom konkurze sťa kastingy do Superstar. Hemsworth dostal druhú šancu, potom čo ho prvý krát vykopli a stále nemali vhodného predstaviteľa. Voľba ako z núdze cnosť. Chris nakoniec pôsobí ako hlavná postava veľmi vierohodne. Podľa tvorcov sa film snaží pridŕžať pôvodného komiksu čo najtesnejšie. Z veľkého množstva rozličných príbehov sa snažili vytvoriť jeden súdržný kus, pričom sa stále verne pridržiavali pôvodného námetu. Všetko sa snažili poľudštiť a udržať v reálnej podobe. Thorov bojový štýl tak pripomína boxerské údery Mika Tysona. Zopár úderov magickým kladivom nám germánsky boh hromu uštedrí vo svojom veľkorozpočtovom epickom dobrodružstve už 6. mája.