Sucker Punch je úder bez varovania, pri ktorom nie je čas na prípravu a obranu. Nedovolená praktika v mnohých športoch, obľúbená v pouličnom boji.

Filmy Zacka Snydera patria vždy medzi tie nadpriemerné a to je stále ešte len na začiatku svojej kariéry. Po vydarenom horore Úsvit mŕtvych dokázal trikrát po sebe dobyť plátna svetových kín. Akčná vojnová dráma 300 o udatnom kráľovi Leonidasovi a jeho družine zarobila do dnešných dní 456 miliónov dolárov a získala si srdica mnohých divákov. Podobný úspech (i keď komerčne menší) sa dostavil aj pri filme Watchmen. Po dvojici komiksových adaptácii nakrútil podľa literárnej predlohy dobrodružné fantasy Ga’Hoole: Legenda o strážcoch.

Už pred Watchmenmi pripravoval spolu so Steveom Shibuyaom scenár podľa vlastného námetu. So samotným nakrúcaním sa začalo po piatich rokoch príprav vo Vancouveri. Z Watchmenov si Snyder do štábu Sucker Punch vzal viacerých ľudí. Sú to napríklad autor hudby Tyler Bates, kostýmový dizajnér Michael Wilkinson a hlavný kameraman Larry Fong. Táto trojica s ním navyše pracovala aj na 300, čo už dáva tušiť, akým smerom sa bude aj jeho najnovšší počin uberať. Zack Snyder si vytvoril jednozančný rukopis. Jeho filmy majú štýlový vizuál a silnú atmosféru. Často využíva slow motion a dlhé zábery.

Sucker Punch Sucker Punch

V Sucker Punch bude mať dôležité miesto aj hudba. Snyder to prirovnáva k úlohe hudby v muzikáloch. Spoluscenárista Shibuya je aj autorom pôvodnej hudby, ktorá Snydera pomkla k vytvoreniu tohto filmu. Preto ho aj pozval k účasti na tomto projekte. Pre Snydera je to navyše prvý film, na ktorom sa podieľal zároveň ako scenárista, režisér aj producent. Warner Bros. poskytol na snímku rozpočet 85 miliónov dolárov.

Hlavnou hrdnikou príbehu odohrávajúceho sa v 50. rokoch v USA je mladá žena s prezývkou Baby Doll (Emily Browning). Po smrti matky ju nevlastný otec posiela do psychiatrického ústavu. O päť dní ju navyše čaká lobotómia, ktorú sám nariadil. Zavretá proti svojej vôli, ale so slobodnou mysľou je rozhodnutá újsť. Sny jej poskytujú šancu uniknúť z jej hroznej reality. Bez limitu času a priestoru sa v nich vydáva na dobrodružstvo, v ktorom sa stierajú hranice medzi prestavami a skutočnosťou. Presvedčí ďalšie štyri dievčatá, aby sa s ňou pokúsili újsť. Pod jej vedením sa tak vydávajú na fantastickú bojovú výpravu proti naozaj všeliakým nepriateľom. Sprievodcom na tejto neuveriteľnej ceste za slobodou sa im stáva Wise Man (Scott Glenn). Vďaka nej sa, ak uspejú, oslobodia.

Sucker Punch Sucker Punch

Pre 22 ročnú austrálsku herečku Emily Browning bude Sucker Punch filmom, vďaka ktorému vstúpi do širšieho diváckeho povedomia. Nie je síce žiadny nováčik, získala už aj niekoľko ocenení, ale jediný lepší kinofilm, v ktorom sme ju mohli vidieť bol Rad nešťastných príhod (Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events, 2004). Okrem nej sa v kástingu objavilo viacero mladých herečiek. Podobne ako ona sú na začiatku svojej kariéry a majú už niečo za sebou v televízii a vo filme. Medzi nimi viniká Austrálčanka Abbie Cornish, známa vďaka svojej hlavnej úlohe v dráme Somersault. V koži väzniteľov dievčať sa ocitli traja starší a skúsenejší herci – Carla Gugino (Californication, Spy Kids, Sin City), Jon Hamm (Vytie, Mesto) a Oscar Isaac (Agora, Robin Hood). S mladuchami majú spoločné to, že práve teraz je ich kariéra na vzostupe. Obsadenie uzatvára prevažne divadelný herec Scott Glenn, ktorý sa preslávil úlohou vo filme Mlčanie jahniat.

Sucker Punch sa medzi divákov uviedol vynikajúcim trailerom (nájdete ho so slovenskými titulkami pod článkom). Ale ako je vidieť, nie je to len nabúchaná a vystajlovaná akčná jazda. Herecké obsadenie je pri podrobnejšom preskúmaní veľmi kvalitné. Ostáva nám už len nechať sa prekvapiť, čo si pre nás tentoraz Zack Snyder pripravil. Film sa dostane do kín po necelých dvoch rokoch od padnutia prvej klapky 25. marca (u nás 31.).


Sucker Punch – trailer SK titulky by TrailerWatchSK