MaxPaynePočítačové hry (alebo všeobecne videohry) sa koncom dvadsiateho storočia úspešne etablovali ako zdroj zábavy najmä pre mladú generáciu a stali sa jedným z mimoriadne úspešných biznisov v oblasti zábavy. Viaceré hry sa dočkali aj filmového spracovania, stačí spomenúť napríklad sériu Resident Evil, ktorá bola úspešná aj na filmovom plátne. Filmové adaptácie hier môžu skončiť aj mimoriadne zle. Skvelým príkladom sú filmy od nemeckého “majstra“ Uwe Bolla, ktorý je expertom na strašné adaptácie hier. Keď sa pod jeho ruky dostali hry ako Postal alebo Dungeon Siege, dopadlo to naozaj veľmi zle. V októbri sa však objaví herná adaptácia, ktorá vyzerá mimoriadne zaujímavo už z dôvodu predlohy, ktorou je jedna z najkultovejších PC hier.

Max Payne je pre každého, kto hrá počítačové hry, už nejaký ten čas synonymom takmer dokonalej hry, ktorá má sama o sebe veľmi silnú filmovú atmosféru. Hru priniesla na svetlo sveta fínska firma Remedy Entertainment v roku 2001 a akčný Max Payne vďaka spomínanej atmosfére, spracovaniu ala Matrix a skvelej hrateľnosti dosiahol celosvetový úspech. O tri roky nasledoval druhý diel, ktorý bol ešte lepší ako ten prvý, najmä grafika bola na vyššej úrovni a hrateľnosť bola lepšie vybalansovaná. Druhý diel bol však podobne ako jednotka veľmi krátky, dokonca ešte kratší ako prvý Max Payne, čo pri takej kvalitnej hre mrzelo dvojnásobne. O vytvorení filmu podľa hry sa hovorilo už od vydania prvého dielu, ale reálne obrysy táto snaha dostala až v roku 2003, keď štúdio 20th Century Fox zakúpilo práva na film podľa tejto hry.

/MaxPayne /MaxPayne

Príbeh Maxa Payne sa začína tragicky, smrťou jeho manželky a malej dcérky. Max je policajtom, ktorý už dlhší čas pracuje na utajenom projekte, v ktorom sa snaží premôcť novú drogu šíriacu sa mestom. Zdá sa však, že jeho boj prinútil jeho nepriateľov siahnuť k najtvrdším prostriedkom boja a výsledkom je práve zavraždenie Maxovej rodiny. V New Yorku sa navyše práve rozbieha najväčšia snehová búrka v histórii mesta a Max Payne sa pod vplyvom udalostí rozhodne v tejto kulise vypátrať, kto je zodpovedný za smrť jeho rodiny. Detektív Payne sa vo svojom pátraní nezastaví pred ničím a za sebou čoskoro začne zanechávať mŕtvoly gangstrov, ale aj bývalých kolegov…

Základom úspechu pôvodnej hry bola najmä skvelá filmová atmosféra, ktorá dokázala pohltiť hráča na dlhé hodiny a nepustiť, pokiaľ hru nedohral. Teda kľúčom pre úspech filmu bude práve prenesenie atmosféry hry do filmovej podoby, čo bude najmä úloha pre režiséra Johna Moora. Tento Ír zatiaľ veľkú dieru do filmového sveta neurobil, keď nakrútil dve akčné jazdy Za nepriateľskou líniou a Let Fénixa, ktoré nepriniesli veľa nového a nemali ani výrazný úspech. Rovnako aj jeho zatiaľ posledný film, remake kultového filmu The Omen, Satan prichádza, bol výrazne priemerným filmom a od pôvodného filmu mal tak ďaleko ako sa len dalo. Z tohto pohľadu film môže budiť isté obavy, ale možno nás John Moore poriadne prekvapí.

/MaxPayne MaxPayne

Čo sa týka hereckého obsadenia, tak hlavnú úlohu samozvaného vykonávateľa spravodlivosti si zobral na starosť Mark Wahlberg, ktorý má síce inú vizáž ako Max v hre, ale jeho herecké schopnosti by mali tento nedostatok rýchlo prekonať. Maxovu partnerku v ceste za pomstou Monu Sax si zase zahrá pôvodom ukrajinská herečka Mila Kunis (známa najmä zo seriálu Tie roky sedemdesiate…), ktorá bude snáď dôstojnou kolegyňou Wahlberga.

Film Max Payne patrí k dlho očakávaným filmom tejto jesene a už v októbri zistíme, či sa prechod počítačového pomstiteľa na filmové plátno podarí tak, aby boli spokojný aj hráči pôvodnej hry a aby ľudia, ktorí o Maxovi Paynovi v živote nepočuli, neodišli z kina sklamaní.