Poznáte kultové sci-fi filmy Blade Runner, Total Recall alebo Minority Report? Ak ste ich nevideli, tak ste o nich aspoň počuli. Tieto a množstvo ďalších filmov, rozhlasových a divadelných hier a dokonca i pár komiksov pramenia z diela Philipa K. Dicka, legendárneho spisovateľa sci-fi literatúry. Počas svojho života napísal viac ako štyridsať románov a viac ako stovku poviedok. Dick sa počas života stránil Hollywoodu ako čert kríža. Aj keď napokon ustúpil, prvý film podľa jeho románu – Blade Runner (1982) v hlavnej úlohe s Harrisonom Fordom – už nikdy celý nevidel. Odvtedy striebornému plátnu skrížilo cestu niekoľko filmov inšpirovaných jeho knihami, niektoré menej, iné viac úspešné a verné originálu. Posledná adaptácia Dickovho románu príde do našich kín 3. marca a vyzerá to tak, že aj sám autor by s ňou mohol byť spokojný.

Správcovia osudu rozprávajú príbeh Davida Norrisa, zručného rečníka a kongresman, ktorý má veľké šance na úspešnú kariéru na americkej politickej scéne. Avšak v predvečer volieb do senátu stretne záhadnú a očarujúcu tanečnicu Elise, na ktorú nemôže prestať myslieť. Náhoda ich spojí ešte raz a potom znova a zdá sa, že v nej nachádza svoju osudovú lásku – ibaže „anjeli osudu“ si myslia niečo iné. Sú odhodlaní urobiť všetko preto, aby Davidov život plynul presne tak, ako bolo naplánované. David si uvedomuje, že sa okolo neho dejú zvláštne veci, ktoré ho majú od Elise odlúčiť a rozhodne sa proti nim bojovať. Ocitá sa však pred voľbou – ak na Elise zabudne, čaká ho závratná kariéra, ak utečie s láskou svojho života, zničí sny ich oboch. Správcovia osudu sú filmom o slobodnej vôli, ktorá sa búri proti stanovenej ceste, ktorú určuje ktosi mimo nás.

Emily Blunt a Matt Damon v romantickom tsci-fi trileri Správcovia osudu (The Adjustment Bureau, 2011) Emily Blunt a Matt Damon v romantickom tsci-fi trileri Správcovia osudu (The Adjustment Bureau, 2011)

Správcovia osudu sú, verte alebo nie, romantickým trilerom s prvkami fantasy. Žánrové zaradenie, ktoré vyvoláva obavy z klišé, neodradilo scenáristu George Nolfi, ktorý po prvýkrát zasadol aj na režisérsky post. Nováčikom ale nie je. Spolupracoval na scenári k úspešnom pokračovaní Ocean’s Twelve: Dannyho dvanástka (Ocean’s Twelve, 2004) a reprezentatívny je najmä napínavý akčný triler Bournovo ultimátum (The Bourne Ultimatum, 2007). Pri oboch projektoch pracoval s Mattom Damonom, ktorého obsadil do hlavnej úlohy Davida Norrisa. Damon, držiteľ Oscara za vedľajšiu úlohu v dráme Invictus, zažíva najlepšie obdobie svojej hereckej kariéry, preto samotná jeho prítomnosť v projekte vzbudzuje veľkú dôveru a očakávania. Jeho hereckou partnerkou sa stala Emily Blunt. Táto mladá britská herečka, ktorej sa na poličke blyští okrem iného aj Zlatý glóbus, nedávno zažiarila po boku Benicia Del Tora v hororovej dráme Vlkodlak (The Wolfman, 2010), no pamätať si ju môžete aj z filmu Diabol nosí Pradu (The Devil Wears Prada, 2006).

Herecké obsadenie dopĺňajú britský herec Terence Stamp, John Slattery a Anthony Mackie v úlohách ochrancov kozmického poriadku. O hudobnú zložku sa postaral skladateľ Thomas Newman, ktorý sa v svojom portfóliu môže pýšiť až desiatimi nomináciami na cenu americkej akadémie. K filmom, na ktorých pracoval, patria Wall-E, Vykúpenie z väznice Shawshank, Americká krása a Bratia – všetky s veľmi emotívnym a nezabudnuteľným soundtrackom.

Emily Blunt a Matt Damon v romantickom tsci-fi trileri Správcovia osudu (The Adjustment Bureau, 2011) Anthony Mackie a Matt Damon v romantickom tsci-fi trileri Správcovia osudu (The Adjustment Bureau, 2011)

Ukážky z filmu sú plné akcie, tajomna i napínavého iskrenia medzi kongresmanom a talentovanou baletkou. Výborné obsadenie v adaptácii románu Philipa K. Dicka, ktorého tvorba ovplyvnila celý žáner sci-fi. Môže to vari dopadnúť zle?