Parfum

Michal Lučivjanský
Preview

ParfemJeden z najväčších bestsellerov posledných desaťročí, román Parfum, vyšiel po prvý krát v roku 1985 v Nemecku pod názvom Das Parfum – Die Geschichte eines Mörders. Jeho autorom je mníchovský rodák Patrick Süskind (narodený v roku 1949), ktorý vyštudoval najprv v Nemecku a potom aj vo Francúzsku stredoveké a novoveké dejiny.

V osemdesiatych rokoch sa začal živiť ako autor filmových a televíznych scenárov a popritom ako spisovateľ. Jeho prvá kniha je dráma Double Bass z roku 1980, ktorej sa dostalo v Nemecku rozporuplného prijatia, ale Süskind pokračoval v písaní a vydal už spomínaný Parfum a postupne ešte ďalšie tri knihy, z ktorých je asi najúspešnejšia novela Holub. Román Parfum vyšiel aj u nás v roku 1987.

Je veľmi logické, že sa Parfum stal celosvetovým bestsellerom. Román je veľmi príťažlivo napísaný a aj téma je takmer pre každého diváka zaujímavá. Autor rozpráva príbeh Francúza menom Jean-Baptiste Grenouille, ktorý sa narodil na najsmradľavejšom mieste Európy osemnásteho storočia – na rybom trhu v Paríži. Jeho matka ho okamžite po pôrode pohodila medzi odpadky a tak sa malý Jean-Baptiste dostal do sirotinca, kde začal objavovať svoj nevšedný dar – neskutočne jemný čuch. V spoločnosti nepochopený sa postupne dostáva tam, kde akosi osudovo patrí, teda do výrobne parfumov. Popritom začne túžiť po najlepšom parfume aký kedy človek vyrobil a pre tento cieľ je ochotný urobiť hocičo…

Bolo len otázkou času, kedy sa knihu pokúsi adaptovať nejaký režisér (hovorilo sa napríklad o menách ako Miloš Forman, alebo Stanley Kubrick). Ale nakoniec sa na režisérsku stoličku posadil Nemec Tom Tykwer, ktorý sa preslávil netradičným filmom Lola beží o život a následne sa predstavil filmami ako Princezna a bojovník, alebo Nebo. Pri výrobe Parfumu sa obklopil talentovanými spolupracovníkmi ako je napríklad kameraman Franke Griebe, ktorý mal za úlohu previesť veľmi farebný a „voňavý“ svet knihy na filmové plátno, k čomu mu majú vo veľkej miere pomôcť počítačové vizuálne efekty na ktoré sa použila veľká časť z pekného, päťdesiat miliónového rozpočtu. Hudobnú stránku si zase zobral do rúk samotný režisér. Film sa natáčal okrem Francúzska, ako inak, aj v Česku.

Parfem Parfem

Herecké obsadenie je na veľmi dobrej úrovni. Hlavného hrdinu dostal ako rolu vcelku neznámy herec Ben Whishaw, ktorý môže buď prekvapiť, alebo sklamať. Dúfam, že pravdivá bude tá prvá možnosť. Z ďalšieho obsadenia je najznámejšie meno Dustina Hoffmana, ktorý by sa mal zhostiť úlohy postaršieho výrobcu parfumov. Vo filme uvidíme ešte Alana Rickmana ako seriózneho pána Richisa. Celým filmom nás bude sprevádzať príjemný hlas Johna Hurta, ktorý sa zhostil úlohy rozprávača.

Asi každého, kto čítal knihu veľmi zaujíma, ako sa režisér popasuje s vynikajúcou predlohou. Podľa doterajších reakcií sa mu to podarilo takmer dokonale a najmä vizuálna stránka filmu, ktorú vidieť na obrázkoch z filmu, vyzerá veľmi nádejne a lákavo. Ja osobne som zvedavý ako sa tvorcom podarí preniesť na plátno vrcholnú scénu filmu, ktorá je veľmi netradičná a aj šokujúca. Takisto celé vyznenie knihy, ktoré je veľmi závislé na rôznych vôňach môže byť vo filme zjednodušené a atmosféra pachov a vôni zastrená. Snáď to ale dopadne dobre a dočkáme sa ďalšieho skvostného európskeho filmu.