Absolvent

Michal Ivan
Kult

AbsolventKým u nás v šesťdesiatych rokoch vyčíňali úplne iné živly, búrili sa v Amerike študenti. Kým u nás a vlastne v celej Európe zažívala rozmach filmová avantgarda, v Amerike vládol konzervatívny producentský systém Hollywoodu sťažujúci uplatnenie režisérskej nápaditosti. Film Absolvent predznamenal a urýchlil oboje – študentskú revoltu i hromadnejší príchod autorského filmu na pôdu Hollywoodu. Hneď, ako sa v roku 1968 dostal do kín, stal sa hitom dňa, týždňa, mesiaca, dokonca i roka.

Napriek tomu, ak by sme sa zaujímali o žáner, mohli by sme Absolventa pokojne zaradiť medzi romantické komédie. Hlavný hrdina Benjamin Braddock (Dustin Hoffman) sa dostane do podivuhodnej situácie, keď ho zvedie staršia žena pani Robinsonová (Anne Bancroft). Ben sa pomerne jednoducho podvolí. Problém nastane, keď spozná jej dcéru Elaine (Katharine Ross), do ktorej sa zamiluje. Jeho milostné pletky vyjdú najavo a konflikt je na svete. Elaine si nájde iného, s ktorým plánuje svadbu. V šialenej naháňačke o čas sa podarí uspieť Benovi a odvádza si Elaine od oltára. Takmer klasická zápletka. Pripočítajte si k tomu príjemnú melodickú hudbu dua Simon & Garfunkel a máte úspešný hit ako vyšitý. Kde sa skrýva spomínaná novosť a vzdor?

Skôr ako sa k nim dostaneme, mohli by sme si spomenúť peripetie vzniku. Tie najznámejšie sa týkaj� pravdepodobne výberu herca na úlohu hlavného hrdinu. Pôvodne ho mal hrať Robert Redford, no ten úlohu napokon odmietol ako naivnú. Redford perfektne sedel do povahy Benjamina – mladý a úspešný absolvent, športovec a školský aktivista. Napokon však aj režisér Nichols uznal, že vybrať si Redforda by nebolo správne. Potreboval niekoho, kto by znázorňoval neistotu, dvojznačnosť. Niekoho, kto síce mohol byť v niečom úspešný, no v živote ako takom by sa nielen cítil, ale aj vyzeral nesvoj. Údajne ihneď ako zbadal Dustina Hoffmana, vedel, že má svojho hlavného hrdinu. Pozíciu outsidera ešte umocnil fakt, že to bola pre Hoffmana prvá hlavná úloha. Navyše v nej mal nahradiť takú hviezdu, akou bol Redford. Keď prišiel na konkurz, bol nervózny a vyčerpaný a ani si nepamätal text. Tento stav ešte umocnil čas, ktorý musel stráviť v maskérni. Prezentovať sa mal scénou, kde vystupoval spolu s atraktívnou Katharine Ross. Jej prítomnosť ho znervóznila ešte viac. No a potom, čo sa neúmyselne dotkol jej pôvabného pozadia a ona mu urazene odvrkla, odchádzal s pocitom totálnej katastrofy. Niet sa čomu čudovať, keď si mladý Hoffman potom, ako ho vybrali, najskôr myslel, že si z neho uťahujú. Nechcel veriť tomu, že to s jeho účinkovaním myslia vážne. Celý čas počas nakrúcania sa obával, že z filmu sa kvôli nemu stane prepadák. Po ukončení natáčania skončil u psychiatra a nechal sa poistiť pre prípad nezamestnanosti.

Absolvent Absolvent

Napriek Hoffmanovým pochybnostiam, film sa stal úspešným aj vďaka nemu. Vzdor, ktorý sme spomínali, sa skrýval práve v netradičnosti povahy jeho postavy. Ben má pred sebou sľubnú kariéru, snažia sa mu pomôcť vlastní rodičia, i rodinní známi, no on ani trochu nevyzerá, že by sa o niečo zaujímal, či snažil. Namiesto toho celé dni leží na nafukovačke v rodinnom bazéne a po nociach sa stretáva s pani Robinsonovou. Dokáže byť však aj rozhodný, keď ide o lásku. Jeho šialená púť s cieľom prerušiť svadbu predstavovala pre vtedajšiu mládež popud k odporu voči zaužívaným tradíciám. Nevraviac o ukradnutí vydatej ženy, proti čomu protestoval aj samotný autor predlohy Charles Webb. V románe sa Benovi totiž podarilo prísť včas ešte predtým, než si snúbenci povedali svoje “áno“.

Postoj režiséra k takémuto “mládežníckemu“ výkladu môžu prezradiť i samotné tváre hlavných hrdinov, keď po úspešnom úteku pred svadobčanmi (pri ktorom Ben ako zbraň použil kríž) nasadnú do autobusu. Pozerajú sa nemo pred seba, bez nápadu, čo ďalej, ktorý by dodal zmysel ich predchádzajúcim činom. Napokon, v jednom rozhovore sa režisér Mike Nichols vyjadril takto: „V Absolventovi ma nezaujímal generačný konflikt. Dodnes som zaskočený a onemený, keď z rôznych strán počujem, že je to generačný film. Rozpráva sa tu – natoľko, nakoľko sa mi to podarilo – o mojom vlastnom živote. A ja mám tridsaťšesť. Tiež si nemyslím, že Ben je ako postava “typickým predstaviteľom“ svojej generácie, nezáležiac na tom, ako by sme si tomu priali rozumieť.“

Absolvent Absolvent

Režisérska novosť snímky spočíva v určitej hravosti. Časté sú pohľady kamery cez rôzne bariéry, cez akvárium, ponad nohu pani Robinsonovej, cez potápačské okuliare. Benjamin býva uväznený v rôznych stiesnených priestoroch, v telefónnej búdke, v kúpeľni, v miniatúrnom aute. Taktiež strih je rýchly a nápaditý. Najzapamätateľnejšia je scéna, kedy Ben skočí na nafukovačku a dopadne na pani Robinsonovú. Niet sa čo čudovať, že viaceré nápady sa stali predmetom citácie. Vo filme Jackie Brown Quentin Tarantino v podstate úplne skopíroval úvodnú scénu príchodu z letiska na pohyblivom páse. Za zmienku stojí i viacnásobná parafráza v seriáli Simpsonovci.

Pred rokom vznikla snímka Rumor Has It…, tentoraz klasická a pomerne nevydarená romantická komédia s Jenifer Aniston, ktorá zistí, že jej rodina bola inšpiráciou pre Charlesa Webba, aby napísal svoj román. Rozhodne sa nájsť “absolventa“, ktorého hrá Kevin Costner. Tento príklad je len potvrdením toho, že film Absolvent je dodnes v americkej kultúre prítomný a známy. Bez ohľadu na to, koľko filmových odkazov a pokračovaní sa ešte dočkáme, ide o film zaujímavý a svieži. Zaujme ako priaznivcov komédií, tak i znalých filmových fanúšikov, rovnako aj priaznivcov romantiky. Je to jednoducho príjemný film pre každého.

Originálny názov: The Graduate
Krajina: USA
Rok: 1967
Minutáž: 105 minút
Réžia: Mike Nichols
Scenár: Calder Willingham, Buck Henry
Kamera: Robert Surtees
Hudba: Dave Grusin, Paul Simon
Hrajú: Anne Bancroft, Dustin Hoffman, Katharine Ross, William Daniels, Murray Hamilton